Malowanie mieszkań – czyli jak nowocześnie zaaranżować ściany?

Istnieje wiele sposobów na odnowienie i udekorowanie ścian. Oprócz strony wizualnej najczęściej zwracamy uwagę na funkcjonalność oraz wytrzymałość. Poniżej przedstawimy kilka rozwiązań uwzględniając ich mocne i słabe strony.

Jak zabrać się za malowanie mieszkań?

malowanie mieszkańChcąc odnowić zabrudzone ściany mamy do wyboru wykonanie tego własnoręcznie lub zdecydowanie się na usługi malarskie. Jeśli zdecydujemy się na firmę przeprowadzającą malowanie mieszkań pozostaje nam uzgodnienie wzorów, kolorów oraz stawki. Chcąc zabrać się za to samemu musimy rozpocząć od solidnych przygotowań. Zanim przystąpimy do prac warto zorientować się co oferują nam markety budowlane i katalogi wnętrzarskie. Oprócz klasycznego malowania ścian możemy zdecydować się na wykorzystanie szablonów malarskich. To daje możliwość naniesienia ciekawej dekoracji w prosty i tani sposób. Istnieje duży wybór tego typu produktów – wzory rozmaitej wielkości i kształtu oraz napisy. Przyda się także taśma malarska, która nie tylko ułatwi malowanie na styku ścian i sufitu, ale też umożliwi tworzenie kolorowych pasów, które powiększą optycznie pomieszczenie. Malowanie mieszkań nie musi być trudne,a efekt może utrzymywać się bardzo długo, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni rodzaj farby. Podstawowe typu farb to:

  • lateksowe – należą do farb akrylowych, są odporne na szorowanie, nadają się do pomieszczeń podatnych na zabrudzenia
  • akrylowe – nadaje się do malowania wielu powierzchni, tynku, gipsu, a nawet tapet,
  • winylowe – odporne na zmywanie, nadają się do kuchni i łazienki.

Warto zwrócić uwagę na klasę farby – pierwsza jest najbardziej odporna na zmywanie, zaś trzecią można czyścić jedynie suchą szmatką. Jeśli wybraliśmy już kolory, wzory, typ farby oraz oczyściliśmy ściany, możemy przystąpić do malowania mieszkania.

Czym odznaczają się panele Loft System?

panele Loft SystemKolejne z prezentowanych rozwiązań jest znacznie nowocześniejsze niż malowanie mieszkań. Jest stosunkowo nowym trendem, jednak szybko zyskuje na popularności. Panele dekoracyjne 3D to bardzo efektowne i designerskie materiały do aranżacji ścian. Dzięki licznej ilości wzorów pasują do każdego pomieszczenia. Po udekorowaniu nimi ścian można przemalować je na dowolny dostępny kolor. Są niepalne i ekologiczne, jednak nie nadają się do pomieszczeń o dużej wilgotności. Istnieje ryzyko, że pod ich powłoką rozwiną się grzyby i pleśń. Wśród bogatej oferty producentów warto zdecydować się na renomowaną i sprawdzoną firmę. Jedną z nich są z pewnością panele Loft System wykonane tylko z materiałów najwyższej jakości. Dzięki nim płaskie i nudne ściany staną się trójwymiarowe i intrygujące. Wasi goście z pewnością zwrócą na nie uwagę.

Jakie tapety ścienne wybrać?

tapetowaniePanele dekoracyjne 3D są takie same do wszystkich pomieszczeń, różnią się jedynie wzorami. Inaczej wygląda kwestia tapet. Tutaj wybór jest bardzo duży. Kilka najpopularniejszych modeli to tapety:

  • papierowe – najtańsze i najmniej trwałe, przeznaczone do pomieszczeń nie podatnych na zabrudzenia,
  • winylowe – odporne na częste zmywanie, nadają się do kuchni i pomieszczeń gospodarczych,
  • z włókna szklanego – odporne na urządzenia mechaniczne, wymagają malowania,
  • tekstylne – bardzo estetyczne, wyglądają niebanalnie, nadają się do salonu, jadalni itp.

Warto zdecydować się właśnie na tapety zmywalne, które posłużą nam dłużej. Fani oryginalnych rozwiązań mogą wybrać ozdobne fototapety, które od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Ciekawostką jest fakt, że można stosować je nawet w łazience. Tapety ścienne należy wybierać zgodnie z przeznaczeniem pomieszczenia do wydłuży czas ich ładnego wyglądu.


Więcej o malowaniu mieszkań można znaleźć


Podsumowanie

Jak wspomnieliśmy we wstępie, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Warto zapoznać się z wieloma opcjami, by utwierdzić się w podjętej decyzji. Nowoczesne wnętrze to także funkcjonalne wnętrze – pamiętajmy o tym podczas aranżacji ścian mieszkania.

Leave a Comment