Czy warto wykonywać konserwację podestów ruchomych?

W wielu hala produkcyjnych można znaleźć podest ruchomy, który znacznie ułatwia pracę i sprawia, że jest ona sprawniejsza. Dzięki takim podestom bez problemu można dotrzeć do miejsc, nie odstępnych dla pracowników, ze względu, że znajdują się one wyżej.

Konserwacja podestów ruchomych – o czym należy pamiętać?

Konserwacja podestów ruchomychW halach produkcyjnych należy pamiętać o regularnej konserwacji wszystkich maszyn, dzięki temu zapobiegnie się niechcianym awariom. Także bardzo ważna jest konserwacja podestów ruchomych. Osoba, która będzie przeprowadzać konserwacje podestów ruchomych musi odbyć stosowne szkolenia, podobnie jest, jeśli ktoś chce obsługiwać takie podesty czy wykonywać naprawę podestów ruchomych. Takie podesty przypominają wózki widłowe, które jednak zakończone są koszem, do którego wejść może pracownik, a następnie zostanie on przemieszczony do miejsca, gdzie ma wykonywać swoją pracę na wysokościach. Podczas naprawa, konserwacji czy pracy przy podestach ruchomych należy zachować wszelkie względy bezpieczeństwa i higieny pracy. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach podczas prac na wysokościach. Kosze są zabezpieczone barierkami, do tego czasem stosuje się specjalne pasy, które zapobiegają upadkowi z wysokości. Także prace konserwatorskie na ziemi nie należą do bezpiecznych, dlatego nie powinny wykonywać tego osoby, które się na tych pracach nie znają i nie mają skończonego specjalnego kursu.

Do czego można wykorzystać używaną taśmę przenośnikową?

taśmę przenośnikowąW halach produkcyjnych bardzo często również można znaleźć podajniki taśmowe, dzięki którym bardzo łatwo można przemieścić produkowane dobro z jednego miejsca na drugie. Taki podajnik jest zbudowany z szkieletu metalowego oraz z taśmy, dzięki którym możliwy jest ruch podajnika. Konstrukcja stalowa, oczywiście jest zabezpieczana przed korozją. Taśma, najczęściej jest wykonana z trwałej gumy. Wiele przedsiębiorstw, które chcą zaoszczędzić decydują się na produkt, jakim jest używana taśma przenośnikowa. Wiele z nich nawet nie jest zużytych, ani nie wygląda na to, że były już używane przez inne urządzenia. Dzięki wyborowi takiego produktu, jak taśma staroużyteczna, organizacja procesu produkcyjnego ponosi mniejsze koszty, a tym samym wytwarzany produkt jest tańszy, gdyż zmniejszyły się koszty produkcji. Także o konserwacji tej maszyny należy pamiętać, aby uniknąć awarii, a następnie czasochłonnych napraw. Gdyż bez podajników taśmowych, czas procesu produkcji na pewno będzie wydłużony.

Koła pasowe – element przekładni pasowej

koła pasoweW podajniku taśmowym bardzo ważny jest układ napędowy taśmy, są to specjalne koła pasowe. To dzięki nim istnieje możliwość poruszania się taśmy. W przypadku podajników na koła pasowe zakłada się taśmę. Takie koła, ze względu na powierzchnię i to jak współpracuje z taśmą czy z pasem, można podzielić na:

  • koła z rowkami w poprzek obwodu,
  • koła z rowkami,
  • koła gładkie.

Koła pasowe również mogą współpracować z gąsienicami. Jeśli mowa o kołach pasowych, to także warto wspomnieć o kołach zębatych, które natomiast są częścią przekładni zębatej. Takie koła zębate są zbudowane z:

  • łączników,
  • piasta,
  • wieńca zębatego.

Czasem w mniejszych kołach zębatych nie występuje łącznik pomiędzy piastem i wieńcem. Najczęściej koła zębate wykorzystuje się w sprzęgle zębatym czy pompie zębatej, ale także można znaleźć je w innych urządzeniach i maszynach, także tych, które wykorzystuje się w halach produkcyjnych.


Źródłami tekstu są:

  • Gscs.pl – konserwacje oraz naprawa HDS, podestów ruchomych, suwnic i maszyn budowlanych
  • Muratordom.pl – portal związany z budowaniem, konserwowaniem oraz remontowaniem
  • Pas-met.pl – dystrybutor taśm przenośnikowych nowych jak i używanych
  • Maxbelt.pl – przedsiębiorstwo produkcyjne kół pasowych oraz kół zębatych

Podsumowując temat:

Konserwacje maszyn i urządzeń w halach produkcyjnych są bardzo ważne. Dzięki temu uniknie się wielu niepotrzebnych awarii, które obniżą wydajność produkcji. Wszelkich napraw i konserwacji powinny wykonywać osoby, które przeszły odpowiednie szkolenia i mają do tego uprawnienia. 

Leave a Comment