Jak wykonać dobre zdjęcia ślubne?

Obecnie wiele jest na rynku osób, oferujących usługi wykonywania zdjęć na ślubach. Nie zawsze jednak są to profesjonaliści. Czasami oglądając fotografie znajomych z ich ceremonii, zastanawiam się czy ten samozwańczy fotograf kiedykolwiek się szkolił, jak robić zdjęcia albo chociaż jak ich nie robić.

Zdjęcia ślubne – czego nie robić?

zdjęcie ślubneDobrze jest zatem uświadomić na samym początku, czego nie robić podczas wykonywania zdjęć ślubnych. Niektóre bowiem efekty mogą fotografa zdyskwalifikować na samym początku. Jeżeli w swoim portfolio ma na przykład fotografie, na których pojawiają się osoby z czerwonymi oczami, to jest to dość, aby go odrzucić. Takie zdjęcia nie mają prawa pojawić się w żadnym albumie. Taka fotografia ślubna może zostać wykonana równie dobrze przez wujka Państwa Młodych za darmo. Jeżeli zaś osoba bierze pieniądze za swoje usługi, to musi je wykonywać z należytą starannością. Czerwone oczy to jednak nie wszystko. Ponadto zdjęcia nie mogą być prześwietlone albo zbyt ciemne. Być może nieznający się na rzeczy Młodzi nie zauważą, że coś jest nie tak, jeżeli niedoróbka jest mała. Jednak to fotografowi powinno zależeć, aby wciąż się doskonalić swój warsztat. Jeśli czasem się zdarzy, że zdjęcie będzie trochę niższej jakości, to nie szkodzi. Nie może jednak tak być stale. Wiadomo, że zawsze do albumu trzeba starać się wybrać zdjęcia najlepsze. Jeżeli więc z danego momentu ceremonii fotograf ma też inne ujęcia, to trzeba wybrać te stosowne pod względem jakości. Niektóre efekty da się wytłumaczyć szeroko pojętym artyzmem fotografa, ale nie wszystkie. Uważaj zatem, które zdjęcia pokazujesz świeżo upieczonym małżonkom.

Zagadnienia fotografii ślubnej

fotograf wykonujący zdjęcia ślubne w plenerzeIstnieją jeszcze, oczywiście, inne niedopatrzenia. Czasami na przykład ludzie na zdjęciach wyglądają jakby byli zrobieni z wosku albo zdjęcia są poruszone. Można by pewnie jeszcze długo wymieniać wszystkie przewinienia fotografów, jednak mniej więcej już widać na czym one polegają. Jeżeli planujesz zostać fotografem ślubnym, musisz posiadać choć odrobinę wiedzy na temat fotografii. Przede wszystkim wiedzieć, jak nie robić zdjęć, a dopiero potem jak je robić. Oczywiście, umiejętność poprawnego robienia fotografii, to jeszcze nie wszystko. Do tego dochodzi jeszcze wyczucie oraz pewna fantazja, dzięki której osoba jest zdolna wychwycić ciekawy moment z nietypowej perspektywy. Im większy kunszt fotografa, tym mniej zdarza mu się robić zdjęć, które potem trzeba bezwzględnie odrzucać w procesie wyboru. Tym samym decyzje o daniu klientom akurat tych konkretnych fotografii staje się trudniejsza. To jednak dobrze, bo lepiej mieć za dużo dobrych zdjęć niż za mało.

Co powinien wiedzieć fotograf ślubny?

fotograf ślubny robiący zdjęcieNajwiększym „wzięciem” cieszą się te osoby, które dodatkowo mają ciekawe pomysły na przykład na plener. Nie zabieraj Młodych w najbardziej odwiedzane w tym celu miejsca w Warszawie, lepiej wymyśl coś nietuzinkowego. Nie musi to być zresztą niezwykła przestrzeń, może to być na przykład dobór rekwizytów. Osoba parająca się fotografią ślubną musi mieć świadomość przymiotów, które są konieczne w tym zawodzie. Fotograf ślubny musi:

  • posiadać zdolności artystyczne
  • mieć warsztat w robieniu zdjęć
  • ciągle się szkolić i rozwijać
  • wiedzieć, jak obrabiać zdjęcia
  • mieć ciekawe pomysły na uwiecznienie ważnych chwil
  • mieć refleks, aby szybko „złapać” w kadrze najciekawsze momenty

Dzięki zdolnościom artystycznym osobie fotografa znacznie łatwiej będzie nauczyć się fachu. Nie powinien bawić się w takie zdjęcia ktoś, kto nie ma odpowiedniego warsztatu. Ślub to bowiem bardzo ważne wydarzenie życiowe dla wielu ludzi i nieodpowiedniego jego uwiecznienie może spowodować wielkie rozczarowanie. Ludzie chcą mieć ładną pamiątkę z tego znaczącego wydarzenia. Nie próbuj zatem fotografować na ślubach, jeśli nie znasz się zupełnie na robieniu zdjęć. Nie wystarczy kupić lustrzanki, aby móc brać pieniądze za zdjęcia. Lepiej idź najpierw na jakiś kurs, a dopiero kiedy będziesz już wiedział co i jak, oferuj swoje usługi. Dzięki temu nie zyskasz od razu negatywnego rozgłosu w całym mieście Bydgoszczy i nie będziesz się musiał obawiać, że już nikt się nie zgłosi. Fotografia ślubna to rzecz, która wymaga zdolności i to nie tylko do samego robienia zdjęć, ale także do późniejszego wyboru tych najlepszych pod względem technicznym. Poza tym konieczna jest znajomość obróbki w programach graficznych.


Więcej na temat poruszanych zagadnień:

  • Studiomoko.pl – strona internetowa studia fotografii korporacyjnej z Warszawy
  • Fotom.info – witryna internetowa studia fotografii ślubnej z Bydgoszczy
  • Slub-wesele.pl – internetowy portal poświęcony branży ślubnej

Podsumowanie

Dobre zdjęcia ślubne to przede wszystkim warsztat, warto więc odbywać co jakiś czas specjalistyczne kursy. Na rynku dostępne są nawet takie, które krok po kroku wyjaśniają, jakie elementy są ważne właśnie na ślubach. Poza umiejętnościami technicznymi ważne jest też wyczucie stylu i momentu, które niestety nie każdy może posiadać. Tej rzeczy bowiem nie do końca można się nauczyć, raczej jest ona wrodzona.

Leave a Comment