Jak zorganizować wzruszający pogrzeby?

Pogrzeb jest to obrzęd, którego zadaniem jest pogrzebanie zwłok lub ich kremacja. To jak, wyglądać będzie pogrzeb szczególnie zależy od względów religijnych i kulturowych. Także to, jak będzie wyglądał pogrzeb zależy od woli zmarłego.

Jak zorganizować pogrzeb? – przydatne informacje

organizacja pogrzebuGdy osoba bliska umrze, to w pierwszej kolejności należy wezwać lekarza, który potwierdzi zgon i wystawi kartę zgonu. Po potwierdzeniu, że bliska osoba nie żyje, warto jest wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy. Na pewno nie będzie miał nikt z tym problemu, gdyż usługi pogrzebowe we Wrocławiu są bardzo popularne. Zakład pogrzebowy umieści ciało zmarłego w kostnicy w lub chłodni. Następnie zakładowi pogrzebowemu musimy dostarczyć dokumenty w tym kartę zgonu. Kolejnym krokiem będzie wystawienie aktu zgonu. Tę kwestie załatwia się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Następnie w zakładzie pogrzebowym należy ustalić, to jak będzie wygląd pogrzeb, między innymi:

  • obrządek pochówku,
  • formę pochówku,
  • wybór trumny lub urny,
  • termin pogrzebu.

Obecnie najczęściej pogrzeb w Polsce odbywa się w obrządku chrześcijańskim. Organizacja pogrzeby na przykład we Wrocławiu także obejmuje organizację stypy, dla osób, które przybędą na pogrzeb. Warto pamiętać o tym, że zasiłek pogrzebowy zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także prywatny ubezpieczyciel, jeśli takowego się posiada.

Ołtarz z kamienia – czy granit będzie dobrym pomysłem?

Ołtarz z kamieniaW obrządku chrześcijańskim pogrzeb rozpoczyna się mszą w kościele parafialnym, ewentualnie w kaplicy znajdującej się na terenie cmentarza parafialnego. W wielu kościołach czy kaplicach znaleźć można ołtarz z kamienia. Najlepszym rozwiązaniem do wykonania ołtarza z kamienia jest granit. Materiał ten jest dobrym rozwiązaniem nie tylko na ołtarz, ale również na posadzkę, gdyż nie ściera się, jak przykładowo marmur. Poza tym granit jest materiałem, który jest odporny na wilgoć i jej nie wchłania, dlatego tak bardzo ołtarz z granitowy jest popularny w wielu obiektach sakralnych. Poza tym z granitu, dzięki tym właściwościom można wykonać schody przed kościołem czy kaplica cmentarną. Gdy wykonuje się ołtarz z kamienia, także warto jest już wykonać chrzcielnicy, czy nawy w kościele. Także z kamienia, w tym z granitu w obiekcie sakralnym może być wykonane prezbiterium, czy kaplice i ołtarze boczne.

Stypa w restauracji

restauracjaStypa po pogrzebie zostaje w kwestii bliskich, czy w ogóle cha ją organizować i jak będzie wyglądała. W pierwszej kolejności, jeśli chcemy zorganizować stypę dla bliskich musimy wybrać odpowiednie miejsce. Restauracja w Gdańsku, czy innych miastach, zależnie od miejsca pogrzebu będzie dobrym rozwiązaniem. Dobra restauracja w Gdańsku zaoferuje nam odpowiednie menu pod stypę. Przede wszystkim na takiej stypie musi znaleźć się obiad, który składa się z dwóch dań. Bardzo często również restauracje oferują deser po obiedzie. Wtedy można napić się kawy czy herbaty, a także skosztować ciasta czy lody. Wszystko zależy od tego, co ustali rodzina z restauracją i jakie menu wybierze.


Więcej można znaleźć na:

  • Adoria.pl – kompleksowe usługi pogzrebowe
  • Starepowazki.prv.pl – strona poświęcona cmentarzowi w Warszawie – Stare Powązki
  • Calanaprzod.com.pl – strona restauracji znajujdącej się w Gdańsku
  • Kamien-ksiazek.pl – kamieniarstwo budowlane, sakralne oraz nagrobne

Podsumowanie

Organizacja pogrzebu do najłatwiejszych nie należy. Na szczęście zakład pogrzebowy pomoże nam z wieloma rzeczami i pokieruje co musimy załatwić. Wiele spraw, zależy od tego w jakim obrządku zostanie odprawiony pogrzeb i czego życzył sobie zmarły. 

Leave a Comment