Ogród tradycyjny, czy może nowoczesny?

Z czym kojarzy nam się tradycyjny ogród? Zazwyczaj ze skalniakiem, który był w ogródku każdej babci. Kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat temu, wiele ogrodów wyglądało bardzo podobnie. Czasem trudno zdefiniować tą tradycyjność, choć każdy ma od razu skojarzenia, jak wygląda tradycyjny polski dom. Tradycja to coś, co trzeba jednak nieco zmieniać. I tym właśnie sposobem do ogrodów wdarła się nowoczesność.

Jak zaaranżować nowoczesne ogrody?

aranżacje nowoczesnych ogrodówCzym ma być dla nas nowoczesny ogród? Ogrodem pełnym egzotycznych roślin, które nie są sadzone w tradycyjnych polskich ogrodach? A może ogrodem, który bawi się bryłami geometrycznymi? Czego tak naprawdę oczekujemy? Musimy sobie na początku powiedzieć, że dla każdego nowoczesność jest czymś innym. Inaczej będzie ją pojmowało dziecko, a inaczej starsza pani. Dlatego aranżacje nowoczesnych ogrodów muszą być przede wszystkim dopasowane do osób i od ich spojrzenia na świat. Oczywistym jest jednak, że nowoczesne ogrody będą się nieco różniły od tych standardowych. Być może nie aż tak bardzo, jednak znawca na pewno dostrzeże wiele subtelnych i mniej subtelnych różnic. Z punktu widzenia młodego człowieka, nowoczesność na pewno będzie opierała się na posadzeniu nietypowych roślin. Nie może zabraknąć również oświetlenia, które będzie wprowadzało nastrój. Nowoczesność to też nietypowe ułożenie ogrodu. Być może nawet takie, które trudno określić konkretnym słowem. Z ogrodami możemy tak naprawdę robić wszelkiego rodzaju cuda. Od tego jak pojmujemy nowoczesność, będzie zależał wygląd naszego ogrodu.

Dziś ogrody to miejsca relaksu, spokojnych spacerów i odpoczywania w letnie popołudnie. Każdy z nas marzy o ogrodzie, a wielu o jego nowoczesnym obliczu. Nie każdy nowoczesny ogród, dla nas nim będzie. Nasze gusta są różne i dzięki temu świat nie jest monotonny.