Filtry kieszeniowe i ich zastosowanie

Większość systemów zbierania kurzu wykorzystuje wentylator do czerpania zapylonego powietrza ze źródła zanieczyszczeń do kolektora, a następnie przepuszcza je przez wydajne media filtracyjne, które zapewniają czyste powietrze wolne od szkodliwych cząstek.

Wydajność filtrów kieszeniowych

skuteczne filtry kieszenioweEnergia wymagana do przemieszczenia powietrza przez system oczyszczania określa niezbędny rozmiar wentylatora, a tym samym efektywną energię wymaganą do działania systemu. Ograniczenie stworzone przez materiał filtracyjny i wychwycone cząstki stałe może znacząco wpływać na ogólne zapotrzebowanie systemu na energię wentylatora. W filtrach większość przefiltrowanych cząsteczek kurzu może być wbijana głęboko w pory materiałów. Niższe ograniczenie w stosunku do mediów filtracyjnych powoduje obniżenie ogólnych wymagań energetycznych systemu i mniejsze wymagania wentylatora podczas projektowania nowego systemu i wybierania komponentów. Jeszcze większe oszczędności energii są możliwe, jeśli wentylator systemowy jest skonfigurowany z układem sterowania ze zmienną częstotliwością. Szukając jednorazowego filtra do konkretnego systemu, należy wziąć pod uwagę dwa różne typy: skuteczne filtry kieszeniowe i filtry workowe. Filtry workowe są wykonane z kilku materiałów i są ogólnie uważane za filtry powierzchniowe, natomiast filtry kieszeniowe mogą być filtrami powierzchniowymi lub głębinowymi. Aby przetwarzać większe natężenia przepływu, potrzebne są większe obudowy filtrów. Alternatywnie, większe obudowy filtrów mogą być instalowane w aplikacjach o niskim natężeniu przepływu, więc filtr nie będzie musiał być zmieniany dosyć często. Oczyszczanie powietrza pełni ważną funkcję w obiektach komercyjnych.

Ponieważ powietrze w pomieszczeniach jest zazwyczaj dwa do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz, do usuwania szkodliwych cząstek, takich jak mikroorganizmy, kurz i alergeny z powietrza do oddychania, potrzebne są urządzenia do oczyszczania powietrza.