Nowoczesna przestrzeń publiczna

Jeszcze do niedawna przestrzeń publiczna w Polsce była bardzo zaniedbana, na szczęście ta sytuacja zaczęła się zmieniać na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie na lepsze. Coraz częściej miejsca użytku publicznego są modernizowane i to nie tylko poprawie ulega ich wygląd, ale także co najważniejsze są one odpowiednio dostosowywane do potrzeb całego społeczeństwa w tym także do potrzeb osób niepełnosprawnych, a to właśnie pod tym względem były w Polsce były największe zaniedbanie.

Dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych – platformy dla niepełnosprawnych

NiepełnosprawniPrzestrzeń publiczna w Polsce jeszcze do niedawna była dość odstraszająca i to nie tylko dlatego, że była ona zaniedbana, ale również stosowane tam rozwiązania były przestarzałe. O ile osoby zdrowe potrafiły sobie poradzić z tego typu niedogodnościami o tyle dla osób niepełnosprawnych zwłaszcza niepełnosprawnych ruchowo był to naprawdę duży problem, zwłaszcza jeśli chodzi tu o różnego rodzaju miejsca użytku publicznego takie jak na przykład urzędy czy sądy w których bardzo często brakowało udogodnień dla osób niepełnosprawnych. O ile w takim budynku znajdowały się windy osobowe, to jeszcze jakoś można było to obejść o tyle gdy ich brakowało dostanie się na przykład do komornika na trzecim piętrze dla osoby poruszającej się na wózku były właściwie nie możliwe, A warto zaznaczyć, że w starym budownictwie wind nie było, co za tym idzie można powiedzieć, ze właściwie osoby niepełnosprawne ruchowe były przymusowo wyłączone z życia a tak zwane miejsca publiczne, były publiczne czyli dostępne tylko dla części społeczeństwa.

 

Jakie rozwiązania ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym?

Winda dla niepełnosprawnychJednak świadomość społeczna uległa zmianie i coraz więcej funduszy rzędy miejsce przeznaczają na dostosowanie takich obiektów do potrzeb osób indywidualnych, co za tym idzie montowane są takie rozwiązania jak:

  • podnośniki dla niepełnosprawnych
  • windy osobowe
  • dźwigi dla niepełnosprawnych

Udogodnienia tego typu ułatwiają, albo raczej umożliwiają osobom niepełnosprawnym poruszanie się po różnego rodzaju obiektach publicznych.

Modernizacja to też poprawa wyglądu przestrzeni publicznej – kosze uliczne, tereny zielone

Kosz ulicznyPrace modernizacyjne prowadzone w miastach nie ograniczają się tylko do montowania udogodnień dla osób niepełnosprawnych, ale mają one także na celu poprawienie wyglądy miejsc użytku publicznego oraz utrzymanie ich w porządku. Co za tym idzie zakres tego typu prac obejmuje także odnawianie parków miejskich czy też budowę nowych, a także tworzenie nowych placów dla dzieci. Oczywiście tego typu prace także maja mniejszy wymiar, bo wchodzi tu także odnawianie chodników, tworzenie ścieżek rowerowych, a także wprowadzanie nowych rozwiązań, czy też może lepiej byłoby powiedzieć, że ponowne aranżowanie przestrzeni publicznej tak by stają się ona atrakcyjniejsza pod względem wizualnym, ale także i praktyczniejsza, dlatego w coraz to liczniejsze zwłaszcza w centrach miasta staja się ławki, porozstawiane w różnych częściach ulicy czy też kosze na śmieci, wszystko to ma sprawić, że mieszkańcom w mieście będzie żyło się wygodniej, ale także wszystkie te prace mają na celu stworzenie pozytywnego wizerunku miasta, który mu przenieść korzyści w postaci turystów czy też nowych inwestorów.


Więcej informacji można znaleźć na stronach:


 Słowem podsumowania:

Modernizacja miejsc publicznych w dzisiejszych czasach jest czymś absolutnie koniecznym. Miejsca użytku publicznego w Polsce w większość miejsc są nadal bardzo zaniedbane, co sprawia, że bardzo one odstaje od tego co reprezentują miasta w zachodnich państwach. Jeżeli Polska rzeczywiście zamierza być krajem konkurencyjnym i to jeśli chodzi zarówno warunki mieszkaniowe jakie ma gwarantować jak i warunki dla turystów, a jakby nie patrzeć, przecież o to by stać się atrakcyjna dla zagranicznych turystów Polska zabiega konieczne jest zmodernizowanie miejsc publicznych i stworzenie nowoczesnej przestrzeni publicznej, która będzie stanowić wizytówkę naszego kraju.

Leave a Comment