Naprawa samochodu po zderzeniu z bariera drogową – renowacja

Polskie drogi bez cienia wątpliwości nie mogą być nazwane bezpiecznymi. Każdego dnia, w każdym mieście dochodzi do mniej lub bardziej groźnych kolizji, a najbardziej optymistyczny finał takich zdarzeń przewiduje straty w postaci uszkodzonego samochodu. Niby każdy pojazd da się naprawić, o ile uszkodzenia nie wykluczają go z dalszego użytkowania, jednak prawdziwy problem zaczyna się dopiero w momencie, gdy samochód, który właśnie uszkodziliśmy, to starannie odrestaurowany old timer, który powiada status klasyka. Jak powinna przebiegać naprawa zabytkowego auta? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

 

car-450743_1280TO MOŻE PRZYTRAFIĆ SIĘ KAŻDEMU

Każdy doświadczony kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zagrożeń czyha na drodze. „”Okazja”” do rozbicia auta może przydarzyć się każdego dnia. Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy, bo jeździsz rozważnie i bezpiecznie? Zatem wyobraź sobie jedną następujących sytuacji:

  • Scenariusz pierwszy:

Słoneczne niedzielne popołudnie, na zewnątrz panuje przyjemnie wysoka temperatura, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć garaż i wyprowadzić swoje klasyczne cacko na przejażdżkę. Jako że kończy się weekend, na drogach panuje nadspodziewanie duży ruch, jednak widoczność jest niemal idealna, więc co może się stać? Nagle widzisz jak z naprzeciwka nadjeżdża wyprzedzający na trzeciego duży biały van, za jego kierownicą prawdopodobnie siedzi, jak to zwykle bywa, spieszący się przedstawiciel handlowy. Po Twojej lewej stronie ciągnie się sznur samochodów, po prawej widzisz barierki drogowe.

  • Scenariusz 2:

Polska złota jesień dobiega końca, z drzew spadają resztki żółtych liści więc to ostatni moment, żeby przed nadchodzącą zimą „”przewietrzyć swojego old timer’a. Warunki drogowe wydają się być dobre, zatem wyruszasz bez żadnych obaw. Jesienna pogoda lubi się jednak zmieniać i po chwili z nieba zaczyna spadać ulewny deszcz – czas zatem wracać do ciepłego i suchego garażu. Nagle na przejściu pojawia się nieostrożny pieszy i już wiesz, że w tych warunkach nie zdołasz się zatrzymać. Z przeciwnego kierunku nadjeżdżają samochody, po prawej stronie masz barierki drogowe.

Niestety, w obu tych przypadkach nawet najlepszy kierowca nie ma szans na uniknięcie przykrego zdarzenia. Jeżeli wykażesz się odpowiednim refleksem to skończy się na obcierce z barierkami, w innym przypadku… lepiej nawet o tym nie myśleć.

 


 

car-294491_640Więcej:

 


 

mechanics-424130_640JAK POWINNA PRZEBIEGAĆ NAPRAWA ZABYTKOWEGO SAMOCHODU?

Jako właściciel old timer’a doskonale zdajesz sobie sprawę, że nie powinieneś polegać na pierwszym lepszym lakierniku. Jedynie wyspecjalizowane warsztaty blacharskie mogą przeprowadzić naprawę w taki sposób, żeby nie miała istotnego wpływu na wartość kolekcjonerską auta. Jeżeli doszło jedynie do drobnej obcierki, wystarczająca może okazać się jedynie renowacja lakieru. Jeżeli jednak specjalista stwierdzi, że nie obejdzie się bez szpachli i lakierowania, lepiej będzie zacząć szukać używanych i oryginalnych elementów. Każda dodatkowa warstwa powłoki lakierniczej sprawi, że Twój zabytkowy pojazd znacznie straci na wartości. Używane elementy można poddać renowacji stosując na nich auto detailing. Efekt będzie więcej niż zadowalający, a Twój klasyczny pojazd nie straci swojej wartości, zatem bez najmniejszych wątpliwości można stwierdzić, że w przypadku poważniejszych uszkodzeń jest to jedyna słuszna forma naprawy.

Leave a Comment