Komu zlecić wycenę budowanego domu?

Po co właściwie zleca się wycenę domu, który jest w trakcie budowy? Najczęściej robią tak inwestorzy, którzy tylko do pewnego momentu budują się bez kredytu. Gdy przychodzi potrzeba skorzystania z pożyczki to dom wycenia się po to, żeby wiedzieć, jaki wkład własny można dzięki temu uzyskać. Bo przy kredycie na dokończenie budowy wkładem własnym jest to, co już udało się wybudować.

Banki zlecają profesjonalną wycenę swoim rzeczoznawcom

profesjonalna wycena domów w budowieZałóżmy, że budujemy swój wymarzony dom za własne środki. Im więcej zbudujemy tym lepiej dla nas, jeśli po jakimś czasie będziemy musieli skorzystać z kredytu na dokończenie budowy. Bo z kredytu hipotecznego na budowę domu można skorzystać w dowolnym momencie jej trwania. Banki wymagają wówczas wkładu własnego w wysokości przynajmniej dwudziestu procent wnioskowanej kwoty. Jeśli nie mamy takich środków w gotówce to wkładem własnym możemy ustanowić to co już udało nam się wybudować. I wtedy właśnie konieczna jest profesjonalna wycena domów w budowie, która odpowie na pytanie jakim wkładem własnym dysponujemy. Od razu wyjaśnijmy, że raczej nie zdarza się tak, żeby wartość wybudowanej części domu była zbyt mała na wymagany wkład własny. Prawie zawsze jest tak, że jest ona kilkukrotnie wyższa. Nie mniej banki do wniosku kredytowego wymagają dokładnej wyceny tego co już zrobiliśmy z środków własnych. Takie są po prostu formalności. Banki mają swoich rzeczoznawców, którym zlecają przeprowadzenie takiej inspekcji.

Wycenienie domu, którego budowa trwa w najlepsze, jest oczywiście po stronie banku. Wnioskujący może jednak przedstawić własną wycenę, jeśli taką dysponuje. Banki pobierają opłatę za usługi swoich rzeczoznawców. Zawsze można spróbować znaleźć kogoś, kto wyceni nasz budowany dom taniej niż rzeczoznawca współpracujący z bankiem.