Druk cyfrowy czy offsetowy?

Rywalizacja firm znajdujących na rynku jest bardzo duża. Poszukują one najlepszych jak i najbardziej ekonomicznych sposobów reklamy i pozyskania nowych klientów. W obecnych czasach dostępnych rozwiązań marketingowych jest naprawdę wiele. Zarówno tych bardziej klasycznych jak i nowoczesnych. Niezmiennie jednak od lat firmy decydują się na znane wszystkim dobrze takie formy jak ulotki czy wizytówki i w zakresie ich wykonania korzystają z usług drukarni oraz zakładów poligraficznych.

Klasyczna i skuteczna reklama – ulotki, wizytówki

 wizytówkiOd wielu lat najpowszechniejszą formą reklamowania własnej działalności jest rozprowadzanie ulotek albo wizytówek. Oba rozwiązania są bardzo skuteczne jednak, mają one nieco inne przeznaczenie i cel. Ulotka to narzędzie po równi propagandowe jak i informacyjne. Służy ono rozpowszechnianiu treści związanych z ofertą bądź usługami firmy. Występuje ona w formie kartki lub składanej broszury i dociera do bardzo szerokiego grona odbiorców. Głównym atutem tego rozwiązania jest bardzo niski koszt w porównaniu z zakresem oddziaływania. Wizytówki natomiast mają nieco inny charakter. Jest to sposób na przekazanie pewnego pakietu informacji. Pakietu, w którego skład wchodzą takie treści jak:

  • imię
  • nazwisko
  • adres firmy
  • numer telefonu
  • e-mail
  • logo

Wizytówka ma głównie za zadanie wspierać przedsiębiorstwo w kontaktach z klientami i ułatwiać komunikacje między stronami. Forma jak i wygląd takiej wizytówki są bardzo istotne. Musi ona być schludna, mała, wykonana na twardym kartonie i co najważniejsze czytelna. Tak skonstruowana będzie stanowić dobrą formę reprezentacji firmy.

Jak wykonać dobre wizytówki? Druk offsetowy czy druk cyfrowy?

Najbardziej powszechnymi metodami wykonywania wizytówek są wydruki offsetowe lub cyfrowe. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, więc wybór powinien być dobrze przemyślany. Obecnie druk cyfrowy jest chyba najpowszechniejszym rozwiązaniem. Głównie ze względu na prostotę wykonania wynikającą z zastosowania tej techniki. Cały proces produkcyjny polega na wykonaniu druku bezpośrednio z pliku komputera. Dodatkowo zaletami tego rozwiązania są:

  • możliwość zmiany dowolnych elementów tekstowych bądź graficznych
  • oszczędność – technika ta nie wymaga przeprowadzania druków próbnych
  • duży wybór rodzai papieru i ich gramatury
  • przy małych nakładach stosunkowo niska cena

druk cyfrowyJak każde rozwiązanie tak i druk cyfrowy ma pewne wady. Można by tu wskazać takie elementy jak rosnąca wraz z nakładem cena, co przy dużych zamówieniach staje się nieopłacalne oraz jakość wydruków, która jest zbliżona do tej otrzymywanej na domowych drukarkach, oczywiście tych wyższej klasy. Druk offsetowy, czyli druk płaski w pewnych sytuacjach stanowi dobrą alternatywę dla metody cyfrowej. Jego działanie opiera się na przeniesieniu obrazu z płaskiej formy drukarskiej na podłoże drukowe, czyli papier. Jest to jedna z popularniejszych technik drukarskich, stosowana przy różnych rodzajach zamówień, głównie dlatego, że druki wykonane za pomocą tej metody są stosunkowo trwałe, a także dają duże możliwości jeśli chodzi o ich uszlachetnianie oraz w większych nakładach jest to rozwiązanie druk offsetowyekonomiczne. Która metoda jest zatem lepsza? Uwarunkowane jest to nie tyle jakością procesu produkcyjnego i jego wynikiem finalnym, co samym rodzajem zamówienia i czasem oczekiwania na jego realizacja. Jeśli nakład jest niewielki i najlepiej na tak zwane wczoraj to zdecydowanie lepiej wybrać druk cyfrowy. Pozwala on na szybkie wykonanie zlecenia i w razie potrzeb na równie szybkie dokonanie zmian. Natomiast jeżeli zamówienie opiewa już na kilka tysięcy wówczas zdecydowanie lepiej wybrać offset. Technika ta jest dość czasochłonna oraz uruchomienie samego procesu jest dość kosztowne, jednak przy naprawdę dużych nakładach i tak wychodzi to korzystniej. Dodatkowo jeśli chodzi o druk offsetowy to daje on większe możliwości operowania kolorami. Krótko mówiąc dobór właściwego rozwiązania warunkuje specyfika samego zamówienia.


 

Źródła:


Podsumowując:

Wybór odpowiedniej metody drukarskiej to sprawa indywidualna, Nie można wskazać, które rozwiązanie technologiczne jest lepsze. W rzeczywistości jeśli chodzi o parametry techniczne nie da się tego wskazać. O tym która metoda jest korzystniejsza decyduje charakter samego zamówienia a nie możliwości konkretnego rozwiązania.

Leave a Comment