Co to jest fotowoltaika i rekuperacja?

Coraz częściej można usłyszeć dwa pojęcia, jakimi jest fotowoltaika oraz rekuperacja. Jednak nie każdy do końca zdaje sobie sprawę czym są te dwa pojęcia i co one tak naprawdę oznaczają?

Czym jest fotowoltaika?

ogniwa fotowoltaicznePojecie jakim jest fotowoltaika w naszych czasach staje się coraz bardziej popularne. Fotowoltaika jest dziedziną nauki, która zajmuje się zamianą promieniowania słonczego na energię elektryczną. Aby była możliwa ta zamiana, to potrzebne są specjalne ogniwa fotowoltaiczne, a one są produkowane z wafli krzemowych, które są krystaliczne. Jedno ogniwo może wytworzyć energie o mocy od jednego do sześciu przecinek dziewięćdziesięciu siedmiu wat. Dlatego ogniwa te łączy się w panele, tak, aby była możliwość większej produkcji energii elektrycznej. Panele takie mają powierzchnię od zero przecinak dwóch do jednego metra kwadratowego.

 

Wykorzystanie fotowoltaiki

montowane panele słoneczneDawniej z fotowoltaiki korzystano najczęściej w technologiach kosmetycznych. Zaletą takich paneli jest ich bezobsługowość, a poza tym także żywotność, nawet przez dwadzieścia pięć lat, dlatego właśnie tak często korzystano z tych rozwiązań w technologiach kosmicznych. Także z paneli fotowoltaicznych korzystają na przykład boje sygnalizacyjne jak i sygnalizacja świetlna. Także panele fotowoltaiczne można spotkać w elementach codziennego użytku, jak na przykład:

  • kalkulatory
  • lampy ogrodowe
  • znaki drogowe

Oczywiście nie można zapominać, że elektrownia słoneczna także korzysta z promieniowania słonecznego, a w jej skald wchodzą panele fotowoltaiczne. Poza tym z promieniowania słonecznego także korzystają kolektory, które zamieniają tą energie ze słońca w ciepło, które bardzo często wykorzystuje się do podgrzewania wody.

Wentylacja i rekuperacja w domu

wentylacja w domuWentylacja w każdym domu jest bardzo ważna. To dzięki niej je wymiana zużytego powietrza. Obecnie w domach można spotkać trzy rodzaje wentylacji:

  • wentylację grawitacyjną
  • wentylacje mechaniczną
  • wentylacje mechaniczną z rekuperacją

Najbardziej popularnym sposobem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna. Korzysta ona z naturalnego ciągu powietrza, to znaczy, że ciepłe powietrze unosi się ku górze i jest wydalane przez komin wentylacyjny. Świeże natomiast dostaje się do środka poprzez nawiewniki, które znajdują się w oknach. W przypadku wentylacji mechanicznej, obieg ten jest wspomagane przez urządzenia mechaniczne. Jeśli chodzi o wentylację z rekuperacją, to jest to bardzo dobry pomysł dla domów pasywnych oraz dla domów energooszczędnych. Jedna z warszawskich firm zajmuje się montażem urządzeń, które są odpowiedzialne za takie zjawisko jak rekuperacja. Rekuperatory są urządzeniami, które działają z wentylacja mechaniczną. Są odpowiedzialne za filtrowanie świeżego powietrza, tak, aby żaden pył i brud nie dostał się do środka. Do tego urządzenie te dba o to, aby zima, powietrze nawiewane miała temperaturę zbliżona do tej, która panuje wewnątrz. Dzieje się tak poprzez to, ze powietrze które jest zasysane zewnątrz ogrzewane jest poprzez powietrze, które jest zużyte i ma zostać wydalone. Latem jest odwrotna sytuacja, to znaczy, że powietrze nawiewane do środka jest ochładzane. Takim montażem rekuperacji zajmuje się przykładowo serwis chłodniczy z Warszawy.


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

  • Solisys – strona internetowa firmy tworzącej elektrownie słoneczne
  • Klima Connect – strona internetowa firmy z Warszawy oferującej agregaty chłodnicze
  • Muratorplus.pl – serwis internetowy poświęcony zagadnieniom budowlanym

Podsumowanie

Rekuperacja oraz fotowoltaika to dwa pojęcie, które przede wszystkim powinny kojarzyć się z energooszczędnością oraz budownictwem pasywnym. Każdy kto chce wybudować swój dom szczególnie w technologii energooszczędnej lub pasywnej, powinien znać te dwa pojęcia.

Leave a Comment