Jak działa system nawadniania ogrodu?

W naszej szerokości geograficznej podlewanie ogrodu jest koniecznością. Niestety natura nie załatwi za nas tego obowiązku, ponieważ każdego roku zdarzają się pory suche, przeplatane z nagłymi wyładowaniami atmosferycznymi, które nie są w stanie odpowiednio nawodnić uprawianej przez nas roślinności. Podlewać można ręcznie, lub tez zainwestować w instalację nawadniającą, która wyręczy nas w tym obowiązku.

Automatyczne nawadnianie w praktyce

kropelkowe systemy nawadnianiaO sposobie podlewania ogrodu warto pomyśleć jeszcze przed jego założeniem. Dlaczego? Ponieważ jest to najbardziej odpowiedni moment, żeby na plan ogrodu nanieść odpowiednie linie nawadniające, rozplanować rozmieszczenie zraszaczy itp. Od czego zacząć? Najlepiej zastanowić się nad tym, jakie rośliny przewidujemy w naszym ogrodzie, podzielić całą powierzchnię na sekcje, w których będą znajdowały się poszczególne strefy (trawnik, rabaty kwiatowe, byliny, krzewy i drzewa). Każda z tych stref będzie wymagała innego sposobu nawadniania. Dwa główne sposoby na podlewanie roślin to kropelkowe systemy nawadniania oraz zraszacze. Te pierwsze to idealny sposób na rabaty kwiatowe, byliny, skalniaki, ogrody warzywne. Zraszacze natomiast sprawdzają się w przypadku podlewania trawników i tutaj mamy dwie opcje: zraszacze wynurzalne oraz niewynurzalne, przy czym te pierwsze są niemal niewidoczne w stanie spoczynku i nie przeszkadzają podczas koszenia. Kropelkowe systemy nawadniania natomiast pozwalają dostarczyć wodę bezpośrednio do korzeni roślin, co jest ważne szczególnie w przypadku uprawy gatunków, które źle znoszą zraszanie. Ponadto woda dostarczana do korzeni w ten sposób nie paruje tak szybko i jest dużo efektywniej wykorzystywana.

Jeszcze jednym ważnym aspektem dotyczącym instalacji nawadniającej w ogrodzie jest sposób jej działania. Nawadnianie może być uruchamiane poprzez podpięcie węża do źródła wody, bądź też dużo wygodniej z użyciem tzw. sterownika (programatora), który pozwoli na pracę całego systemu bez naszego zaangażowania.