Etapy wykończenia kuchni – usługi hydrauliczne, przyłącza gazowe i montaż blatów kamiennych

Prace w kuchni musimy podzielić na etapy, ponieważ nie da się wszystkiego zrobić naraz. A pewne rzeczy można zacząć dopiero po wcześniejszym ukończeniu poprzednich, chodzi o to nie zaczniemy montować meble jeśli nie będziemy mieli podłogi itd. Niestety nie wszystko jest tak oczywiste jak meble i podłoga, w przypadku przyłącz gazowych przez gazownika, czy usług hydraulicznych.

Początek remontu kuchni – od czego zacząć?

blaty kamienneBudowę czy remont kuchni należy podzielić na odpowiednie etapy i wszystko dokładnie zaplanować. Ale jak to odpowiednio zrobić? Od czego zależą etapy?
Na początek musimy przemyśleć parę rzeczy:

 • stan aktualny kuchni – surowy, do remontu
 • jak dokładny remont – gruntowy, zmiana mebli, zmiana urządzeń, poprawki kosmetyczne
 • ilość funduszy – ile możemy i chcemy wydać
 • co realnie możemy zrobić za daną kwotę
 • robimy sami czy zatrudniamy ekipę
 • jakiego efektu oczekujemy

Pierwszy etap to zawsze będzie podłoga i ściana

hydraulikaDokładnie tak, aby zrobić późniejsze prace musimy mieć podłogę i wykończone ściany, jak wprowadzimy meble nie będziemy mogli się cofnąć. Musimy mięć już konkrety plan gdzie co będzie, jak wysokie, jak głębokie. Podłogę jeśli mamy już ukończoną należy ją zabezpieczyć przed uszkodzeniami w trakcie pracy.
Przed ścianami, należy skorzystać z usług hydraulicznych, podłączyć rury z wodą i zrobić odprowadzenie. Doprowadzić tam gdzie ma być zlew, zmywarka i wszystko co potrzebuje wody. Również jest to czas zrobienia wentylacji oraz wstępnie przyłącza gazowego, w sensie doprowadzenia rury z gazem w miejsce kuchenki czy piekarnika. Chyba, że korzystamy z kuchenki elektrycznej to wtedy gazu nie potrzebujemy. Ogólnie w nowoczesnym budownictwie nie używa się już instalacji gazowych, niestety zwiększa to ceny eksploatacji.
Gdy wszystkie przyłącza zostaną zrobione i doprowadzone, możemy zrobić ściany, oprócz tradycyjnych wykończeń ceramicznych, możemy pójść w nowoczesne szkło dekoracyjne czy panele szklane.

Po przyłączach gazowych i hydrauliku kolej na meble

kamień w kuchniMeble do kuchni możemy zacząć montować gdy pomieszczenie jest 100% przygotowane. Gdy mamy już urządzenia do kuchni, które chcemy zabudować. W meblach kuchennych liczy się przede wszystkim front i blat. I właśnie blatem zajmiemy się na koniec, ponieważ jest wiele możliwości zależnych od zasobności naszego portfela. Mamy blaty:

 • pcv
 • drewniane
 • z drewna klejonego
 • z płyt wiórowych laminowanych
 • kamienia
 • granitu
 • marmuru

Poświęćmy chwilę na 3 ostatnie, z racji iż są to najdroższe opcje warto poznać je bliżej.
Jeżeli decydujemy się na kamienne wykończenie kuchennej zabudowy, powinniśmy mieć świadomość, jakimi właściwościami charakteryzują się poszczególne gatunki kamienia naturalnego. Dysponując odpowiednimi informacjami na temat dostępnych materiałów, będziemy mogli wybrać optymalną wersję zabudowy, dostosowaną do naszych potrzeb i oczekiwań.


 

Informacje pochodzą z:


 

Blaty granitowe do kuchni

marmur w kuchniGranit jest zdecydowanie najbardziej popularnym surowcem, wykorzystywanym do produkcji blatów z kamienia naturalnego. Wynika to zarówno z jego walorów estetycznych, jak również ze znakomitych właściwości z zakresu odporności na działanie niszczących czynników zewnętrznych. Blaty kuchenne ze względu na swoje przeznaczenie muszą być dostosowane do szczególnego rodzaju użytkowania. Podczas wykonywania codziennych czynności związanych z przyrządzaniem posiłków, powierzchnie robocze narażone są na oddziaływanie wysokich temperatur, mogą ulec uszkodzeniu podczas używania ostrych kuchennych narzędzi, niejednokrotnie poddawane są też procesowi ścierania i czyszczenia detergentami i innymi środkami chemicznymi. Ze względu na podwyższoną wilgotność, utrzymującą się w pomieszczeniu w czasie gotowania, kuchenna zabudowa musi być również odporna na działanie wody i charakteryzować się małą nasiąkliwością. Stały kontakt z produktami spożywczymi wymaga stosowania tworzyw pozbawionych związków chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia oraz takich, które mogłyby wchodzić w bezpośrednie reakcje z żywnością. Kamień jako surowiec w pełni naturalny, odpowiada na wszystkie wymienione wyżej postulaty. Granitowe blaty odznaczają się nieprzeciętną wytrzymałością na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Mogą być polerowane na wysoki połysk, który na długo zachowuje świeży i estetyczny wygląd. Na co dzień wystarczy przecierać je wilgotną ściereczką bez detergentów. Nadmierne korzystanie ze środków czyszczących może prowadzić do zmatowienia lśniących powierzchni. Żeby uniknąć niepotrzebnych rozterek związanych z konserwacją, można zdecydować się na matowe wykończenie blatów. Takie rozwiązanie gwarantuje solidną konstrukcję z antypoślizgową powierzchnią roboczą. Ważną cechą granitowych blatów jest minimalna nasiąkliwość, którą można dodatkowo zniwelować stosując impregnaty i żywice. Codzienne użytkowanie elementów wykonanych z kamienia naturalnego nie ingeruje w ich naturalną strukturę mineralną. Z tego względu granit jest najczęściej wybieranym surowcem naturalnym, wykorzystywanym do produkcji kuchennej zabudowy.

Blaty marmurowe – czyli pałac w domu

kuchniaInnym rozwiązaniem są elementy wykonane z marmuru. Marmur jest tworzywem o zupełnie innych parametrach, niż skała granitowa. Należy o tym pamiętać podczas projektowania wymarzonej kuchni. Jeżeli blaty kuchenne mają służyć nam przez długie lata, musimy być świadomi tego, w jaki sposób prawidłowo użytkować marmurowe powierzchnie. Polerowany marmur posiada większą przyczepność, niż jego granitowe odpowiedniki. Przez swoją strukturę wewnętrzną jest jednak nieodporny na działanie niszczących czynników zewnętrznych. Jest skałą plastyczną i chętnie poddaje się obróbce, dlatego wykorzystywany jest przez artystów rzeźbiarzy do produkcji artykułów dekoracyjnych. Niestety z tego właśnie względu jest również nieodporny na zarysowania. Planując wykonanie marmurowych blatów kuchennych, powinniśmy mieć na uwadze konieczność ich impregnowania i żywicowania. Należy zaznaczyć, że impregnacja kamienia nie jest konserwacją zbliżoną do tej, którą przeprowadza się na wyrobach drewnianych. Ponieważ kamień naturalny odznacza się niską nasiąkliwością, nie jest możliwe impregnowanie go sensu stricte. Impregnacji poddawana jest jedynie sama powierzchnia blatu – efekt obróbki kamieniarskiej. Ze względu na zawartość wapnia, marmurowa powierzchnia niszczy się pod wpływem działania kwaśnych związków chemicznych, zawartych w detergentach i produktach spożywczych. Tym samym marmur nie powinien być instalowany w bezpośrednim pobliżu miejsc poddawanych systematycznemu czyszczeniu środkami chemicznymi. Nie zapewnia również odpowiednich warunków do przyrządzania posiłków. Z tego względu zdecydowanie lepiej sprawdzi się jako elegancki element wykończenia obudowy kominkowej czy balustrady wewnętrznej, niż jako powierzchnia robocza kuchennej zabudowy.

Leave a Comment