Inteligentny dom, to nowe trendy i nowa jakość we spółczesnym budownictwie. Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie tak bardzo skomplikowane, że nawet wymiana przysłowiowej warunki wymaga wezwania fachowca? Czym tak naprawdę jest inteligentny dom?
Funkcjonalne rozwiązanie
Niewątpliwie rozwiązanie to ma wiele zalet i jest funkcjonalne, a jednocześnie zapewnia komfort i wygodę mieszkańców. Inteligentne rozwiązania w budynku to przede wszystkim usługi elektryczne na najwyższym poziomie.
Są to rozwiązania, które pozwalają na:
- Automatyczne zapalanie i gaszenie świateł
- Zdalne, zaprogramowane na konkretną godzinę zamykanie okien, otwieranie i zwijanie żaluzji
- Monitoring wnętrza i otoczenia budynku w każdej chwili na przenośnych urządzeniach mobilnych
- Możliwość sterowania temperaturą
- Funkcja zdalnego załączania i czasowego programowania takich urządzeń jak np. pralka, zmywarka czy ekspres do kawy.
Projektowanie
Niewątpliwie stworzenie inteligentnej instalacji elektrycznej wymaga wiedzy i doświadczenia. Właściciel budynku, o ile nie zna się na nowoczesnych rozwiązaniach elektrycznych rzeczywiście nawet wymieniając żarówkę będzie musiał poprosić o pomoc fachowca. Instalacje elektryczne w inteligentnym budynku jest rzeczywiście skomplikowana i zaawansowana technologicznie, ale nie taki diabeł straszny jak go malują jak mówi przysłowie.
Budowa
Jedną z zalet tych nowoczesnych technologii jest fakt, że o ile w przypadku tradycyjnych rozwiązań od razu, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, należy określić rozmieszczenie poszczególnych punktów do sterowania, to przypadku instalacji inteligentnej do samego końca można dokonywać zmian i wdrażać nowe rozwiązania. W każdej chwili klient, bez potrzeby rozwalnia ścian i prowadzenia nowych kabli, może zadecydować o zmianie koncepcji. Jak to jest możliwe?
Urządzenia
Wszystkiego typu urządzenia i systemy elektryczne łączą się za pomocą jednego kabla przewodzącego, który stanowi magistralę instalacyjną. Jest on jakby rdzeniem instalacji, która nosi fachową nazwę instalacji magistralnej. Rolą tego rdzenia jest zasilanie elektryczne wszelkiego rodzaju urządzeń wykonawczych oraz wysyłanie informacji pomiędzy nimi. I tak po aktywacji sensora np. przez przyciśnięcie odpowiedniego przycisku, tzw. aktor, czyli moduł wykonawczy, którym może być np. czujnik zwijania rolet, reaguje i wykonuje zlecone zadanie.
W fazie projektowania instalacji tego typu należy wziąć pod uwagę możliwości magistrali i jej zintegrowanie z możliwymi systemami. Jest to praktycznie jedyny warunek, aby jeszcze przed zalaniem stropów zaplanować przewód- rdzeń, tam gdzie przewiduje się jakiekolwiek punkty sterowania oświetleniem czy urządzeniami elektrycznymi.
Podsumowanie
Podsumowując można powiedzieć, że instalacja elektryczna w tradycyjnej formie to niski komfort obsługi i mała elastyczność spowodowana wieloma oddzielonymi od siebie przewodami. Natomiast inteligentne rozwiązanie to uniwersalny system, który gwarantuje komfort i otwarty na zmiany standard użytkowania.
Więcej informacji:
- Murator dom – porady
- Batra Pol – elektryk z Ostrowa Wielkopolskiego prowadzący usługi z zakresu instalacji elektrycznych oraz automatyki
- ABM Serwis – firma z Bydgoszczy oferująca automatykę i instalację inteligentnego domu
Czy to się opłaca?
Jak wynika z doświadczenia osób korzystających z rozwiązań nowoczesnej, inteligentnej instalacji elektrycznej, tak. Nawet jeżeli trzeba, do wspomnianej w tytule artykułu żarówki wyzwać fachowca.Inteligentna instalacja to rozwiązanie na długie lata. To zdecydowanie większa elastyczność rozwiązań, komfort i wygoda użytkowania ( kto nie chce wracać do ciepłego domu, gdzie w ekspresie czeka na niego kawa?) i co ważne, znaczna oszczędność. Choć inwestycja ta w pierwszym etapie wymaga znacznie więcej nakładów finansowych to stosunkowo szybko się to wraca i co ważne jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska.