Czym są kruszywa granitowe?

Zarówno w budownictwie, jak i architekturze wyróżnia się różne rodzaje kruszywa, które różnią się od siebie głównie parametrami oraz właściwościami. Zastosowanie mają bardzo szerokie, np. używa się ich jako składnik do betonu, podsypka pod drogi utwardzane czy nawet kamienie dekoracyjne. 

Różnorodne zastosowanie kruszywa

kruszywo granitoweTen skalny materiał sypki o mniejszych lub większych ziarnach może być pochodzenia przemysłowego lub organicznego. Kruszywo granitowe swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w branży budowlanej. To właśnie tam jest najczęściej używane. Wykorzystuje się go głównie do produkcji zapraw, ale ma również inne swoje szczególne zastosowania. W większości przypadków nie da się obyć bez zastosowania odpowiedniego kruszywa. W przypadku kruszywa naturalnego, jakim jest głównie granit, wydobywane jest ono metodami kopalnianymi, zupełnie inaczej niż w przypadku kruszyw sztucznych, które pochodzą przede wszystkim z recyklingu. Warto wiedzieć, że kruszywo naturalne powszechnie stosowane jest także jako zasypka do tworzenia podjazdów czy podwyższania terenów. W zależności od konkretnych potrzeb można wyróżnić kruszywa drobne, grube i o ciągłym uziarnieniu, będące przy tym mieszanką dwóch pierwszych. Kruszywa naturalne mają bardzo dużą wytrzymałość, odporne są zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na czynniki atmosferyczne. Z kolei granit stosowany najczęściej jest przy produkcji betonu o wysokich parametrach wytrzymałościowych. 

Kruszywa często pełnią również funkcję ozdobną. Genialnie nadadzą się przy aranżacji ogródków, oczek wodnych czy chociażby przy wykończeniu terenów. Zarówno te naturalne jak i sztuczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki swoim wysokim parametrom wytrzymałościowym są najczęściej używanym składnikiem.