Jak sprawdzić stan techniczny domu prefabrykowanego?

Domy prefabrykowane to takie domy, które powstają z gotowych elementów wytwarzanych najczęściej poza terenem budowy. Elementy te powstają najczęściej w technologii żelbetowej, jednak zdarzają się także inne materiały, z których buduje się takowy dom.

Budowa domu prefabrykowanego

domy prefabrykowane podczas budowyObecnie budowane domy prefabrykowane także mogą być wykonywane w technologiach energooszczędnych. Takie domy energooszczędne powstające z gotowych modułów oczywiście spełniają wszystkie restrykcyjne wymogi cieplne oraz wilgotnościowe. Poprzez właściwości energooszczędne budowanie domów prefabrykowanych z żelbetu przechodzi do lamusa. Domy prefabrykowane mogą powstawać z rożnego rodzaju płyt oraz nowszych technologi materiałowych, jak na przykład styrobeton. Budowę domu prefabrykowanego oczywiście rozpoczyna się od wybory projektu. W następnej kolejności oczywiście należy przygotować teren pod budowę danego budynku. Oczywiście w dalszej kolejności wykonuje się fundamenty, na których stanie owy dom prefabrykowany. Gdy już powstaną fundamenty można przejść do wykonywania ścian z gotowych elementów wytworzonych w fabryce. Najczęściej zaczyna się budowę takiego domu od narożników do których dostawia się kolejne elementy. Oczywiście podczas budowy domu prefabrykowanego bardzo przydatny jest ciężki sprzęt, który pomoże przy montowaniu ciężkich elementów. Dach w takich domach może być wykonany także z elementów prefabrykowanych, ale i w tradycyjnej konstrukcji drewnianej.

Badania ultradźwiękowe elementów prefabrykowanych

badania ultradźwiękoweDawniej domu prefabrykowane powstawały w technologii żelbetowej. Wiadomo po jakimś czasie użytkowania takie domy ulegają zużyciu, więc należy w jakiś sposób sprawdzić ich stan techniczny. Można w tym celu skorzystać z badań nieniszczący. Badania nieniszczące można podzielić na dwa rodzaje:

  • badania akustyczne
  • badania sklerometryczne

Najpopularniejszym badaniem sklerometrycznym jest badanie betonu przy pomocy młotka Schmidta. Młotek ten działa na zasadzie bijaka, którym uderza się w powierzchnie betonu. Mierzy się odległość odbicia przy pomocy liniowej skali. Jest ona przymocowywana do obudowy młotka. Podczas tego badania mierzy się wielkość odskoku. Punktów pomiarowych powinno być kilka, przynajmniej pięć. Innym typem badania nieniszczącego beton, a sprawdzającego stan techniczny jest badanie ultradźwiękowe. Badania ultradźwiękowe polegają na pomiarze prędkości rozchodzenia się fal w elemencie betonowym. Korzysta się w tym badaniu z dwóch zjawisk:

  • pochłaniania
  • rozpraszania

Badanie nie powinno wykonać się w pobliżu zbrojenia, ani żadnych zarysowań oraz pęknięć, gdyż może wpłynąć to wynik badanie i nie będzie ono adekwatne.

Badania termowizyjne – w jakim celu wykonywać?

termowizja domuJak jeszcze sprawdzić stan techniczny istniejącego budynku, szczególnie, to czy dobrze jest zamontowana izolacja. W tym celu pomocna będzie termowizja. W Krakowie istnieje firma, która trudni się wykonuje właśnie takich badań oraz do wyników tych badań wykonuje ekspertyzy budowlane. Badanie termowizyjne wykonuje się przy pomocy specjalnych kamer termowizyjnych, które do swoich badań wykorzystują promieniowanie cieplne ciał. Przy pomocy tego badania można sprawdzić ciągłość izolacji, czy okna i drzwi zostały dobrze uszczelnione. Ogólnie pomocne jest to przy sprawdzaniu, czy w danym obiekcie powstają mostki cieplne.

 


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
  • Technic-Control – strona internetowa firmy wykonującej nieniszczące badania ultradźwiękowe
  • Domyidomki.com – strona internetowa firmy budującej pasywne domy w Solcu
  • Nebi – witryna internetowa firmy wykonującej certyfikaty energetyczne w Krakowie

Podsumowanie

Szybka budowa z elementów prefabrykowanych staję się znowu popularna. Warto jest taki dom wykonywać w odpowiednich technologiach, w takim przypadku nie będzie potrzebne wykonywanie badań, aby oceniać stan techniczny istniejącego już domu prefabrykowanego.

Leave a Comment