Odbieranie telewizji cyfrowej – funkcje dla głuchoniemych

Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej umożliwia lepszy dostęp do kanałów telewizyjnych. Do tek pory szansę na oglądanie tak urozmaiconych programów mieli tylko ci, którzy mieli anteny satelitarne. Także osoby głuchonieme mogą cieszyć się lepszym dostępem do funkcji pozwalających na komfortowe oglądanie telewizji również osobom niepełnosprawnym.

 

hearing-aid-39020_640Telewizja dla głuchoniemych

Do tej pory osoby głuchonieme miały do wyboru jedynie specjalne programy posiadające tłumaczenie w języku migowym. To dotyczyło jednak w większości przypadków audycji informacyjnych lub powtórek programów emitowanych często w gorszym czasie antenowym. Po jakimś czasie, gdy pojawiła się telegazeta, stało się możliwe dopasowanie napisów w filmów. Tak zwane teleteksty nadal jednak nie są dostępne w przypadku każdego programu. Analogowa telewizja miała bowiem swoje ograniczenia. Nadawanie napisów w formacie TXT było podatne na zakłócenia i ich odbiór nie było możliwy, jeśli w danym momencie nie odbierała telegazeta lub jeśli telewizor w ogóle nie posiadał funkcji jej odbioru. Zakłócenia w sygnale powodowały znaczne opóźnienia wyświetlania poszczególnych wersów co przeszkadzało w odbiorze osobom starszym. To wszystko miało się zmienić wraz z nadejściem telewizji cyfrowej.

 

antenna-159676_640Technologia cyfrowa

Już w czasie, gdy zaczęły się pojawiać pierwsze tunery dvb-t. Zaczęto wtedy udostępniać również napisy dla osób głuchoniemych w tym właśnie standardzie. Do tej pory ta funkcja jest dostępna w przypadku płatnej telewizji. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni przycisk na pilocie i wybrać interesujący nas język. Jak więc widać ta funkcja jest przydatna nie tylko osobom głuchoniemym i z niedosłuchem, ale również wszystkim tym, którzy chcą nauczyć się języka obcego.

Telewizja dostępna dla wszystkich, za pomocą standardowego dekodera dvb-t, również zaczęła oferować funkcje, których celem jest udostępnienie programów osobom niepełnosprawnym. Niestety, nadal duża część programów nie posiada napisów. Lista programów dostępnych z napisami jest dostępna na stronie internetowej. Tam również można znaleźć programy, które są tłumaczone na język migowy. Chociaż wielu osobom tego typu udogodnienia wydają się niepotrzebne, to jednak warto pamiętać, że nie każdemu mogą pomóc aparaty słuchowe. Tu występuje zresztą często dodatkowy problem, ponieważ nie każdy produkt tego typu prawidłowo przetwarza dźwięki pochodzące z telewizora. Dostępne są na szczęście różne urządzenia, które pozwalają na słuchanie bez zakłóceń, bez konieczności podłączania kolejnych kabli. Komfortowy odbiór mogą zapewnić sobie także osoby, które posiadają nowoczesne implanty słuchowe. Jedyną wadą napisów nadawanych w standardzie dvb-t jest trudność ich włączenia. Choć wydaje się to dosyć łatwe, obsłużenie pilota w tym zakresie może okazać się zbyt skomplikowane, gdy będzie chciała to zrobić osoba starsza. Podobny problem występował także w przypadku napisów w formacie txt, ale tam należało wybrać tylko odpowiedni numer w telegazecie. Często jednak wystarczy odpowiednie ustawienie przez kogoś młodszego, by osoba niepełnosprawna mogła korzystać z funkcji bez przeszkód.

 


 

 

deaf-158604_640Źródła artykułu:

  • Audio-lab – firma oferująca badanie słuchu oraz aparaty słuchowe
  • Telkom – sklep oferujący wzmacniacze, modulatory, tunery oraz anteny dvb-t oraz satelitarne
  • Wikipedia – dvb-t

 


 

 

screen-371643_640Dodatkowe funkcje

Antena dvb-t to również możliwość zapoznawania się z programami dla innych osób niepełnosprawnych. osoby niedowidzące mogą skorzystać z funkcji tak zwanej audiodeskrypcji. Pozwala im to wyobrazić sobie obrazy znajdujące się na ekranie. Spełnia to założenia telewizji misyjnej, która walczy ze społecznym wykluczeniem osób z niepełnosprawnością i nie tylko. Również osoby, które nie znają dobrze języka polskiego mogą ułatwić sobie naukę języka i zapoznawanie się z programami informacyjnymi.

 

 

Leave a Comment