Jak działą sauna fińska?

Osoby korzystające z sauny z pewnością najczęściej używają fińskiej. Jest ona najbardziej powszechna, zainstalowana praktycznie w każdej dobre siłowni czy na basenie. Największy wybór saun fińskich w Krakowie jest w parku wodnym. Dziesięć różnych saun, wyposażonych w olejki zapachowe.

Sposób działania sauny fińskiej

niski koszt sauny fińskiejSauna fińska nazywana jest inaczej suchą. Jest to pomieszczenie z drewnianymi ścianami, wyposażone w ławki. Na środku stoi piec, w którym pali się węgiel. Obok niego jest miska, woda i chochla. W celu podniesienia temperatury w pomieszczeniu należy dolać jedną lub dwie chochle wody. Używane są również olejki zapachowe, które zapewniają nie tylko lepsze wrażenia ale również udrożniają drogi oddechowe (szczególnie olejek o zapachu miętowym). Aby w saunie suchej było gorąco należy ją włączyć, trzeba to zrobić co najmniej czterdzieści minut przed wejściem do środka. Tylko wtedy pomieszczenie odpowiednio się nagrzeje, w przeciwnym wypadku czas w niej spędzony można uznać za bezużyteczny. Obowiązkowo przy wchodzeniu i wychodzeniu z sauny trzeba szczelnie zamykać drzwi. Jeżeli zostaną uchylone to zimne powietrze przedostanie się do środka i będzie trzeba na nowo ogrzewać pomieszczenie. Niski koszt sauny fińskiej – jest to najtańszy rodzaj sauny, co więcej większość siłowni i basenów udostępnia ją za darmo. Nie oznacza to, że sauna sucha jest gorsza niż pozostałe, jednak wydatek na jej instalację i użytkowanie jest niższy, dlatego sauna fińska jest najpowszechniejszą formą sauny w Polsce.

Kultura korzystania z sauny wymaga posiadania ręcznika, na którym należy siedzieć. Jeżeli nie mamy ręcznika nie powinniśmy wchodzić do środka, spływający pot wchłania się bowiem w ławki wykonane z drewna , co jest niehigieniczne. Szanujmy siebie i innych.