Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Ten dział medycyny wielu z nas kojarzy się głównie z wielogodzinnymi i skomplikowanymi operacjami plastycznymi. Jest to błędne skojarzenie wkraczające już w sferę chirurgii plastycznej. Wynika to zapewne z rozmaitych, modnych ostatnio programów telewizyjnych, które przedstawiają właśnie zmagania chirurgów z odstającymi uszami czy zbyt dużymi nosami. Główne zabiegi, którymi zajmuje się medycyna estetyczna są zaś o wiele mniej dramatyczne…

Medycyna estetyczna i jej znaczenie w dzisiejszych czasach

zabiegi na ciałoZbiór zabiegów określanych wspólnie jako medycyna estetyczna różni się od chirurgii plastycznej chociażby tym, że jest mniej inwazyjna i nie korzysta ze skalpela. Jej głównym zadaniem jest poprawa jakości życia i kondycji psychicznej poprzez polepszenie wyglądu. Znajduje to zastosowanie chociażby w leczeniu chorób genetycznych i defektów wrodzonych, takich jak:

  • blizny,
  • lipodystrofia (zwłaszcza w obrębie twarzy),
  • otyłość,
  • choroby skórne.

Medycyna estetyczna zajmuje się także nabytymi schorzeniami. Dobrym przykładem tego jest chociażby skleroterapia, która polega na ostrzykiwaniu żylaków. To rozwiązanie pomaga uniknąć wielogodzinnej operacji pod narkozą. Skleroterapię można wykonać w warunkach ambulatoryjnych, a jej koszt jest nieporównywalnie niższy. Zaraz po zabiegu można wrócić do pracy i codziennych zajęć, ponieważ nie wymaga hospitalizacji i przyjmowania leków. Zabieg na jednej nodze to w zależności od wybranej kliniki ok. 400 złotych.

Depilacja laserowa i inne często wykonywane zabiegi

Depilacja laserowaKolejny zabieg co prawda na funkcję głównie estetyczną, jednak znajduje zastosowanie także w przypadku chorób skórnych i wad genetycznych. Depilacja laserowa polega na trwałym usunięciu owłosienia z użyciem lasera właśnie. Swoją popularność zawdzięcza skuteczności, której nie mają inne metody. Powtarza się go kilkukrotnie w odstępach od 6 do 8 tygodni, aż do uzyskania zamierzonego efektu. Podobnym zainteresowaniem cieszy się mikrodermabrazja. Polega na ścieraniu kolejnych warstw naskórka i znajduje zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń takich jak:

  • trądzik,
  • cellulit,
  • rozstępy,
  • przebarwienia skórne,
  • zmarszczki.

Wskazaniem do wykonania zabiegu – oprócz wyżej wymienionych – jest planowanie zabiegu z użyciem lasera, jak chociażby usuwanie tatuażu. Wykonana wcześniej mikrodermabrazja przygotuje skórę do zabiegu, odpowiednio ją nawilży, oczyści i ujędrni. Z pewnością robiące wrażenie efekty i szerokie zastosowanie kusi wiele pań, na koniec warto jednak zauważyć, że nie jest to tani zabieg. W każdym razie inwestycja ta z pewnością się opłaci.

Cera plus i inne zabiegi upiększające, które można wykonać w domu

Cera plusNiektóre defekty nie wymagają nawet odwiedzania kosmetyczki. Można walczyć z nimi w domu dzięki zaawansowanym formułom. Jedną z nich jest szeroka linia produktów cera plus. Kosmetyki te mają za działanie przeciwdziałać starzeniu się skóry, nawilżać, odżywiać oraz chronić przed promieniami UV.


Tekst powstał z pomocą:


Krótko podsumowując

Jak widać istnieje wiele rodzajów zabiegów wchodzących w skład medycyny estetycznej i nie tylko takich, które wiążą się z operacjami. 

Leave a Comment