Buty na każdą okazję – niemożliwe!

Sformułowanie na każdą okazję, to chyba jeden z najlepszych chwytów marketingowych, a co za tym idzie, największe kłamstwo. Nie istnieje taki produkt, rzecz ani usługa, która mogłaby sprostać wyzwaniom każdej sytuacji i mogła by być zastosowana zawsze. Zwyczajnie w świecie nie ma takiej możliwości i jest to niewykonalne, dlatego nie ma takiego czegoś jak buty na każdą okazję. Gdyby tak było wystarczyłaby jedna para w której poszlibyśmy i na wesele i w góry. Możliwe? Nie. A w jakie rodzaje obuwia trzeba się wyposażyć by być przygotowanym na każdą okazję?

Podstawa obuwniczej garderoby – półbuty skórzane męskie

buty skórzaneSkórzane półbuty to podstawowe rozwiązanie dla każdego mężczyzny. Głównie dlatego, że są one bardzo uniwersalne, a wykonanie ze skóry gwarantuje również to, że są one także wygodne. Półbuty to dobre rozwiązanie zarówno na weekendowy spacer po parku, do pracy, jak i na szczególną okazję. Ich wygląd i kolorystyka są bardzo różnorodne. Oferta sklepów obuwniczych posiada niesamowicie szeroką gamę skórzanych półbutów, co pozwala każdemu mężczyźnie znaleźć taką parę, która będzie wygodna oraz będzie pasować do jego stylu ubierania. Do produkcji butów skórzanych używa się kilku rodzai skór, wyróżnić można takie jak:

  • gładka skóra
  • lakierowana skóra
  • nubuk
  • welur
  • zamsz

Również metody wykonania butów tego rodzaju bywają różne, używa się takich technik jak klejenie, szycie, bezpośrednie formowanie spodem. Połączenie różnych rodzai skóry z metodami wykonania obuwia, sprawia, że każdy but ma nieco inne parametry techniczne i cechuje się innymi właściwościami, co sprawia, że każdy może dostosować je jak najlepiej do swoich potrzeb i kształtu stopy.

Buty do zadań specjalnych – buty trekkingowe

buty trekkingoweNiektóre sytuacje czy też formy aktywności wymagają specjalistycznych sprzętów, ubioru, a także i obuwia. Między innymi jest tak w przypadku górskich wędrówek. Odzież i obuwie przeznaczone do tego rodzaju aktywności określane jest mianem trekkingowego. To właśnie od butów w największym stopniu zależy komfort i bezpieczeństwo osoby wędrującej po górach, dlatego stanowią one najważniejszy element górskiego wyposażenia. Buty trekkingowe muszą być dobrze dopasowane do stopu z dwóch powodów. Po pierwsze, wpływa to na komfort ich użytkowania i komfort samego długotrwałego chodzenia po górach, po drugie zadaniem tego rodzaju butów jest odpowiednie usztywnienie kostki tak, aby zmniejszyć ryzyko jej zwichnięcia w trakcie podróży po często zdradliwych górskich szlakach. Dodatkowo materiał oraz podeszwa, z którego zostały wykonane, muszą być tak dobrane, by zabezpieczały zarówno przed wodą, śniegiem, ale także nadawały się do stosowania w wysokich temperaturach. Natomiast podeszwy muszą być wykonane w taki sposób, aby umożliwiały pewne poruszanie się po różnego rodzaju nawierzchni. Wśród butów turystycznych można wymienić różne rodzaje jak na przykład bytu typu A, B ,C. Odpowiedni dobór uwarunkowany jest docelowym zastosowaniem, a producenci precyzują to tym, do jakiego rodzaju górskich wędrówek mają być one stosowane.

Buty do pracy – obuwie robocze

buty roboczeObuwie robocze stanowi szczególną grupę butów. Tego rodzaju buty zazwyczaj zostały wykonane z bardzo trwałych materiałów odpornych na przenikanie wody i wilgoci. Dodatkowo wyposażone są w oddychające wkładki, które zwiększają komfort użytkowania w trakcie długich godzin pracy. Szczególną cechą obuwie roboczego jest fakt, że posiada ono antypoślizgowe podeszwy zwiększające bezpieczeństwo pracownika wykonującego pracę w różnych warunkach. W niektórych przypadkach obuwie robocze wykonane jest choć w części z materiałów, które cechują się dużą odpornością na działanie substancji żrących, co jest szczególnie istotne dla osób pracujących w przemyśle chemicznym.


 

Źródła:


Reasumując:

Nie istnieje coś takiego jak but na każdą okazję, ale swoją kolekcję obuwia można skompletować w taki sposób, że znajdą się w niej rozwiązania odpowiednie na każdą sytuację. Dobrze skomponowany asortyment obuwniczy musi być wybierany z głową, tak by w męskiej szafie nie znalazły się zbędne i nieprzydatne pary butów, które jedynie będą zajmować miejsce, a znalazło się w niej absolutne minimum za to wysokiej jakości, które sprosta każdym wyzwaniom.

Leave a Comment