Gewerba w Niemczech

Wejście Polski do Unii Europejskiej uruchomiło ogromny mechanizm wyjazdów zagranicznych naszych rodaków. W poszukiwaniu lepszych zarobków wielu z nich wiązało swoją przyszłość z podjęciem pracy w Niemczech. Decyzja ta była całkowicie zrozumiała ze względu na możliwość uzyskania wielokrotnie wyższego wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Wielu pracowników z czasem zaczęło rozważać założenie w Niemczech własnego biznesu tym bardziej, że procedury unijne bardzo temu sprzyjają.

Własna firma w Niemczech

założenie działalności gospodarczej w niemczechSwobodny przepływ osób i usług w ramach państw Unii Europejskiej umożliwia szybkie założenie działalności gospodarczej w Niemczech na zasadach uproszczonych, identycznych jakie mają obywatele tego kraju. Po analizie projektu założenia własnej firmy za zachodnią granicą czas przystąpić do działania. Żeby myśleć o złożeniu wniosku o wpis do niemieckiego rejestru podmiotów gospodarczych należy znaleźć lokal na siedzibę firmy. Może to być nieruchomość wynajęta lub własna lecz musi być dostosowana do profilu przyszłej działalności. Ze względu na przyszłe korzyści podatkowe warto postarać się o meldunek na terenie Niemiec. Następny krok to wizyta w Gewerbeamt gdzie składamy wniosek o wpis do rejestru. Cały proces składania i zatwierdzania wniosku w urzędzie trwa bardzo krótko i kończy się przekazaniem informacji o wpisie nowego podmiotu do urzędu skarbowego oraz do Izby Gospodarczej i Handlowej. Kontakt z niemieckim urzędem skarbowym zaczyna się w momencie otrzymania formularza do wypełnienia. Należy w nim określić przyszłe roczne przychody. To bardzo ważny punkt procesu zakładania firmy.

Nadanie numeru ewidencji podatkowej przez urząd skarbowy kończy formalny proces zakładania firmy w Niemczech. Pozostaje jeszcze kwestia obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego oraz ewentualnego przystąpienia do Izby Gospodarczej. W razie wszelkich wątpliwości można się zgłosić do jednej z wielu firm pomagającym przy zakładaniu firmy. W Niemczech istnieje możliwość korzystania z bezpłatnych szkoleń z dziedziny prowadzenia własnego biznesu.