Odziedziczenie domu z drewna – remont starego budownictwa

Dziedziczenie w Polsce jest sprawą dość niejasną dla większości osób, głównie z racji tego, że większość osób nie jest zbyt dobrze z prawem dziedziczenia zaznajomiona. Dodatkowo prawa to dość często ulega zmianie co dodatkowo cała sprawę utrudnia. Wiele emocji budzi zwykle spadek, którego wartość jest duża jak na przykład dom. Co zatem warto wiedzieć o dziedziczeniu i komu się co należy? I czy dziedziczyć zawsze warto, czy czasem nie lepiej się zrzec spadku?

Dziedziczenie domu – pomoc prawna

DomW Polsce majątek po osobie zmarłej można odziedziczyć na dwa sposoby, albo wedle woli spadkodawcy, którą zawarł w swoim testamencie, albo poprzez dziedziczenie ustawowe. Pierwszeństwo wedle polskiego prawa zawsze ma testament, jednak w praktyce zwykle dziedziczy się ustawowe. Co oznacza dziedziczenie ustawowe? Są to przepisy państwowe, które regulują komu i w jakiej części majątek się należy. I to właśnie ten podział budzi zwykle najwięcej wątpliwości. W pierwszej kolejności dziedziczy oczywiście małżonek i dzieci, z czego część, która przypada małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całego majątku. W następnej kolejności są rodzice zmarłego, co jest sporo zmianą, bo jeszcze do niedawna w tym miejscy znajdowało się rodzeństwo zmarłego. Urząd tłumaczy zmianę w tych przepisach tym, że po pierwsze to zwykle rodzice pomagają swojemu dziecku zgromadzić kapitał, a więc i mają do niego większe prawa, po drugie, rodzice którzy przedwcześnie stracili dziecko pozbawieniu są wsparcia na stare lata, dlatego też, to im bardziej spadek się przysługuję. W dalszej kolejności jest dalsi członkowie rodziny. Żeby trochę wyklarować tę sytuacje warto przytoczyć kilka przykładów.

  • zmarły miał małżonka i dziecko – otrzymują oni po 1/2 części spadki
  • zmarły miał małżonka i rodzeństwo – jeśli rodzice by nie żyli otrzymali by oni po 1/2, zakładając, że był tylko jeden brat lub siostra
  • zmarły miał małżonka i rodziców – małżonek otrzymuje 1/2 spadku rodzice po 1/4 spadku
  • zmarły miał małżonka, dzieci i wnuki – jedno dziecko zmarło, ale pozostała po nim dwójka dzieci (wnuków), więc małżonek otrzymuje 1/3 spadku, dziecko 1/3, a wnuki po 1/6

 

Kto jeszcze ma prawo dziedziczenia?

TestamentObecne prawo dziedziczenia pozwala również dziedziczyć nie tylko dzieciom, ale także i pasierb. A także dziadkowie. Jednak dokładne rozeznanie się w tym co i komu się należy, a także jak to jest w przypadku niektórych przypadków upewnienie się czy testament ma moc sprawczą, nie jest takie łatwe, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości można zawsze skorzystać z pomocy prawnej. Prawnik czy adwokat, chętnie i skrupulatnie udzieli odpowiedzi na nasze pytania, wyjaśni również jak wygląda zrzekanie się spadku, którego dokonuje się, gdy dziedziczona hipoteka jest zadłużona, oraz czy warto się spadku zrzec.

 

Stary drewniany dom, dziedziczyć czy się zrzec? – remont domów drewnianych, przebudowa, przystosowanie, studnie głębinowe

Drewniany domWiększość osób ma problem z tym czy dziedziczyć warto czy nie. Kiedyś spadek kojarzył się zwykle z zyskiem, obecnie więcej osób kojarzy je z długami i wydatkami? Na co zatem warto zwracać uwagę gdy dziedziczymy jakąś hipotekę? W pierwszej kolejności sprawdzamy właśnie czy jest ona obciążona, jeśli zadłużenie jest duże, to wówczas bezapelacyjnie spadku lepiej się zrzec, jeśli okazuje się bowiem, że zadłużona nie jest jednak jest stan jest tragiczny, jak to na przykład często się zdarza w przypadku starych drewnianych domów, wówczas warto to przemyśleć. Opłacenie terenu oczywiście wymaga pewnych kwot i zapłacenia podatku od spadku (nie obowiązuje to najbliższej rodziny), jednak warto sprawdzić jaka jest wartość ziemi, ponieważ sam teren może okazać się już wartościowy. Dodatkowo warto także zorientować się czy odremontowanie domu nie było by opłacalne. Oczywiście przebudowa i remont domu, który pozwoli do doprowadzić do stanu użytecznego może wiązać się ze sporą inwestycją, jednak może być również tak, ze sprzedaż takiego odnowionego domu, zwróci inwestycje kilkukrotnie. Jeśli dziedziczony dom chcemy zatrzymać dla siebie, wówczas takich dylematów nie ma, pamiętać należy jednak, że jego odnowienie może być dość kosztowne i długotrwałe, dlatego przez pewien czas dom będzie generował bardzo duże koszty i należy mieć tego świadomość, dodatkowo zakres prac renowacyjnych jakie trzeba wykonać w takim domu jest zwykle także bardzo duży.


 Więcej informacji na stronach:


Reasumując:

Dziedzicząc dom trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze musi nam się to opłacać, dlatego zanim zdecydujemy się spadek przyjąć warto zasięgnąć opinii prawnika, zorientować się jakie jest obciążenie domu i w jakim stanie on się znajduję, żeby potem się nie okazało, że spadek doprowadza nas do bankructwa.

Leave a Comment