Dobór rękawic ochronnych i obuwia do pracy na wysokościach

W większych miastach powstaje coraz więcej wieżowców i drapaczy chmur liczących kilkadziesiąt pięter jak np. Warsaw Spire czy słynny Sky Tower we Wrocławiu. W związku z tym powstało zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się pracą na wysokościach.

 Z czym są związane prace na wysokościach i co do nich należy?

Mycie elewacji na wysokościachPracą na wysokościach określono wszystkie czynności, które wykonywane są na wysokości powyżej 1 m od poziomu podłogi lub ziemi. W czynnościach gdzie samo zabezpieczenie balustradami nie wystarczy pracownik musi mieć szelki bezpieczeństwa z liną bezpieczeństwa, które powinny być przymocowane do stałych elementów konstrukcji. Do takich przypadków należą między innymi usługi takie jak mycie okien na wysokościach montaż reklam, banerów, bilbordów, ozdób świątecznych, oświetlenia LED, mycie i czyszczenie zabrudzonych elewacji dachów, wind panoramicznych, a także montaż siatek stanowiących zabezpieczenie przeciwko ptakom bądź kotom tzw. „bezpieczny balkon kota” Warto też uwzględnić takie usługi jak alpinistyczna wycinka drzew, odśnieżanie dachów i usuwanie oblodzenia, sopli, nawisów oraz wykruszanie pękniętych szyb i okien. Ułatwieniem w wykonywaniu tych czynności jest stosowanie urządzeń krzesełkowych, drabin linowych albo ruchomych podestów.

BHP pracy na wysokościach

Prace na wysokościDo wykonywania wszystkich czynności powyżej 1 metra nad poziomem podłoża niezbędne są odpowiednie uprawnienia. Jednak, aby praca ta była bezpieczna nie wystarczą tylko upoważnienia, ale również trzeba przestrzegać pewnych zasad zapewniających bezpieczeństwo pracy. W zależności od wysokości i miejsca wykonywanej czynności, obowiązują różne zasady BHP. Uogólniając przede wszystkim powinno się sprawdzać za każdym razem stan techniczny konstrukcji, przestrzegać aby pasy szelek nie były poskręcane, wszystkie klamry były odpowiednio zapięte oraz znajdowały się na odpowiednim miejscu, wolne końce pasów powinny być w szlufkach oraz zapewnić bezpieczeństwo przy pionowej komunikacji, a także wygodne dojście do stanowiska pracy.
Istotne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na wszystkie niezbędne narzędzie do wykonywanej pracy oraz wyraźnie oznaczać maksymalne obciążenie dla podestów, drabin i innych. Trzeba też zadbać o równe i stabilne podłoże pracy i wyposażyć wszelkie urządzenia krzesełkowe, drabiny linowe oraz ruchome podesty w prowadnicę pionową i aparat samohamujący.

Indywidualne środki ochrony – rękawice ochronne i okulary ochronne

Odzież ochronna ma na calu zapewnienie indywidualnej ochrony pracownikowi. Jest ona produkowana w różnych rozmiarach oraz z podziałem na odzież męską i żeńską. Do ochrony głowy oraz narządów słuchu i wzroku stosuje się:

  • okulary ochronne
  • nauszniki przeciwhałasowe
  • osłony twarzy
  • kaski i hełmy

Rękawice ochronneWażne jest, aby nie przeszkadzały one w wykonywanej pracy, stanowiły dobre zabezpieczenie przed opiłkami metalu, uderzeniami oraz czynnikami ogłuszającymi. Ochronę układu oddechowego zapewniają różnego rodzaju maski filtrujące i przeciwgazowe. Natomiast ochronę dłoni przed oparzeniami, obrażeniami mechanicznymi, zimnem i substancjami niebezpiecznymi pracownikom alpinistycznym zapewniają rękawice wykonane z różnych tworzyw gumy, skóry koziej, materiału. Mogą być one termoizolacyjne, kwasoodporne, elektroizolacyjne, antywibracyjne, chroniące przed przecięciami.

Tanie sklepy z obuwiem roboczym i odzieżą roboczą

Obuwie roboczeOgólne zabezpieczenie stanowi odzież i obuwie ochronne, mające zapewnić pracownikowi nie tylko bezpieczeństwo, ale i ciepło i wygodę podczas wykonywania prac w trudnych warunkach atmosferycznych. Odzież ochronną stanowią bezrękawniki, koszule kombinezony i spodnie, T-shirty, bluzy bawełniane, bielizna, ubrania ostrzegawcze oraz te wykonane z materiałów przeciwdeszczowych. Ochronę dla stóp zapewniają półbuty, trzewiki, gumowce oraz buty ocieplane. Powinny być one dostosowane do wykonywanej pracy oraz jej warunków. Tanią odzież dla swoich pracowników możesz znaleźć na stronach internetowych producentów, oraz hurtowni.


Przydatne wskazówki związane z BHP dostępne na:

  • Bhp.abc.com.pl – serwis informacyjny poświęcony bezpieczeństwu i higienie pracy
  • Elbrus – strona internetowa firmy z Wrocławia zajmującej się myciem okien na wysokości
  • Eurobhp.com – sklep internetowy oferujący rękawice ochronne oraz obuwie robocze

Podsumowanie tematu

Praca na wysokości wiąże się z dużym niebezpieczeństwem oraz możliwością urazów. Dlatego w celu zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom stosuje się przepisy BHP, odpowiednie zabezpieczenia w postaci szelek oraz odzież i obuwie ochronne, które powinno być odpowiednio dopasowane do każdego pracownika.

Leave a Comment