Co powinno się znaleźć w tartaku oprócz maszyny do obróbki drewna?

Dość specyficznym rodzajem działalności jest tartak. Jeśli ktokolwiek z nas miał już do czynienia z tego rodzaju miejsce, mniej więcej zna specyfikę jego działania. Oczywiście wiemy mniej więcej jakie urządzenia powinny się na tartaku znaleźć. Jednak czy znamy dokładnie zasadę działania tartaków?

Maszyny do obróbki drewna i inne elementy wyposażenia tartaku

Maszyny do obróbki drewnaZacznijmy od sprecyzowania, na jakiej zasadzie zbudowany jest każdy tartak. Aby wiedzieć jak dokładnie wykonywane są w nim zlecone usługi, powinniśmy przybliżyć sobie to, w jaki sposób umiejscowione są poszczególne urządzenia i na jaki etapie przygotowywanie surowca będą spełniać decydującą rolę. Jakie miejsca wyróżniamy na tartaku?

  • plac surowca,
  • hala tartaczna,
  • skład tarcicy.

Najważniejszą częścią każdego tartaku jest plac surowce. Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce przechowywania drewna zaraz po wycince. Dlatego właśnie musi to być zdecydowanie duży plac, na którym bez problemu będziemy mogli umieścić ilość przerabianego przez nas drewna. Każdy tartak ma określoną wydajność, więc na podstawie zamówień i doświadczeń właściciele wiedzą już dokładnie ile drewna ściętego zmieści się na placu. Główną zasadą urządzania placu surowca jest jego odpowiednie połączenie z drogami, najważniejszy będzie ułatwiony transport drewna na tartak i jego rozładowanie. Po omówieniu pierwszej części tartaku z całą pewnością należy przejść do hali tartacznej. To tam dokonuje się cięcia drewna. W hali umieszczone są wszystkie najważniejsze maszyny zwane trakami, są to maszyny do obróbki drewna. Ich zasada działania nie jest skomplikowana, a mają w założeniu zdjąć z pnia korę, rozciąć i porobić z niego deski. Należy jednak pamiętać, że obsługa tego rodzaju maszyn wiąże się z naprawdę dużym niebezpieczeństwem. Zdecydowanie korzystniejsze dla wydajności naszej pracy będzie również zadbanie o odpowiednie naostrzenie noży. Zmniejszy to również ilość odpadów i zmarnowanego drewna. Hala powinna być zdecydowanie pod zadaszeniem, aby nie narażać zarówno surowca jak i naszych urządzeń na uszkodzenia poprzez deszcz i inne zjawiska pogodowe. Na składzie tarcicy jak sama nazwa wskazuje przechowywane są już obrobione elementy drewniane, profesjonalnie nazywane właśnie tarcicą. Również musi to być duży plac, zadaszony, który umożliwi składowanie dużych ilości materiału. Bardzo ważna na hali tartacznej jest również wentylacja przemysłowa. Wykonywana na tartaku praca wiąże się z wytwarzaniem dużej ilości trocin, a co za tym idzie również kurzu. Jeśli pracownicy będą przebywać w niewentylowanym pomieszczeniu, może się to dla nich skończyć groźnymi infekcjami dolnych dróg oddechowych i tak zwaną chorobą zawodową.

Frezowanie cnc w tartaku

Frezowanie cncDość popularną usługą wykonywaną ostatnio na tartakach jest również frezowanie cnc. Oczywiście samo frezowanie znane było już od bardzo dawna. Na czym polega frezowania cnc? Jest to wykonywanie obróbki materiału takiego jak metal, tworzywa sztuczne i drewno, przy pomocy specjalnego urządzenia jakim jest frezarka. Polega na kształtowaniu powierzchni tworzywa i doskonalenie jego kształtu, jest to obróbka skrawaniem. Frezowanie cnc różnie się w zasadzie tym, że jest ściśle połączone z wykorzystaniem nowoczesnej frezarki, zautomatyzowanej, połączonej z komputerem. Oprogramowanie takiej frezarki działa na programach auto cad. Dzięki wprowadzonym do komputera projektom, możemy wykonać dowolny projekt. Z drewna możliwych do wykonania jest naprawdę wiele wzorów. Umożliwia to precyzyjne wykonywanie otworów i rozmaitych kształtów. Na nawet bardzo małych fragmentach materiału.

Bramy przeciwpożarowe – niezbędne w każdym tartaku

Bramy przeciwpożarowePoza tym, że zadbamy o odpowiednie maszyny, musimy się również zastanowić nad elementami zapewniającymi odpowiednie bezpieczeństwo. Tartak jest zdecydowanie miejscem podwyższonego ryzyka, zwłaszcza jeśli chodzi o pożary. Niezbędne zatem wyda się zamontowanie na wejściu do hali tartacznej bramy przeciwpożarowej, są to jednocześnie bramy szybkobieżne. Nie tylko zapewnią one odpowiednie bezpieczeństwo, ale również zadbają o naszą wygodę. Są to bramy zautomatyzowane, dlatego wykonanie dostawy czy przeniesienie materiału nie będzie miało dodatkowych utrudnień. Dobierając odpowiednio szerokość bramy, mamy gwarancję komfortu.


Więcej informacji można znaleźć na:


Podsumowanie:

Na tartaku zatem, nie tylko maszyna do obróbki drewna jest najważniejsza. Jeśli chcemy prowadzić tartak powinniśmy skupić się również na czynnikach dodatkowych, które unowocześnią naszą działalność i zadbają o bezpieczeństwo. 

Leave a Comment