Drzwi chłodnicze i inne elementy chłodni

W wielu miejscach, które mają kontakt z produktami spożywczymi, posiadanie chłodni jest wymagane odgórnie. Jej obecność warunkuje odpowiednie bezpieczeństwo żywości. Jednak chłodnia jest dość skomplikowanym pod względem technicznym pomieszczeniem i należy zwrócić szczególną uwagę na niektóre elementy jej budowy.

Agregaty chłodnicze i ściany z izolacją – warunkiem działania chłodni

agregatyChłodnia jest pomieszczeniem, które ma spełniać określone zadanie. Umieszczone w niej produkty maja mieć zapewniony dostęp do obniżonej temperatury, która zagwarantuje im bezpieczeństwo i trwałość. Warto pamiętać o tym, że w chłodni dużą rolę oprócz wydajnych agregatów chłodniczych spełnia odpowiednia szczelność termiczna ścian. Jakich używa się materiałów do uszczelnienia ścian w chłodni? Przede wszystkim wykorzystywane są takie materiały jak:

  • styropian,
  • poliuretanowa pianka,
  • wełna szklana.

Oczywiście każdy materiał posiada inne cechy fizyczne i będzie zapewniał izolację w odmiennych warunkach. Nie należy jednak się przejmować, bo każdy z wyżej wymienionych materiałów daje naprawdę doby i oczekiwany efekt. Jeśli chodzi o szczelność ścian z całą pewnością należy wspomnieć również o ważnym w utrzymaniu zadanej temperatury elemencie jakim są drzwi chłodnicze. Z całą pewnością drzwi wejściowe do chłodni będą miejscem, w którym ucieka najwięcej zimnego powietrza na zewnątrz i wpływa do środka ciepłego powietrza. Jednak musimy zadbać o to, żeby działo się tak tylko podczas otwierania drzwi. Drzwi chłodnicze są wyposażone w specjalnego rodzaju uszczelki oraz wykonane są ze stali nierdzewnej. Najważniejszym elementem takich drzwi jest dodatkowa izolacja zastosowana pomiędzy warstwami stali. Drzwi chłodnicze są zazwyczaj wypełnianie pianką poliuretanową.

Przekładnik prądowy dla lepszej kontroli przepływu prądu

Przekładnik prądowyNależy pamiętać o tym, że agregaty chłodnicze są urządzeniami korzystającymi z dużej ilości energii elektrycznej. Dla zachowania większego bezpieczeństwa z całą pewnością trzeba kontrolować w odpowiedni sposób napięcie prądu i jego przepływ. Oczywiście w tym celu powinniśmy wyposażyć się w amperomierze i zamontować je w odpowiednich miejscach. Jak jednak uzyskać najlepszy efekt pomiaru prądu? Przede wszystkim należałoby zastanowić się nad zamontowaniem przekładnika prądowego. Daje to nam o wiele szersze możliwości. Działa on na takiej zasadzie, że umożliwia wykonanie pomiaru natężenia prądu, które jest większe niż wskazane w naszych miernikach natężenia. Można powiedzieć zatem, że zwiększa on możliwości posiadanych przez nas mierników natężenia prądu. Czasem warto będzie zamontować przekładnik prądowy, nie rozważając wymiany mierników. O czym jeszcze nie możemy zapominać, kiedy posiadamy chłodnie? Zdecydowanie ważne będzie zastosowanie wszystkich możliwych wyjść bezpieczeństwa. Oczywiście nie w znaczeniu dosłownym, ponieważ dla zmniejszenia strat temperatury, drzwi w chłodni powinny być w ilości jednej pary. Chodzi bardziej przycisk bezpieczeństwa, w razie, gdyby ktoś zatrzasnął się w środku. Jest jeszcze jedne zastosowanie takiego rodzaju przycisku. Dzięki niemu można również odciąć chłodzenie, jeśli dojdzie do rozregulowania ustawień. Takie rozwiązanie pomoże nam zapobiec dużym zniszczeniom przechowywanych produktów. Niektóre z nich w przypadku zamrożenia mogłyby ulec całkowitej degradacji. Dojście do jakiejkolwiek awarii w systemie czy urządzeniach może prowadzić do wielki szkód i niebezpieczeństwa, dlatego konieczne jest wyposażenie chłodni w przycisk bezpieczeństwa.

Spawanie aluminium – usługa potrzebna również w chłodni

Spawanie aluminiumWiele elementów wyposażenia chłodni, może być, a nawet powinno być wykonanych z aluminium. Oczywiście nie można wykluczyć, że któryś z nich ulegnie zniszczeniu. Jednak jeśli są to uszkodzenia niewielkie, całkiem nieopłacalne będzie wymienianie całego fragmentu na przykład regału. Wtedy z całą pewnością lepiej będzie skorzystać ze spawania aluminium i zatrudnić do tego specjalistę. Co prawda może to na jakiś czas utrudnić funkcjonowanie chłodni, jednak wykonane w krótkim czasie, może nie być zauważalne. Poza elementami aluminiowymi z całą pewnością w naszej chłodni znajdą się również takie wykonane z normalnej stali. W tym przypadku również mogą one ulegać zniszczeniu, zwłaszcza biorąc pod uwagę korozję. Wtedy najkorzystniej będzie wziąć pod uwagi ślusarskie, wykonywane powszechnie w Warszawie i innych dużych miastach w naprawdę korzystnych cenach. Zagwarantuje nam to prawidłowe funkcjonowanie chłodni na kilka następnych lat.


Tekst powstał przy pomocy:


Podsumowanie:

Chłodnia jest bardzo specyficznym pomieszczeniem, należy włożyć wiele starań w to, aby w jak najlepszy sposób spełniała swoją rolę. Nie należy zapominać o dodatkowych, poza agregatami chłodniczymi elementach, one również zapewnią odpowiednią izolację chłodni i zachowanie wymaganej temperatury. 

Leave a Comment