Gdzie złomować auto?

W całym kraju jest zarejestrowanych nawet kilkaset złomowisk, które posiadają stosowne pozwolenia od władz województwa, w którym się znajdują. Ich działalność jest szalenie potrzebna z uwagi na ogromną ilość czynnych samochodów.

Jakie pojazdy są złomowane?

złomowanie pojazdówKażdy samochód ma określoną wytrzymałość, która wynika ze składowych części, zastosowanych materiałów czy też sposobu użytkowania pojazdu. Przeważnie wynosi ona kilka lat, po czym konieczne są określone naprawy czy wymiany pewnych elementów. Im więcej lat jest auto użytkowane, tym gorszy jest jego stan techniczny. Przeważnie na złomowiska trafiają samochody, które mają już po kilkadziesiąt, ale też kilkanaście lat. Na tym etapie są one rozkładane na części nadające się do sprzedaży, a pozostała część jest przeznaczona do utylizacji. Nie mniej jednak złomowanie pojazdów jest dziś bardzo opłacalnym biznesem, bo wszelka stal jest dziś w cenie. Ponadto można dodatkowo sporo zarobić na częściach pochodzących ze złomowanych samochodów, które niejednokrotnie są w całkiem dobrym stanie. Na szroty trafiają także samochody powypadkowe, które równie dobrze mogą być nowe, ale z powodu wielkości uszkodzeń, ich naprawa staje się nieopłacalna. Żeby zostawić auto na złomowisku, wystarczy mieć ze sobą dowód rejestracyjny samochodu oraz kartę pojazdu, jeżeli została ona wydana. Cały proces trwa dosłownie kilkanaście minut, po czym właściciel otrzymuje za samochód kilkaset złotych i dokument poświadczający fakt zezłomowania, z którym udaje się do stosownego urzędu.

Na zezłomowaniu pojazdu nie da się zarobić, ale można zmniejszyć straty, gdyż za nieużywany samochód trzeba cały czas płacić ubezpieczenie, które wcale tanie nie jest. Jeżeli nie planujemy naprawy samochodu, to lepiej czym prędzej go oddać na szrot.