Łódź miastem undergroundowych zespołów

Muzyka undergroundowych zespołów, często wpada w ucho osobom, które miały możliwość ją usłyszeć, jednak same zespoły, które bardzo często tworzą w tak zwanym podziemiu, a ich muzyka przełamuje pewne tabu bez względu na to, czy będzie ono społeczne, estetyczne, czy obyczajowe mają zwykle spory problem z przebiciem się na szczyt, dotarciem do potencjalnych promotorów i szerszego kręgu odbiorców. Zespoły tego typu, by odnieść sukces muszą skorzystać z wszystkich dostępnych środków reklamowych. A co mają do swojej dyspozycji?

Promocja – wykorzystanie internetu i social mediów

naklejki łódźDzisiejsze czasy to czasy internetu, co za tym idzie właściwie każdy kto chce być zauważony musi zaistnieć w sieci, tyczy się to także zespołów muzycznych. Najlepszym sposobem na rozreklamowanie zespołu i jego muzyki w sieci jest wykorzystanie do tego celu social mediów, w tym przypadku zwykle najlepiej sprawdza się YouTube. Zamieszczanie na tej stronie filmików z muzyką danego zespołu pozwala na utrwalenie informacji odnośnie samego zespołu i jego składu oraz rodzaju granej przez niego muzyki, czyli krótko mówiąc ludzie zaczynają kojarzyć sam zespół. Taka reklama początkowo rozpowszechnia się zwykle w stosunkowo wolnym tempie, ponieważ na początku działa tu zwykle zasada poczty pantoflowej, znajomy przesyła znajomemu adres strony z filmikiem, z czasem jednak zyskuje ona stałych fanów, a ich liczba zaczyna rosnąć. Dobrze sprawdza się także Facebook i prowadzenie fanpage’u zespołu, pozwala to nie tylko promować sam zespół jak i jego muzykę, ale także nawiązywać bliższe kontakty z fanami i słuchaczami, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na opinie na temat grupy muzycznej.

Tradycyjna reklama drukowana – naklejki, plakaty

nadruki na płytachZespoły tworzące w tak zwanym podziemiu zwykle mają ten problem, że niewiele osób wie o ich istnieniu, a żeby zespół mógł odnieść sukces potrzebuje on fanów, dlatego musi on znaleźć sposób, by do świadomości słuchaczy trafić. W tym względzie dobrze sprawdzają się bardzo proste środki, taki jak:

  • drukowane plakaty,
  • wizytówki
  • naklejki,

które można zamieścić w miejscach, gdzie przebywają młodzi ludzie, bo to zwykle oni są grupą docelową, do której chcą trafić takie zespoły. Dodatkowo jest to stosunkowo tanie i względnie skuteczne rozwiązanie. Ważne jest przy tego rodzaju materiałach reklamowych by były one ciekawe pod względem graficznym, czyli musi je cechować ciekawa kolorystyka i grafika, bo to ona będzie przykuwać wzrok, dlatego warto poświęcić nieco czasu na wykonanie odpowiedniego projektu lub znaleźć firmę, która taki projekt wykona dla nas.

Materiały promocyjne – tłoczenie płyt

tłoczenie płyt cdNieodzownym elementem promocji każdego zespołu są materiały promocyjne w postaci płyt CD, na których nagrana jest muzyka wykonywana przez zespół. Jako, że rozpowszechnianie płyt jest najważniejszym z elementów promowania się zespołu, dlatego ważne jest nie tylko to jakiego rodzaju utwory zostały na niej zamieszczone, ale także i to jak wygląda sama płyta i jej opakowanie. Nadruk na CD sprawia, że płyta takiego zespołu po pierwsze wygląda unikalnie, po drugie profesjonalnie. Grafika zamieszczana na płycie jest zwykle zdjęciem samego zespołu. Jeśli chodzi natomiast o okładkę i opakowanie płyty, to stosuje się dwie metody albo zamieszcza się na niej zdjęcie zespołu, jednak częściej jest to różnego rodzaju grafika, która bezsprzecznie kojarzy się nie tyle z samym zespołem co nawiązuje do jego nazwy i charakteru granej przez niego muzyki. Ważne jest, by taka okładka prezentowała się schludnie i profesjonalnie, bo to właśnie szata graficzna materiałów promocyjnych w dużej mierze wpływa na ich skuteczność.


Więcej informacji:


Reasumując:

Undergroundowe zespoły jak każde inne chcą zaistnieć w branży muzycznej, jednak w ich przypadku jest to szczególnie trudne. Raz, że konkurencja w tym sektorze jest całkiem spora, dwa, że zwykle mają one dość mocno utrudnione dotarcie do odbiorców, dlatego tego typu zespoły muszą wykorzystywać wszelkiego rodzaju sposoby na promowanie siebie i swojej twórczości.

Leave a Comment