Jak ochronić rzepak ozimy przed chwastami?

Od dwóch lat uprawiałem rzepak na polu. Bardzo denerwował mnie fakt, że kolejny rok z rzędu na moim polu było więcej chwastów i insektów, aniżeli uprawianej rośliny. Miałem wrażenie, że cała ta uprawa nie ma sensu. Na szczęście wtedy pojawił się koło mnie sąsiad, który podpowiedział mi, gdzie robię błąd, i jak go szybko naprawić.

Udało mi się ochronić rzepak przed chwastami

ochrona rzepaku ozimegoSąsiad podpowiedział mi, że opryski przed szkodnikami powinno się robić już jesienią, tuż po zasianiu rzepaku na przyszły rok. On tak robił już od wielu lat i zawsze był bardzo zadowolony z efektów. Faktycznie, na jego polu rzepak wzrastał szybko i równo, tworząc piękna, żółtą łąkę. Dowiedziałem się od niego, że ochrona rzepaku ozimego rozpoczyna się zaraz po siewie, ponieważ na wiosnę chwasty są już zazwyczaj w glebie dobrze zakorzenione i ciężko je wyplenić. A z kolei tam gdzie chwasty, bardzo często pojawiają się również inne szkodniki. W tym roku postanowiłem pójść za jego dobrą radą i kupiłem odpowiedni preparat z herbicydami, które zapobiegały nadmiernemu rozpowszechnianiu się chwastów w glebie jeszcze tego samego dnia. Zastosowałem odpowiedni oprysk. Muszę przyznać, że preparat, który zdecydowałem się zakupić okazał się naprawdę wysokojakościowy. Przede wszystkim był wydajny i na jeden hektar pola wystarczył mi tylko litr preparatu odpowiednio rozcieńczonego z wodą.

Jednakże, jak można się domyślić, najważniejsze było dla mnie to, aby oprysk okazał się skuteczny. Już wczesną wiosną przekonałem się, że tak właśnie jest. Skorzystanie z tego preparatu i opryskanie pola zaraz po zasianiu rzepaku, okazało się bardzo skuteczne. Teraz na moim polu w ogóle nie było chwastów i szkodników, za to rzepak wzrastał równo i szybko, tak jak u sąsiada. Osiągnąłem bardzo dobre plony w tym roku.