Gdy chcemy mieć przesuwną bramę – czyli projektowanie elektroniki

Co raz bardziej modne i pożądane jest posiadanie automatycznie sterowanego ogrodzenia. Oczywiście głównie chodzi w tym przypadku o automatyczne bramy czy też furtki. Będzie to miało z całą pewnością związek z używaniem domofonów oraz pilotów. Jednak nie możemy zapominać o tym, że każde z tych urządzeń będzie działało według określonej zasady. Czy zdajemy sobie sprawę z tego jak skomplikowane jest projektowanie elektroniki?

Projektowanie elektroniki – z czym to się wiąże

Projektowanie elektronikiJak już wspominaliśmy wcześniej, projektowanie elektroniki jest z całą pewnością czymś bardzo wymagającym. Nie może zająć się tym osoba, która nie będzie miała pojęcia o inżynierii i o elektronice. Oczywiście, aby powstało coś naprawdę dobrego, potrzebne będzie również ogromne doświadczenie oraz pomoc ze strony nowoczesnych urządzeń. Zacznijmy w ogóle od tego, czym jest sama elektronika. Może wtedy łatwiej będzie nam zrozumieć na czym opiera się jej projektowanie. Jest to oczywiście dziedzina nauki, która łączy również niektóre gałęzie wiedzy technicznej. Samo sedno elektroniki to zajmowanie się obwodami elektrycznymi. Jednak musimy zauważyć, że te obwody działają na dwojaki sposób. Zawierają w sobie zarówno elementy bierne, jak i aktywne. Do tych biernych należą na pewno elementy elektryczne, te aktywne to:

  • lampy próżniowe,
  • tranzystory,
  • diody.

Oczywiście są to jedynie przykłady stosowanych w elektronice elementów aktywnych. Dzięki obecności tych elementów możliwe będzie sterowanie przepływu elektronów. Trzeba stwierdzić, że zaprojektowanie elektroniki będzie związane zatem z zaprojektowanie elementu, który w odpowiedni sposób będzie potrafił wykorzystać możliwości elementów biernych i aktywnych razem wziętych. Spotykamy się również często ze stwierdzeniem odwody drukowane. Gdzieś nam świta, że jest to związane z elektroniką, jednak w którym miejscu dokładnie? Podobieństwo będzie polegało na tym, że w obwodzie drukowanym również występują elementy elektroniczne. Oczywiście będą one połączone złączami lutowniczymi. Obwody drukowane będą bazowym elementem do niektórych urządzeń elektrycznych, przykładowo do telewizora. Projektowanie tego typu obwodów odbywa się dzisiaj w sposób komputerowy, na zasadzie działania programów CAD.

Napędy do bram przesuwnych i inne akcesoria ogrodzenia

Napędy do bram przesuwnychJak już wspominaliśmy wcześniej, aby ogrodzenie automatyczne odpowiednio działało, konieczne będzie wyposażenie się w niezbędne elementy. Z całą pewnością nie możemy zapominać o tym, że montaż takiego ogrodzenia będzie niemałym wydatkiem. Jeśli policzymy wszystko razem i jako jedną inwestycję potraktujemy wykonanie do końca całego ogrodzenia, z całą pewnością nasz budżet ulegnie pomniejszeniu. Jednak, jak to mawiają, czego nie robi się dla wygody, bez wątpienia automatyczne ogrodzenie to właśnie nic innego jak wygoda. Jakie elementy będą nam niezbędne? Przede wszystkim będą to napędy do bram przesuwnych. Będą one miały decydujące znaczenie podczas sterowania ruchem bramy. Oczywiście możliwe będzie również zamontowanie takiego rodzaju napędu do bramy skrzydłowej. Ona również może działać automatycznie. Jednak nie można zapominać o tym, że napędy te będą się od siebie różniły. Prostym powodem będzie to, że po prostu muszą sterować innym ruchem. Jednak jeśli ogrodzenie ma być ułatwieniem z całą pewnością przydadzą się jeszcze piloty do bram. Dzięki nim będziemy mogli bez problemu sterować bramą czy też furtką. Jeśli zaopatrzymy się w kilka egzemplarzy, każdy z domowników będzie posiadał swój i wygodnie będzie mógł wchodzić na teren domu. To samo będzie dotyczyło otwierania furtki jeszcze z korytarza domu, wtedy jednak przyda się zamontowany domofon.

Przewody pneumatyczne – kiedy będą potrzebne

Przewody pneumatyczneBiorąc pod uwagę to, że ogrodzenie jest w całości montowane na zewnątrz, nie można zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu przewodów elektrycznych. Jest na to wiele sposobów, a już same przewody posiadają odpowiednią izolację. Jednak pod uwagę powinniśmy wziąć również obudowy, które będą zabezpieczały przełączniki i połączenia elektryczne. W przypadku, kiedy przeprowadzamy montaż ogrodzenia, nie możemy zapominać również o tym, że niezbędne będą dodatkowe akcesoria. Z całą pewnością również muszą być dobrze zabezpieczone. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę przewody pneumatyczne, które doskonale posłużą przy malowaniu ogrodzenia ciśnieniem.


Więcej w tym temacie można znaleźć na:

  • Dtm.pl – firma oferująca automatykę do bram
  • Pcbmax.pl – obwody oraz płyty drukowane
  • Elektroda.pl – portal związany z tematyką elektroniki
  • Simotti.pl – sklep z przewodami pneumatycznymi

Podsumowując

Projektowanie elektroniki z całą pewnością będzie miało związek z posiadaniem wygodnego automatycznego ogrodzenia. Nie można zapominać o tym, że do zamontowania takiego ogrodzenia potrzebne będą różnego rodzaju dodatkowe akcesoria i elementy. 

Leave a Comment