Kominek na ekogroszek do ogrzewania domu

Kominek oprócz swoich walorów estetycznych w salonie, bardzo często pełni również funkcję grzewczą całego domu. Czy w takim estetycznym piecu można palić ekogroszek?

Czym jest kominek z płaszczem wodnym?

Nowoczesny kominekGdy chcemy aby kominek swoim ciepłem ogrzewał wszystkie pomieszczenia w domu lub mieszkaniu trzeba zainwestować w kominek z płaszczem wodnym. Jest to kominek, który wewnątrz ma wybudowaną komorę wodną, która nagrzewana jest przy pomocy płomieniówek. Woda, która się nagrzeje dostarcza ciepło do instalacji, która oddaje je do grzejników w poszczególnych pomieszczeniach. Kominek z płaszczem wodnym uznawany jest za energooszczędne i ekologiczne źródło ciepła w domu. Paliwo, które najczęściej się stosuje – drewno jest powszechnie dostępne, tylko ważne by było odpowiednio wysuszone. Droższe paliwa są bardziej kaloryczne, co sprawia, że rzadziej trzeba podkładać do ognia. Również ważnym aspektem jest to, ze miejsce gdzie znajduje się kominek staje się zarówno kotłownią. Dlatego ważne, aby zapewnić funkcjonalność tego pomieszczenia przy zachowaniu jego estetyki. Zautomatyzowanie tego urządzenia daje możliwości poprawienia wydajności oraz energooszczędności tego systemu grzewczego. Zautomatyzowanie procesu polega na:

  • nawiewie powietrza do komory spalania,
  • czujnik temperatury,
  • czujnik zapobiegający zamarzaniu wody,
  • sterowanie pompami,
  • przepustnice

Najlepiej decyzję o rodzaju ogrzewania podejmować już na etapie budowy domu, wtedy zmniejsza się koszty instalacji, ponieważ nie trzeba dostosowywać budynku do potrzeb zakładanej instalacji.

Czy ekogroszek nadaje się do palenia w kominku lub piecu?

Ekogroszek podczas spalaniaW kominku można palić ekogroszkiem, jednak należy spełnić pewne wymagania. Najważniejsze, aby nie wysypywać zbyt dużej ilości węgla, co może spowodować powstanie zbyt wysokiej temperatury, co przyczyni się do niszczenia kominka. Ekogroszek jest lepszym rozwiązaniem do palenia w kominku w porównaniu ze zwykłym węglem. Ponieważ nie powoduje on zbyt dużej ilości osadu oraz popiołu. W przypadku kominka z płaszczem wodnym sprawa jest jaśniejsza, ponieważ taki kominek jest najczęściej dostosowywany do palenia nim paliwem jakim jest ekogroszek. Wiele modeli kominków powstaje również z podajnikiem, co sprawi, że ogrzewanie będzie ekonomiczniejsze oraz bardziej wydajne. Ekogroszek jest paliwem produkowanym z węgla kamiennego lub brunatnego. Paliwo to jest wykorzystywane do produkcji ciepła. Najważniejszą cechą ekogroszku jest jego wysokokaloryczność. Również to, że podczas spalania powstaje mniej popiołu oraz wydziela się minimalna tylko ilość tlenku siarki, tlenku węgla, dwutlenku węgla, węglowodorów nasyconych, dioksyn, furanów oraz inncyh związków chemicznych. Podczas kupowania należy zwrócić na jakość paliwa, ponieważ bardzo często na rynku zdarzają się podróbki z miału oraz węgla o niskiej jakości.

Zalety ekogroszku workowanego

Ekogroszek workowanyNajlepszym rozwiązaniem jest kupowanie ekogroszku, który był już workowany w kopalni. Sprawi to, że jakość będzie wysoka, ponieważ pośrednicy paliwa nie będą mogli ingerować w produkt. Ekogroszek workowany gwarantuje odpowiednią wagę. Poza tym produkt ten jest płukany, aby oczyścić go z miału, i aby średnica materiału miała od 5 do 25 mm. Workowany ekogroszek gwarantuje swoją wysokokaloryczność, ponieważ podczas składowania nie ulega degradacji. Na workach widnieje logo producenta, więc dana firma gwarantuje jakość opisaną na produkcje, w przypadku ekogroszku luźnego już tak nie jest. Zaletą również jest możliwość dobrego przechowywania oraz transportu. W kotłowni mamy zachowaną czystość, a worki można składować na sobie, lub równo poukładać co gwarantuje ład i porządek.


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

  • Budujemydom.pl – portal internetowy poświęcony budowie i remontom domu
  • Iwona Pellets – strona internetowa firmy oferującej nowoczesne kominki z płaszczem wodnym
  • Energoret – strona internetowa przedsiębiorstwa sprzedającego ekogroszek workowany

Podsumowanie

Palenie w kominku ekogroszkiem jest możliwe. Należy tylko spełnić pewne wymogi. Do takiego paliwa najlepszym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym, który zapewni ciepło w całym domu lub mieszkaniu.

Leave a Comment