Jonizatory i filtry do wody – zadbaj o to co pijesz

Woda stanowi około 65% masy człowieka. Bez niej, żaden organizm nie jest w stanie długo wytrzymać. Jej obecności bowiem jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, bardziej niż pożywienie. Nic więc dziwnego, że wszyscy lekarze i dietetycy wciąż nakłaniają do picia odpowiedniej, zalecanej ilości dziennie.

Znaczenie filtra do wody dla człowieka

filtr do wodyWoda odgrywa bardzo ważą rolę w organizmie człowieka. Do najważniejszych jej funkcji należą:

 • utrzymanie stałej temperatury ciała;
 • usuwanie toksyn;
 • udział w niezbędnych reakcjach biochemicznych;
 • zwilżanie gałki ocznej, błony śluzowej, stawów;
 • rozmiękcza pokarm;
 • wspomaga wchłanianie składników odżywczych;

Z racji tak ważnych zadań jakie wykonuje woda w naszym organizmie, niezbędne jest dostarczenie jej odpowiedniej ilości. Przeciętny człowiek powinien spożywać od 1,5 – 2,5 litra wody dziennie, w zależności od pory roku, indywidualnego zapotrzebowania, spożywanego pokarmu itp.

 

Woda z automatu w różnych wydaniach

dystrybutor wodyNa rynku istnieją dwa rodzaje wody: mineralna i źródlana. Różnią je nie tylko smak, ale i zawartość minerałów. Mineralna woda jest bardziej twarda w związku z czym może mieć lekki metaliczny posmak. Natomiast źródlana jest znacznie delikatniejsza w smaku. Poza tym zawiera ona małe ilości składników mineralnych nieprzekraczające dawki 500 mg/l. Nadaje się ona do codziennego spożycia dla niemowląt, który nie do końca dojrzałe nerki i wrażliwe żołądki, nie tolerują jeszcze dobrze wody bogatej w składniki mineralne. Dodatkowo idealnie sprawdzi się do gotowanie, gdyż nie zmienia smaku potraw. Natomiast mineralna woda ma wysokie stężenie minerałów często przekraczające 1000 mg/l, bądź zawiera przynajmniej jeden składnik w wyższym stężeniu, zazwyczaj jest to wapń, które ilość wynosi powyżej 1560 mg/l. Jednak podział wód butelkowanych na mineralne i źródlane to nie jedyne kryterium. Na półkach sklepowych możemy także spotkać się z tymi, rozdzielonymi ze względu na stopień mineralizacji:

 • niskozmineralizowane liczba składników mineralnych poniżej 500 mg/l;
 • średniozmineralizowane liczba składników mineralnych od 500 do 1500 mg/l, są one bogate w chlorki wapnia, a ubogie w jony sodu;
 • wysokozmineralizowane liczba składników mineralnych powyżej 1500 mg/l, bogate w jony chloru, sodu, fluoru, wapnia i magnezul;

Co ważne wody mineralne nie mogą być uzdatniane, ani zawierać dodatków. Istotna różnicą jest też pochodzenie, woda źródlana wydobywana jest z podziemnych złóż, całkowicie izolowanych od czynników zewnętrznych, natomiast wodę mineralna pozyskuje się podziemnych, udokumentowanych zasobów, ale czerpana jest z ujęć, które zabezpiecza się przed czynnikami zewnętrznymi.

Dystrybutor do wody godne uwagi

dystrybutory do wodyDystrybutory wody są popularne w biurach, aptekach, przychodniach, a nawet coraz częściej w domach. Obecnie mamy możliwość wyboru dwóch systemów:

 • automaty do wody z wymienną butlą;
 • automaty do wody bezbutlowe, podłączone do sieci wodociągowej, wykorzystujące odwróconą osmozę oraz filtry;

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Te z butlą można postawić wszędzie, i nie wymagają ingerencji w instalację wodną. Jednak dużo więcej zalet zdecydowanie mają dystrybutory bezbutlowe. Zdecydowanie zaletą jest tutaj brak konieczności magazynowania butli w specjalnych warunkach z dala od źródła ciepła i silnego nasłonecznienia. Pomimo, że pochodzi ona z sieci wodociągowych jest ona bezpieczna, gdyż zastosowanie filtrów do wody, a także odwróconej osmozy oczyszcza ją z pestycydów, metali ciężkich, toksyn czy chloru. Poza tym, zdecydowanie jest to rozwiązanie ekologiczne, gdyż nie ma konieczności produkcji plastikowych butli, które po opróżnieniu lądują w koszu. Ponad to automaty do wody bez butli, chronią w najwyższym stopniu wodę od powietrza dzięki czemu, nie ma możliwości rozwoju bakterii. Jednak należy pamiętać o tym, że za jakością wody przemawiają jej parametry, w przypadku tej z butli, za parametry odpowiada dostawca, a także użytkownik, który ją magazynuje. Natomiast parametry wody pozyskiwanej z dystrybutora osmotycznego zależą tylko od producenta urządzenia oraz firmy oferującej.

Jonizator wody – zalety wody alkalicznej

woda jonizowana z dystrybutoraWoda alkaliczna wytwarzana jest w procesie elektrolizy, podczas którego przez wodę przepływa prąd rozdzielając ją na na części alkaliczną i kwaśną. Aby zachować taki stan rzeczy, używa się właśnie jonizatory wody. Do zalet wody alkalicznej należą:

 • ochrona przed chorobami;
 • oczyszcza z toksyn;
 • nawadnia komórki;
 • dostarcza alkalicznych elementów;

ułatwia walkę z cukrzycą, dną moczanową, kamicą nerkową, otyłością, nadciśnienie, chronicznym zmęczenie, zbyt dużym cholesterolem;

 • wyrównuje pH alkaliczne, redukując zakwaszenie organizmu;
 • neutralizuje wodne rodniki;

Dodatkowo rozpuszczone w wodzie sole rozkładają się na dodatnie jony metali typu wapń, magnez oraz ujemne reszty kwasowe


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

 • Abczdrowie.pl – portal internetowy poświęcony zdrowiu
 • Water Star – strona internetowa firmy dystrybuującej filtry do wody
 • Kocham Wodę – witryna internetowa firmy z Warszawy sprzedającej dystrybutory wody

Podsumowanie

Woda zdecydowanie jest niezbędna naszemu organizmowi, dlatego powinniśmy dbać o to, aby była ona wysokiej jakości. Uzyskamy to poprzez odpowiednią jej jonizacje, filtrację, a także dobór pod względem zapotrzebowania na składniki mineralne. Ponad to nie można zapomnieć o odpowiedniej ilości jej spożycia.

Leave a Comment