Główne zadania prawnika

Gdy byliśmy mali każda dziewczynka marzyła, aby zostać w przyszłości piosenkarką lub po prostu księżniczką, a każdy chłopiec chciał być superbohaterem albo strażakiem. Z biegiem czasu jednak porzuciliśmy te marzenia i zaczęliśmy się zastanawiać nad zawodami bardziej realnymi. Jeżeli wciąż jednak czujesz potrzebę niesienia pomocy ludziom spróbuj pracy jako radca prawny lub prawnik.

 

Czym zajmuje się radca prawny i prawnik

Porada prawnaPrawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze i posiada tytuł co najmniej magistra prawa. Ze względu, że to najniższy stopień zawodowy w dziedziny prawa, ma on najwęższy zakres uprawnień. Możemy powiedzieć, że jest on podmiotem gospodarczym, świadczącym usługi związane z doradztwem w sprawach prawa, w związku z tym nie obowiązują go takie zasady jak zachowanie tajemnicy zawodowej, etyka zawodowa, nie musi posiadać ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz nie podlega on odpowiedzialności dyscyplinarnej. Istotną sprawą pracy każdego prawnika jest fakt, że może on zostać pełnomocnikiem klienta w sądzie tylko wtedy, gdy sporządzi on ze swoim klientem, umowę stałą upoważniającą go do zarządzania majątkiem klienta. Wyjątkiem są procesy związane ze sprawami prowadzonymi przez prawnika. Przede wszystkim jego praca polega na:

 • doradztwie prawnym, opiniowaniu
 • sporządzaniu i prowadzeniu dokumentów (umów, korespondencji,pozwów itd.) prawnych
 • uczestniczeniu w negocjacjach
 • wprowadzaniu zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym

Kim natomiast jest radca prawny? Od prawnika różni go to, że może reprezentować klienta w sądzie we wszystkich sprawach z gałęzi prawa z wyjątkiem gdy jest on oskarżony w kwestiach karnych i karnoskarbowych. W takich sytuacjach obrońcą w sądzie może być jedynie adwokat. W procesie karnym natomiast radca prawny może reprezentować powoda cywilnego, oskarżyciela prywatnego bądź posiłkowego. Dodatkowo zawód radcy prawnego różni się od zawodu prawnika tym, że musi on posiadać ubezpieczenie cywilne oraz podlega obowiązkowi zachowania tajemnicy służbowej.
Kariera prawnika czy radcy prawnego to nie lada wyzwanie, wymaga wielu godzin nauki i studiowania prawa, jest to jednak opłacalny wysiłek i może przynieść spore zyski. Z badań rynku wynika, że zarobki większości osób wykonujących zawody prawnicze, wynoszą powyżej średniej krajowej, a nawet ponad 6 tys. zł jak jest w przypadku radcy prawnego w Urzędzie Miejskim w Szczecinie.

Jak otworzyć własną kancelarie prawniczą?

Wnętrze kancelarii prawnejGdy podejmiemy już ta decyzję i zdecydujemy się na podjęcie studiów prawniczych, po ich ukończeniu przychodzi czas na szukanie miejsca pracy. Chcąc być niezależni możemy otworzyć własną kancelarię prawniczą. Przede wszystkim musisz zacząć od zbudowania strategii. W ten sposób zwiększy to Twoją szanse na odniesienie sukcesu. Następnie należy zbadać rynek, w celu określenia konkurencji, a także ustalenie dziedzin gospodarki, które w przyszłości rzutują największym rozwojem. Warto przed rozpoczęciem działalności kto głównie będzie naszym klientem i pod niego właśnie zdobyć dodatkową wiedzę merytoryczną. Niezbędne także będzie przyswojenie chociaż jednej książki z zakresu zarządzania i marketingu. Kolejnym etapem jest miejsce pracy i rejestracja firmy, a na końcu reklama. W tej branży podstawą jest strona internetowa. Musi być ona czytelna i przejrzysta oraz zawierać niezbędne informację.

A może opiekun prawny lub prawnik dla firm?

Nie zawsze musisz świadczyć usługi w kancelarii prawniczej z różnych dziedzin prawa. Możesz skoncentrować się na jednej konkretnej gałęzi i zostać np. opiekunka prawną. Opieki prawnej wymagają osoby:

 • małoletnie
 • ubezwłasnowolnione
 • osoby starsze i niepełnosprawne, które nie potrafią samodzielnie zadbać o swoje interesy

Opiekun prawny, jest wyznaczany przez sąd opiekuńczy, a do jego zadań należy:

 • stanowienie pieczy nad osobą, której jest opiekunem
 • zarządzanie jej majątkiem
 • reprezentowanie go przed osobami trzecimi tj. dokonywanie czynności prawnych oraz składanie oświadczeń woli

Grupa adwokatów i radców prawnychNie jest to praca wysoce opłacalna, ale nie trudna. Znacznie większe zarobki uzyskamy pracując jako prawnik dla firm. Do zakresu naszych obowiązków należeć będą prowadzenie wszystkich spraw związanych z pracownikami (umowy, rozwiązywanie sporów itp., obsługa klientów handlowych w zakresie usług prawnych, prowadzenie spraw, dokumentacji i korespondencji z zakresu administracji państwowej i samorządowej, rozwiązywanie sporów sądowych z reprezentacją przed polskimi organami administracji i innymi organami orzekającymi


Polecane źródła informacji związane z tematem:

 • Prawnicy.szczecin.pl – strona internetowa kancelarii ze Szczecina obsługującej rozwody
 • GP Goldwin – strona internetowa firmy oferującej ściąganie należności i obsługę prawną
 • Gazetaprawna.pl – portal internetowy z aktualnymi wiadomościami z dziedziny prawa i finansów

Podsumowanie

Jeżeli chcesz pomagać ludziom w rozwiązywaniu trudnych spraw, nie boisz się ciężkiej i długiej w dążeniu do tego, a dodatkowo interesuje Cię choć trochę prawo, zostań radcą prawnym lub prawnikiem i na własnej skórze przekonaj się jak ta praca wygląda.

Leave a Comment