Małe kasy fiskalne najlepsze w branżach usługowych

Kasa fiskalna dotyczy tych przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Zatem dotyczy całej branży usługowej, prawo dopuszcza jednak zwolnienie z tegoż obowiązku. Przedsiębiorca, który nie przekroczy obrotów w kwocie 20 tys. zł w pierwszym roku sprzedaży towarów i usług jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej (limit dotyczy dokonanej sprzedaży w roku ubiegłym).

salon fryzjerskiWynika to z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2014 poz. 1544). Przedsiębiorcy kontynuujący działalność tracą zwolnienie po upływie dwóch miesięcy, w którym nastąpiło w trakcie roku przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 tys. zł. (licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu). Jednak w coraz większym stopniu zwolnienie zostaje ograniczane, i tak od 2015r. niezależnie od obrotów usługi fryzjerskie i kosmetyczne mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. W każdym przypadku przedsiębiorca na dopełnienie formalności związanych z wprowadzeniem kasy fiskalnej ma dwa miesiące.

Jakie są najlepsze kasy fiskalne do branży usługowej?

kasa fiskalnaBranża usługowa często łączy się z wyjazdami w teren do klienta. Na przykładzie usług fryzjerskich można zauważyć, iż mogą być one prowadzone tylko w zakładzie lub też z ofertą dojazdu do domu klienta. Małe kasy fiskalne, a przy tym przenośne kasy fiskalne to idealne rozwiązanie, są lekkie i zmieszczą się nawet w torebce. Mają one mocne akumulatory, zatem można je używać wiele godzin bez podłączenia do źródła zasilania. Nie wymagają one podłączenia do komputera, działają autonomicznie. Drukują szybko paragony i zazwyczaj pozwalają na wprowadzenie aż 40-znakowej nazwy usługi.
Przenośne kasy fiskalne mają zabezpieczoną osłonę szczeliny wyjścia papieru oraz pasek na szyję. Taki pasek jest bardzo potrzebny, np. dla osoby kasującej opłaty za miejsce parkingowe. Są to małe kasy fiskalne, jednakże z reguły istnieje możliwość podłączenia do niej wagi elektronicznej, czytnika kodów kresowych, czy szuflady kasowej. W taki sposób można rozszerzyć zakres zastosowania kasy. Niektóre z nich oferują wydruk paragonu z NIP nabywcy. Charakteryzują się one również prostą obsługą.
Podział kas fiskalnych:

  • Kasy ERC, czyli Electronic Cash Register
    • kasy przenośne
    • kasy jednostanowiskowe
    • kasy systemowe
  • kasy POS, czyli Electronic Point Of Sale, często nazywane kasami komputerowymi

Kasy fiskalne bingo

Są to kasy zaprojektowane typowo dla punktów usługowych. Kasy fiskalne bingo są dwustacyjne, charakteryzują się ciekawą stylistyką wizualną. Są większe od tych przenośnych, mają intuicyjny interfejs oraz czytelne wyświetlacze, które poprawiają komfort użytkowania. Wystarczy dla nich niewielka lada sklepowa. Z reguły wyposażone zostały w moduł kopii elektronicznej paragonów. To oszczędność pieniędzy i miejsca, ponieważ kopie paragonów zapisują się na karcie SD/SDHC o dużej pojemności. Takie kopie należy przechowywać 5 lat, na rolce papieru termicznego mogą szybko wyblaknąć. W razie kontroli przedsiębiorca ma obowiązek udostępnienia kopii paragonów Urzędowi Skarbowego.


Więcej informacji na:


 

Podsumowanie

kasa systemowaZatem małe kasy fiskalne są najlepszym rozwiązaniem w branży usługowej. Łatwo można je przenieść w dowolne miejsce, mocne akumulatory zapewniają długie działanie i pełen komfort. Warto zainwestować właśnie w taką kasę, to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorcy oraz dla klienta. Klient od razu po zapłaceniu usługi ma prawo otrzymać paragon, a przedsiębiorca ma obowiązek mu go wydania. Jest to przedmiotem częstych kontroli Urzędów Skarbowych, promują one akcję „weź paragon”. Po to aby każda sprzedaż była ewidencjonowana i podlegała opodatkowaniu.

Leave a Comment