Co musi mieć dobry lektor głosowy?

Podkładanie głosu jest sztuką, która na dobre zagościła w głośnikach domowych sprzętów radiowych i telewizyjnych. Głosy będące częścią polskiej historii używane są w telewizji na żywo, radiu, filmie, teatrze oraz innych przekazach audiowizualnych. Tego typu zabieg może diametralnie zmienić zdanie na temat przekazywanej opowieści oraz wzmocnić jego odbiór.

Lektorzy głosowi mają twardy orzech do zgryzienia

lektor głosowyBrak możliwości przygotowania przed każdorazowym zleceniem jest uciążliwy. Lektor głosowy w tym przypadku ma bardzo utrudnione zadanie. Mogłoby się wydawać, że cały proces polega wyłącznie na kilkukrotnym przeczytaniu tekstu z podsuniętej kartki, jasne, jest to niezbędny element, jednak przedstawianie tego typu branży w taki sposób byłoby niesamowicie krzywdzące. W celu wykonywania takiego zawodu potrzebne są specjalne uwarunkowania, których niestety nie da się nabyć. Charakterystyczny ton głosu, jak i jego barwa są elementami towarzyszącymi nam od samych narodzin. Kształtowanie przyszłości, tego, jak widzą nas inni oraz tego jak jesteśmy rozumiani, zależny jest od sposobu, w jaki się wypowiadamy. Aktorzy głosowi muszą posiadać wiele talentów i doświadczeń, tak aby móc w odpowiedni sposób przekazywać emocje zawarte w przekazywanej historii. Artyści, znani w Polsce jako lektorzy odpowiadają za odczytywanie każdej otrzymanej kwestii, przed którą, tak jak powyżej nie sposób się przygotować. Poważani lektorzy zatem muszą posiadać szeroki wachlarz usług, aby móc utrzymywać się na najwyższych pozycjach rankingów. 

Praca jako lektor głosowy jest zajęciem niesamowicie ciekawym, pozbawionym nudy i męczących rutynowych zajęć. Każde zlecenie jest inne, od niewielkich kwestii do reklamy nowego produktu, po złożone kampanie z wieloma odczytywaniami powierzonego tekstu. Warto spróbować tej branży jeśli jest się pewnym wyjątkowości posiadanego głosu.