Budowa domu drewnianego pod klucz

Wiele osób, które buduje obecnie swoje domy, decyduje się na wykonanie go z drewna. Takie domy mają wiele zalet, a poza tym bardzo dobrze się prezentują. Budowa takiego domu różni się od budowy domu tradycyjnie, czyli domu murowanego.

Budowa domu drewnianego pod klucz

budowa domu z bali pod kluczDomy drewniane najczęściej buduje się w technologii szkieletowej. Początek prac jest podobny, jak w przypadku każdej budowy. To znaczy, należy przygotować teren pod budowę Domy drewniane nie są tak ciężkie jak murowane, więc nie trzeba budować, aż tak solidnych fundamentów. Poza tym aby rozpocząć budowę należy wykonać wylewkę, na której stanie budowany dom. Kolejnym krokiem jest budowa szkieletu domu. Następnie do niego można montować już ściany. Są to specjalne płyty, które mocuje się do powstałego szkieletu. Następnie między nimi układa się izolację termiczną:

 • styropian
 • wełnę mineralną

Jednak w przypadku wełny mineralnej należy pamiętać o izolacji przeciwwilgociowej, gdyż wełna jest materiałem, który dobrze chłonie jakakolwiek wilgoć, a tego w ścianie chcielibyśmy uniknąć. Strop wykonuje się podobnie. Jeśli chodzi o technologię dachu, to najczęściej stosuje się system krokwiowo jętkowy. Konstrukcja ta jest bardzo trwała, jak i wytrzymała, dzięki czemu wytrzyma każde obciążenie poszycia dachowego. Domy drewniane pod klucz stają się ostatnio bardzo popularne, gdyż bardzo szybko się je buduje, podobnie jest jeśli chodzi o domy drewniane z bali.

Roboty zimne – pierwszy krok do własnego domu

koparka wykonująca roboty ziemneOczywiście, aby móc rozpocząć budowę domu drewnianego, należy teren dziełka przygotować. W tym celu roboty ziemne są niezastąpione. Na jednej z budów w Olsztynie roboty zimne były wykonywane ciężkim sprzętem. W pierwszej kolejności zawsze należy usunąć wszelkie przeszkody na działce, jak na przykład drzewa czy krzewy. W wywiezieniu drzew oraz innych ciężkich elementów bardzo będzie pomocny transport HDS. W Olsztynie na budowie następnie zdjęto ziemię urodzajną, która po zakończeniu budowy można będzie ponownie użyć. Po zdjęciu humusu zajęto się wyrównaniem terenu. W tym celu z nasypów ziemi przerzucano ja do wykopów. Po wykonaniu tych prac można było ostatecznie wyrównać cały teren działki. Podczas robót ziemnych w Olsztynie oprócz transportu HDS także korzystano z takich maszyn jak:

 • koparka
 • ładowarka
 • koparko – ładowarka
 • spycharka

Pomoc maszyn podczas wykonywaniu tych robot jest nieoceniona i ręcznie były by te prace po prostu ciężkie do realizacji.

Montaż ogrodzenia – jakie wybrać?

ogrodzenie panelowePo zakończeniu budowy należy także zadbać o wygląd domu, jak i jego otoczenie. Jednym z ważnych elementów jest ogrodzenie. Wybór odpowiedniego może okazać się trudny, gdyż na rynku można znaleźć na prawdę wiele możliwości, jak na przykład:

 • ogrodzenia drewniane
 • ogrodzenia żeliwne
 • ogrodzenia panelowe
 • siatka ogrodzeniowa
 • ogrodzenia murowane
 • ogrodzenia z prefabrykatów

Bardzo często obecnie wybiera się ogrodzenia panelowe od siatki. Takie ogrodzenia mają większą ilość zalet. Panele ogrodzeniowe, jak zapewnia producent są bardziej trwałe, stabilne oraz wytrzymałe. Posiadają one warstwę ocynkowania, która chroni przed korozją oraz innymi szkodliwymi czynnikami, na które jest narażone ogrodzenie. Montaż ogrodzenia tego przebiega także sprawnie. W pierwszej kolejności należy rozstawić słupki, do których następnie będzie montowało się już gotowe modułu ogrodzenia. Słupki mogą być wkopywane, jak i mogą posiadać specjalne haczyki, które po prostu wbija się w ziemię.


Więcej szczegółów na ten temat na:

 • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
 • Natur Eko Dom – strona internetowa firmy tworzącej domy drewniane z bali
 • Madax – witryna internetowa firmy wykonującej roboty ziemne w Olsztynie
 • Dirox – strona www firmy oferującej montaż ogrodzenia panelowego

Podsumowanie

Domy drewniane maja swoje zalety. Przede wszystkim są naturalne, tak więc nie wykorzystane materiały budowlane nie wpływają na środowisko. Poza tym takie domy buduje się szybko i sprawnie, jak i ich cena jest niższa. Do tego domy z bali mają właściwości zdrowotne, jak i energooszczędne.

Leave a Comment