Nowoczesne systemy chłodzenia oraz ogrzewania – agregaty i pompy ciepła

Rozpoczynając budowę domu prócz projektu samego budynku należy też ustalić jak doprowadzić prąd ,gaz oraz wodę. Jedną z wielu czynności poprzedzających budowę które należy uwzględnić na samym początku są odwierty studni aby uzyskać dopływ wody . Wiercenie studni odbywa się również w celu podłączenia pompy ciepła.

Niezależnie od tego czy jest to dom jednorodzinny , letniskowy , gospodarstwo rolne a może nawet działalność sadownicza wszędzie potrzebna jest woda oraz źródło energii cieplnej. Co ciekawe pompy ciepła nie zawsze są wykorzystywane tylko w urządzeniach mających dawać ciepło i ogrzewać ale również wykorzystuje się je w klimatyzatorach ,chłodziarkach ,zamrażarkach oraz innych systemach chłodniczych. Urządzenia chłodnicze znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach a tylko nieliczne z nich to zakłady mięsne ,rybne ,przetwórstwo owocowo-warzywne ,sklepy spożywcze oraz producenci lodów.

ogrzewanie2Studnie,odwierty,pompy ciepła

Przedsiębiorstwa które wykonują odwierty studni bardzo często zajmują się również zadaniami takimi jak odwierty pod pompy ciepła. Pompa ciepła to urządzenie cieplne którego głównym zadaniem jest przemieszczenie ciepła o wyższej temperaturze do obszaru o niższej temperaturze. Praca pompy cieplnej polega na kondensacji otrzymanej energii cieplnej na przykład z powietrza po czym jest ona zdatna do ogrzewania otoczenia i pomieszczeń. Same w sobie napędzane są energią elektryczną dzięki czemu nie ma konieczności podłączania instalacji gazowej lub innych form zasilania by pompa dawała ciepło. Pompę ciepła powinno wybierać się indywidualnie w zależności od potrzeb oraz wielkości ogrzewanego obiektu. Ekologiczną alternatywą w stosunku do klasycznych pomp ciepła mogą być odwierty geotermalne. W tym przypadku ciepło pobierane jest z wnętrza ziemi która ma zawsze stałą temperaturę. Sam pobór ciepła polega na wpompowaniu zimnej wody która po styczności z gorącymi skałami nabiera temperatury która rośnie wraz ze wzrastającą głębokością. Rozwiązanie to pozwala zredukować koszty ogrzewania. Ważnymi zaletami które należy nadmienić to bardzo niski stopień awaryjności urządzenia oraz minimalizacja emisji szkodliwych substancji wnikających do atmosfery.

ogrzewaniePompy ciepła a systemy chłodnicze

Pompa ciepła wbrew pozorom nie tylko służy do ogrzewania pomieszczeń i generowania ciepła. W takiej branży jak na przykład systemy chłodnicze funkcja tych maszyn nierzadko jest zupełnie odwrotna i mają one na celu wytwarzać jak najwięcej zimna . Polega to na wypompowywaniu ciepłego powietrza z danego miejsca jednocześnie obniżając jego temperaturę. .Pompa ciepła stanowi nieodłączny element wielu urządzeń chłodniczych. Jednym z najbardziej popularnych są komory chłodnicze. Jest to pomieszczenie specjalnie przeznaczone do przechowywania artykułów wymagających niskiej temperatury. Dzięki technice chłodniczej możliwe jest zachowanie produktów w stanie świeżości , bez utraty składników odżywczych. W urządzeniach chłodniczych zazwyczaj zamontowany jest także skraplacz który odpowiada za zamianę emitowanych gazów w ciecze poprzez odprowadzenie do otoczenia ciepła uzyskanego w procesie sprężania. Podstawowo skraplacze dzieli się na powietrzne i wodne jednak ze względu na różnorodność występujących konstrukcji można je podzielić na kilka dodatkowych podgrup. Bardzo popularnym urządzeniem zwłaszcza w ciepłych krajach są również monobloki chłodnicze. Montowane na dachu lub ścianie służą do chłodzenia pomieszczeń i towarów. W zależności od modelu posiadają różny zakres temperatur co także uzależnione jest od wielkości pomieszczenia.

 


 

house-150379_1280Więcej:

 


 

OLYMPUS DIGITAL CAMERADrzwi chłodnicze

W przypadku niektórych chłodni czy mroźni konieczne będą drzwi chłodnicze. Te zazwyczaj wykonane ze stali nierdzewnej są chemicznie obojętne dlatego zdają egzamin podczas kontaktu z żywnością.

 

 

Leave a Comment