Na narty do Zakopanego!

Zimowe ferie to czas, w którym wiele osób decyduje się na wyjazd w góry. W przypadku Polski wybór najczęściej pada na Zakopane. Głównie dlatego, że tamtejsze okolice świetnie nadają się do uprawiania narciarstwa, a jakby nie patrzeć większość osób jedzie w góry właśnie po to, by pojeździć na nartach. O czym więc należy pamiętać szykując się do narciarskich szaleństw?

Dobra baza – Zakopane, domki w Zakopanem

domki zakopanePodstawą każdego dobrego wyjazdu na urlop, czy to w okresie letnim czy zimowym, jest znalezienie dobrego miejsca noclegowego. Zakopane, jako miasto nastawione w dużej mierze na turystykę, ma bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Znajduje się w niej niemal wszystko, począwszy od małych pokoi w pensjonatach,. przez apartamenty, na domkach kończąc. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez turystów jest wynajem domku. Głównie dlatego, że osoby jeżdżące na zimowe ferie w góry to zazwyczaj rodziny bądź grupy przyjaciół, a jako że są to większe skupiska osób, to domek jest dla nich najwygodniejszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem.

Podstawa narciarstwa – narty biegowe

narty biegoweNarty biegowe są niezbędnym elementem do uprawniania narciarstwa. Ten rodzaj aktywności pozwala nie tylko zrelaksować się w górach, ale także przy mocno zaśnieżonych terenach, na uprawianie tego rodzaju aktywności poza nimi. Jest to doskonały sposób na poprawę kondycji w okresie zimowym, w którym tak łatwo popadamy w stagnację. Chcąc aktywnie uprawiać narciarstwo biegowe musimy odpowiednie dobrać swoje narty. Od tego będzie zależał nasz komfort i bezpieczeństwo. Rodzai nart przeznaczonych do biegów jest kilka. Wymienić można:

  • sportowe
  • backcountry
  • śladowe
  • telemarkowe/skitourowe

Dla osób zaczynających swoją przygodę z tym zimowym sportem, a także i dla średnio zaprawionych, najlepszym rozwiązaniem będą narty śladowe. Narty śladowe nazywa się inaczej turystycznymi. Cechują się one tym, że są nieco szersze niż narty sportowe. Dodatkowo fragment ślizgu pod wiązaniami jest wycięty w łuskę, co zdecydowanie pomaga przy pokonywaniu wzniesień i pagórków. Jest to o tyle istotne, że dzięki temu rozwiązaniu nie są potrzebne żadne specjalne smarowania, których wybór, zwłaszcza dla początkującego narciarza, mógłby okazać się bardzo kłopotliwy. Wybierając narty biegowe, trzeba również pamiętać, że muszą one być dobrane bezpośrednio pod użytkownika. Co za tym idzie, dopasowane do jego wagi i wzrostu, a także charakteru trasy, po jakiej zamierza się poruszać.

Narty na lata – serwis nart biegowych

serwis nart biegowychCzęsto użytkowane narty się zużywają. Jest to całkowicie normalne zjawisko i nie trzeba się tym martwić. Jeśli odpowiednio zadbamy o swoje narty, wówczas będą nam służyły przez lata. Po każdym sezonie, albo przed nadejściem nowego, narty biegowe należy oddać do serwisu. Serwisant przeprowadzi konieczne konserwacje, które poprawią stan nart, a co za tym idzie komfort ich użytkowania. W skład usług serwisów nart wchodzą:

  • renowacja ślizgów
  • montaż wiązań
  • montaż insertów
  • smarowanie nart
  • czyszczenie ślizgów nart

Poprawnie i regularnie przeprowadzany serwis zwiększa bezpieczeństwo użytkowania nart, a także przedłuża ich żywotność. Im regularniej korzystamy z tego rodzaju usług, w tym lepszym stanie zachowany jest nasz sprzęt. Warto o tym pamiętać, by nie okazało się po dwóch latach, że nasze narty są w takim stanie, że do niczego się już nie nadają i zmuszeni jesteśmy kupić nowe.

Odpowiednia odzież narciarska – kurtka zimowa, spodnie, buty

kurtka zimowa 4fWyjazd na narty wiąże się nie tylko z posiadaniem odpowiedniego sprzętu, ale także i właściwie dostosowanej garderoby. Zamierzając szusować po stokach nie możemy być ubrani w zwykłą kurtkę i spodnie. Po pierwsze, codzienne ubrania zimowe nie zapewniają aż takiej wygody jak narciarskie. Po drugie, nie zabezpieczają one w tak samo dobrym stopniu przed warunkami atmosferycznymi jak specjalistyczna odzież. Ubrania sportowe są wykonane ze specjalnych materiałów, które cechują się wysoką nieprzepuszczalnością, wiatroszczelnością oraz wodoodpornością, a do tego posiadają systemy odprowadzania wilgoci, co przy wzmożonym wysiłku jest dość istotne. Kurtka narciarska jest tak zaprojektowana, by można było nie tylko swobodnie się w niej poruszać, ale także ma specjalne kieszenie na schowanie googli i skypassów. Również spodnie przeznaczone do tego typu aktywności posiadają szczególne cechy zwiększające komfort jazdy na nartach.


 

Więcej informacji:


 

Podsumowując:

Wyjazd na narty do Zakopanego to zdecydowanie świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu w zimowym okresie. Dobrze zaplanowany i przemyślany może być doskonałą rozrywką, zwłaszcza dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek w pięknej scenerii.

Leave a Comment