Drzwi zewnętrzne i okna co je łączy?

Drzwi zewnętrzne to wizytówka domu. Powinny charakteryzować się odpowiednim wyglądem i nawiązywać stylistycznie do reszty wyposażenia. Mogą być zdobione eleganckimi okuciami i drewnianą fakturą, lub wręcz odwrotnie – odznaczać się surowością i modernistycznym zacięciem.

Drzwi zewnętrze i okna – wytrzymałość i odporność

drzwi centurionCzęsto spotykanym elementem dekoracyjnym drzwi wejściowych jest przeszklony obszar, wypełniony ozdobnymi panelami ze szkła hartowanego, ornamentowego lub piaskowanego. Tego typu komponenty to nie tylko dekoracja – to także funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające rozeznać kto czeka za drzwiami. Przeszklenia wykonane mogą być również poza obrębem skrzydła – na przykład w dostawkach zewnętrznych. W przypadku drzwi z dostawką i drzwi dwuskrzydłowych, mamy do czynienia z bardzo ozdobną zabudową, która konkurować może niejednokrotnie z zabytkowymi portalami.

Projekty i budowa nowoczesnych drzwi zewnętrznych

drzwi zewnętrzneDzisiejsze projekty drzwi wejściowych zakładają równoczesne uzupełnianie się kilku czynników. Po pierwsze skrzydła wejściowe powinny odznaczać się stabilną konstrukcją, zapewniającą bezpieczeństwo i komfort domowników. Ważnym aspektem jest również współczynnik przenikania ciepła. Jeżeli nasze drzwi będą wykazywać zbyt dużą przepuszczalność – narazimy się wówczas na wysokie rachunki za ogrzewanie. Wszelkiego typu nieszczelności powodują również zmniejszenie izolacyjności akustycznej. Ważne, aby domowe zacisze było miejscem relaksu i odpoczynku – eliminowanie odgłosów dochodzących z zewnątrz to jedno z podstawowych zadań drzwi wejściowych.
W zależności od okolicy, w której znajduje się miejsce naszego zamieszkania, będziemy potrzebować różnego poziomu izolacyjności akustycznej drzwi. Tereny zielone same z siebie stanowią doskonały materiał izolujący zakłócenia. Jeżeli mieszkamy w zadrzewionej, spokojnej okolicy, wówczas izolacyjność może być mniejsza. Jeżeli jednak uskarżamy się na uciążliwych sąsiadów, wzmożony ruch samochodowy czy głośną pracę zakładów produkcyjnych znajdujących się w pobliżu – wówczas koniecznością będzie wybór drzwi o doskonałej izolacyjności.

Rozmiar i materiał drzwi – co je wyróżnia?

projektWśród ważnych parametrów wejściowych drzwi, należy wymienić również ich rozmiary. Dobór drzwi zbyt niskich i wąskich będzie skutkowało dyskomfortem użytkowania. Aby uniknąć trudności związanych z wnoszeniem mebli i sprzętów oraz konieczności schylania się osób wysokich, zainwestujmy w skrzydła drzwiowe o odpowiedniej wysokości. Przy projektowaniu wejścia do domu czy mieszkania, warto zwrócić uwagę na przewidywany poziom nadproża oraz na konieczność zainstalowania ościeżnicy. Wejście powinno mieć tym samym wymiary odpowiednio większe, niż same skrzydła drzwiowe.
Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonane są drzwi zewnętrzne. Najbardziej popularne surowce to drewno, stal, aluminium i PCV. Drzwi drewniane są masywne i ciężkie – tym samym gwarantują solidną ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Wewnątrz skrzydła drewnianego znajdują się zazwyczaj warstwy materiałów termoizolacyjnych, takich jak na przykład pianka poliuretanowa. Część zewnętrzna wypełnienia bywa wykonana z płyt wiórowych lub sklejki pokrytej fornirem. Niestety drewno jest materiałem nieodpornym na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, szczególnie wilgoci i niskiej temperatury. Tym samym drewniane drzwi wejściowe najbezpieczniej jest instalować pod zadaszeniem, lub wewnątrz ganków. Drzwi stalowe wykonuje się z arkuszy blachy, ocieplonych od wewnątrz materiałami izolacyjnymi. Mimo to, współczynnik przepuszczalności ciepła w przypadku konstrukcji stalowych pozostaje wysoki. Podobnie jest w przypadku drzwi z aluminium i PCV. Pomimo komorowej budowy, wymagają stosowania dodatkowej izolacji, która umieszczana jest w profilach ramy oraz wewnątrz ościeżnicy.

Okna na całe życie – czyli co o nich wiemy?

okna dachoweOkna mają wiele wspólnego z drzwiami, ale od początku. Oczywiście okna naszego domu należy dopasować do drzwi. Tak samo jak w przypadku drzwi, okna możemy mieć z różnym materiałów, możemy wymienić:

 • okna drewniane
 • okna pcv
 • okna aluminiowe
 • okna metalowe

Jednak nie musimy być okien wybierać z tego samego materiału co drzwi. Najczęściej drzwi zewnętrze wybiera się z drewna, niestety okna drewniane są znacznie mniej trwałe. Dlatego często okna pcv imitują drewno, żeby kolorystycznie nie odbiegać od drzwi.
Również w przypadku okien, ważnym aspektem jest przepuszczalność cieplna, w domach pasywnych są specjalne wymogi. Najlepsze okna to te, które wpuszczają najwięcej światła do domu i ucieka przez nie najmniej ciepła. Właśnie takie okna okna wykorzystuje się w nowoczesnym budownictwie.
Okna oprócz ich budowy, dzielimy jeszcze ze względu na ich wygląd i kształt. Tak więc mamy okna:

 • okna pałaciowe
 • lukarna
 • wole oko
 • świetlik
 • naświetle
 • witryna
 • okno balkonowe
 • okno tarasowe
 • portfenetr

 

Źródło:


 

Podsumowanie

domekNiewątpliwie wybór wewnętrznych skrzydeł drzwiowych nastręcza mniej trudności, niż instalacje zewnętrzne. Wewnątrz budynków mieszkalnych rzadko zwraca się uwagę na izolacyjność cieplną i akustyczną drzwi. Z reguły najbardziej liczą się walory dekoracyjne. Nie dotyczy to oczywiście drzwi wejściowych wewnętrznych, montowanych w obiektach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego. Niemniej jednak typowe drzwi wewnętrzne powinny przede wszystkim odpowiadać wymogom estetycznym i służyć funkcjonalnemu użytkowaniu pomieszczeń.

Leave a Comment