Badanie termowizyjne w branży budowlanej

Budynek mieszkalny czy użytkowy ma za zadanie izolować człowieka od niekorzystnych warunków atmosferycznych i środowiskowych. W tym wypadku szczególnie ważne jest ograniczenie przepływu ciepła, takie straty będą powodować większe zużycie energii, co oznacza między innymi, że będziemy musieli zapłacić większe rachunki za ogrzewanie. Żyjemy w strefie klimatycznej, która niestety wymaga od nas utrzymania w pomieszczeniach domowych wyższej temperatury, niż ta, która panuje na zewnątrz.

Badanie termowizyjne kamerą

Kiedyś materiały wykorzystywane w budownictwie nie uwzględniały właściwości izolacyjnych, dziś za sprawą coraz wyższych kosztów energii oraz ochrony środowiska naturalnego zmotywowaliśmy się do opracowania nowoczesnej technologii, która pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła. Oceny współczesnego budownictwa dokonuje się nie tylko uwzględniając estetykę, zgodność z projektem, równie istotna jest jakość materiałów oraz rodzaj zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych.

Kamera termowizyjna

badanie termowizyjneKamera termowizyjna to narzędzie niezbędne w procesie produkcji ciepła oraz obróbki termicznej. Spektrum jej zastosowania jest szerokie, dzięki niej można określić temperaturę wymienników cieplnych oraz detekcję wycieków.
Termografia doskonale sprawdza się także w lokalizowaniu strat ciepła tzw. mostków termicznych, określaniu jakości wykonania prac budowlanych oraz analizowaniu obiegów chłodniczych. Jej działanie opiera się na zjawisku promieniowania podczerwonego. Każde ciało posiadające temperaturę wyższą, niż zero stanowi źródło promieniowania podczerwonego. Intensywność promieniowania zależy od temperatury oraz powierzchni badanego ciała. Obiekty badana kamera termowizyjną są skanowane są w czasie rzeczywistym – to bez wątpienia jedno z najlepszym urządzeń pomiarowych, jakie stworzył człowiek.

Badania termowizyjne

ocieplanieDziś przed zakupem domu lub mieszkania dokonujemy diagnostyki konstrukcji budowlanej za pomocą badania termowizyjnego. Jest to technologia obserwacji w podczerwieni, która umożliwia sprawdzenie jakości zastosowanych materiałów do budowy oraz ocenę wykonany prac z uwzględnieniem wszystkich miejsc, nawet tych, które po zakończeniu inwestycji stają się niewidoczne. Badania termowizyjne dają pełen obraz budynku i pomagają odkryć jego ukryte wady. Termowizja umożliwia:

  • wykrywanie miejsc, w którym występują straty ciepła,
  • ocenę montażu solarki okiennej i drzwiowej,
  • dokładne zbadanie instalacji grzewczej,
  • wykrywanie wad instalacji wodnej,
  • lokalizację miejsc o zwiększonej wilgotności, które mogą być narażone na powstawanie pleśni,
  • diagnostykę przeciążeń w instalacjach elektrycznych.

Wykonanie badań termowizyjnych będzie szczególnie ważne przed podjęciem decyzji o zakupie domu lub mieszkania. Do głównych zalet takiego rozwiązania należy to, że badania są nieinwazyjne, dają natychmiastowy wynik, pozwalają na szybkie zdiagnozowanie zagrożeń, które nie są widoczne gołym okiem.

Badanie termowizyjne w przypadku budowy komór chłodniczych na potrzeby przemysłowe i gastronomiczne

komora chłodniczaW Polsce coraz częściej buduje się nowoczesne komory chłodnicze mają one za zadanie zachować świeżość produktu. Przy budowie wykorzystuje się instalacje chłodniczą, czyli urządzenie chłodnicze, które ma za zadanie schłodzić komorę i utrzymać w niej odpowiednią temperaturę. Za to zadanie odpowiada agregat chłodniczy i układ kanałów chłodzących. W zależności od wielkości komory chłodniczej oraz temperatury, tych agregatów chłodniczych może być wiele. Oprócz samych agregatów ważna jest też izolacja komory chłodniczej, drzwi do chłodni oraz izolacja i sprawność instalacji chłodniczej.
Aby zbadać izolację całej komory chłodniczej wykonuje się właśnie badanie termowizyjne. Badanie kamerą termowizyjną pokaże nam czy pomieszczenie komory jest szczelne. Badanie termowizyjne jest niezbędne przy odbiorze wykonanej komory chłodniczej, a także przy rutynowanych badaniach kontrolnych. Badaniu termowizyjnym podlegają drzwi do komory, ale też instalacja rur którymi jest transportowane schłodzone powietrze. Można również pokusić się o badanie termowizją, czy agregaty chłodnicze się nie przegrzewają, chodzi o silnik oraz części przenoszenia napędu.
Badanie termowizyjne kamerą ma taką zaletę, pokazuje całe spektrum temperatury i można ją stosować badanie niskich i wysokich temperatur.


 

Więcej na:


 

Pomiary termowizyjne w nowych budynkach

pomiary termowizyjneChoć mogłoby się wydawać, że nowe budynki nie posiadają wad, nic bardziej mylnego. Niestety bardzo rzadko można spotkać budynek w 100% wykonany zgodnie z projektem, bez żadnych odstępstw od założeń. Nowe budynki niestety nie są wolne od wad i odstępstw od założeń projektowych. Sytuacja, kiedy nowo wzniesiony obiekt jest wykonany zgodnie z projektem to rzadkość, szczególnie w kwestii izolacyjności cieplnej.
Problemy powstają już na etapie tworzenia projektów, które powstają bez zachowania odpowiedniej staranności, niestety gotowe, kupione projekty najczęściej pozbawione są odpowiedniej adaptacji, przez nie spełniają odpowiednich norm i wymagań. Chociaż projekt budynku powinien być dopracowany w trakcie budowy, rola projektanta najczęściej kończy się w momencie, gdy otrzyma on zapłatę.
Druga sprawa to fakt, że większość prywatnych inwestorów nie ma odpowiedniej wiedzy o budownictwie i czerpie wiedzę z mało fachowej literatury. W tym wypadku ważne jest to, aby wykonawca potrafił odwieść inwestora od jego nieracjonalnych pomysłów. Niestety nawet drobne odstępstwa od projektu mogą spowodować dużo problemów w przyszłości.

Leave a Comment