Czy kamieniarstwo sakralne to opłacalny biznes?

Jest wiele sposobów na biznes. Niektóre są bardziej inne mniej opłacalne. Na kamieniarstwo sakralne zapotrzebowanie jest zawsze, czy to oznacza, ze jest to dobry sposób na wzbogacenie się?

Ile kosztują ekskluzywne nagrobki?

ekskluzywne nagrobkiLudzie zazwyczaj spoczywają tak jak żyli. Niektórzy skromnie, nie narzucając się zanadto światu, inni wystawnie, w blasku i splendorze. Właśnie na potrzeby tych drugich kamieniarze wprowadzili do oferty ekskluzywne nagrobki. Ich wybór jest przeogromny. Opiewa nie tylko na rozmaitość wzorów, rozmiarów ale także kolorów i surowców, z których je wykonano. W Polsce ze względu na warunki klimatyczne najpopularniejszym jest granit. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne nie sprawdzają się tutaj nagrobki marmurowe. Można zdecydować się na granit krajowy, eksportowany, lub najgorszy- z Chin. Niektóre bardziej renomowane zakłady kamieniarskie nie mają go w swojej ofercie, ponieważ jest nietrwały i bardzo prymitywnej jakości. Ceny tradycyjnych nagrobków w zależności od rozmiaru, wzoru i wykończenia wahają się od około 4 000 złotych do 8 000 złotych. Mimo, że są to bardzo duże kwoty (a należy pamiętać, że pozostałe czynności pogrzebowe są równie kosztowne) niektóre osoby decydują się na nagrobki jeszcze droższe, wystawne, niekiedy ozdobione nawet rzeźbą. Ich ceny rozpoczynają się od kilkunastu tysięcy złotych, zaś kończą na kilkudziesięciu. Wygląda na to, że dla wielu osób nie jest to żadną przeszkodą, ponieważ zainteresowanie tymi, można by powiedzieć – dziełami sztuki – cały czas nie maleje, a wzrasta. Warto pamiętać, że przecież nagrobki nie są jedynym źródłem dochodów kamieniarzy.

Jak wygląda i co oferuje kamieniarstwo sakralne?

kamieniarstwoUsługi kamieniarskie są bardzo kosztowne i rozległe. Przyczynia się to tego wartość surowca oraz wkład pracy. Tutaj w przeciwieństwie do nagrobków oprócz granitu wykorzystywany jest także marmur, piaskowiec, i onyx. W ofercie znajdują się m.in.:

  • ołtarze,
  • pomniki,
  • płyty pamiątkowe,
  • ambony,
  • schody,
  • posadzka,
  • filary i wiele innych.

Mimo, że ambony są nieco przestarzałym elementem kaplic, to w niektórych parafiach pełnią rolę pamiątkową i symboliczną. Oprócz tego mają wysoką wartość estetyczną, zatem często się do nich powraca. Jedną z najbardziej efektownych (i kosztownych) jest ambona marmurowa. Najczęściej można ją spotkać w bazylikach, nieco rzadziej w dużych, nowych kościołach. Dowolność w zastosowaniu wzorów i kolorów powoduje, że są to wyroby unikatowe, wykonane z dbałością o najdrobniejszy szczegół, zapierające dech w piersiach.

Kamień naturalny jako popularny i ceniony surowiec

Kamień naturalnyKamieniarstwo oprócz odłamu sakralnego ma bardzo wiele innych zastosowań. Zazwyczaj kamieniarze oferują kompleksowe usługi i nie ograniczają się do jednego sektora zastosowań. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się wyroby kamienne do domów i firm. Znajdują się pośród nich parapety, elewacje, kominki, posadzki i blaty. Jego walory estetyczne i funkcjonalne powodują duży popyt na tego typu usługi. Mimo wszystko kamień naturalny jest drogi i mogą sobie na niego pozwolić nieliczni. Jego tańszą alternatywą jest kamień dekoracyjny (on także występuje w postaci kamienia naturalnego). Znajduje zastosowanie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, co czyni go bardzo popularnym surowcem. To doskonałe rozwiązanie, by nadać wnętrzu nieco surowy, ale bardzo stylowy charakter. Jego ceny również znacznie przewyższają kwoty jakie pochłonęłoby tapetowanie lub malowanie, jednak jest to inwestycja na lata.


Więcej informacji można znaleźć na:


Podsumowanie

Biorąc pod uwagę popyt i ceny surowców wygląda na to, że kamieniarstwo jest całkiem niezłym biznesem. Do tego dochodzi fakt, że w tym zawodzie jak w niewielu innych można połączyć pasję z biznesem. 

Leave a Comment