Jakie naprawy wykonywane są w warsztatach samochodowych?

Samochód tak jak każde inne urządzenie prędzej czy później się zepsuje i będzie wymagać naprawy. Gdzie się w takim przypadku udać? Otóż nie zostaje nam nic innego niż wizyta w warsztacie samochodowym. Jakie naprawy wykonywane są przez warsztaty samochodowe? O tym w dalszej części artykułu.

Jakie usługi oferuje warsztat samochodowy?

malowanie proszkoweNiestety, czasem bywa tak, że nasz samochód odmawia posłuszeństwa i pozostaje nam tylko wizyta w warsztacie samochodowym. W skrajnym przypadkach konieczne jest także autoholowanie – szczególnie jeśli uszkodzeniu ulegnie płyta główna, silnik bądź też inny ważny podzespół, który jeśli jest niesprawny „ucegla” nasz samochód. Jakie więc usługi oferuje nam warsztat samochodowy?

 • wymiana kół
 • naprawy silnika
 • naprawy zawieszenia
 • naprawy skrzyni biegów
 • naprawy układu hamulcowego
 • naprawy turbin
 • naprawy szyb samochodowych
 • malowanie proszkowe
 • renowacja felg

 

Są to tylko przykładowe usługi. Zakres jest o wiele większy. Przy wyborze warsztatu najlepiej jest unikać te najtańsze, zazwyczaj oferują one bardzo niską jakość usług.

Renowacja felg – na czym polega?

renowacja felg samochodowychJak wiadomo z czasem nasze felgi tracą swój blask i konieczna jest ich renowacja. Na czym polega renowacja felg? Otóż renowacja felg polega na ich naprawie i przywróceniu im dawnego wyglądu. Renowacja jest szczególnie opłacalna szczególnie w przypadku drogich felg, które nie są mocno uszkodzone. Jak dokonać renowacji? Otóż przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań należy dokładnie umyć felgi. Warto do tego celu użyć myjki ciśnieniowej i odpowiednich preparatów do usuwania zanieczyszczeń. Po dokładnym usunięciu brudu należy poczekać na wyschnięcie felg. Następnie dokonujemy szlifowania powierzchni felg. Po jego zakończeniu warto uzupełnić ubytki szpachlą wypełniającą. Po wyschnięciu szpachli ponownie przystępujemy do szlifowania. Profesjonalne zakłady oferują piaskowanie felg, jednakże my w warunkach domowych nie przeprowadzimy tego zabiegu. Kolejnym etapem jest przystąpienie do malowania felg. Zanim jednak tego dokonamy należy zabezpieczyć opony taśmą malarską. Można do tego celu użyć też folii jednakże taśma malarska jest moim zdaniem lepsza. Zanim przystąpimy do nałożenia podkładu należy usunąć z felg tłuszcz. Następnie przystępujemy do nałożenia podkładu. Kiedy wyschnie możemy nałożyć pierwszą warstwę lakieru. Należy pamiętać, że nie można nakładać go w jedno miejsce. Kiedy wyschnie pierwsza warstwa możemy przystąpić przystąpić do nałożenia drugiej warstwy. Po jej wyschnięciu warto przeszlifować felgę w celu usunięcia nierówności. Na koniec należy pomalować felgę lakierem bezbarwnym w celu uzyskania połysku.

Naprawy zawieszenia – jak przeprowadzić i dlaczego są ważne?

zestaw bitówKażdy pojazd mechaniczny wyposażony jest w zawieszenie, które amortyzuje resztę pojazdu podczas jazdy. Zawieszenie w dobrym stanie jest bardzo ważne. Jeśli nie pracuje ono prawidłowo to dochodzi często do uszkodzenia pozostałych elementów pojazdu pod wpływem naprężeń. To nie jedyny problem. Uszkodzone amortyzatory powodują także problemy z prowadzeniem auta i jego hamowaniem. Auto odbijające się od nierówności na drodze jak piłka sprawia duże problemy. Zawieszenie pojazdu nie psuje się od razu. Do tego potrzebny jest dłuższy czas. Niestety, kierowcy przyzwyczajają się do pogarszających się właściwości jezdnych i bagatelizują tego typu usterki. Prowadzą one bardzo często do różnego rodzaju wypadków. Kolejną usterką której nie należy bagatelizować jest uszkodzenie wtryskiwaczy. Uszkodzone wtryskiwacze nie podają prawidłowo paliwa i dochodzi do uszkodzenia silnika. Wyciąganie wtryskiwaczy jest jedną z usług warsztatów samochodowych i warto jest z tego skorzystać a następnie zamontować nowe.


Dodatkowe informacje związane z tematem są dostępne na:

 • Autocentrum.pl – niezależny portal internetowy poświęcony motoryzacji
 • Lakierniatecza.pl – strona internetowa lakierni z Opola oferującej malowanie proszkowe
 • Rooks.pl – strona internetowa firmy oferującej zestaw bitów

Podsumowanie rozważań

Jak widać wachlarz usług świadczonych przez warsztaty samochodowe jest duży. O ile takie naprawy jak renowacja felg możemy przeprowadzić sami o tyle naprawę zawieszenia, wtryskiwaczy czy innych elementów lepiej przeprowadzić w warsztacie.