Ogrzewanie domu, czyli skąd wziąć ciepło w grzejnikach – pompy ciepła i rekuperacja

Paliwa kopalne nie stanowią źródła bez dna, to wiadomo nie od dziś. To właśnie m.in. ze względu na ograniczoną ilość zasobów naturalnych oraz z powodu konieczności zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, Unia Europejska nakłada coraz surowsze normy ekologiczne. Abstrahując jednak od faktu, że elektrownie muszą produkować coraz „czystszą” energię, wielu z nas dostrzega zalety płynące z korzystania z odnawialnych źródeł energii bez jakichkolwiek nakazów. Czy to oznacza, że doczekaliśmy czasów, w których nadejdzie zmierzch paliw kopalnych? Przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej.

 

piecWęgiel kamienny

Węgiel kamienny i jego pochodne nadal stanowią najczęściej wykorzystywane źródło energii, jednak bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że ta tendencja powoli zaczyna się zmieniać. Z czego wynika ten fakt? Po pierwsze ogrzanie domu węglem to nadal spory wydatek, po drugie dwutlenek węgla powstały w wyniku spalania tego paliwa stanowi poważny problem natury ekologicznej, do jest szczególnie widoczne w dużych miastach, w których nadal dominują instalacje CO starego typu. Jak można rozwiązać te problemy? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się wydawać – wykorzystując ekologiczne instalacje grzewcze zasilane energią odnawialną.

 

ENERGIA ODNAWIALNA – CZY TAK WŁAŚNIE WYGLĄDA PRZYSZŁOŚĆ?

Nowoczesne instalacje CO, które stanowią nieodłączny element składający się na konstrukcję tzw. ekologicznego domu, bazują na energii pozyskiwanej wprost z naturalnych źródeł. Zatem naturalne ciepło, które możemy dzięki nim uzyskać, w żaden sposób nie obciąża środowiska naturalnego, jednak nie jest to jedyną zaletą ekologicznej energii. Niepodważalnym atutem takiego rozwiązania, który przemawia do wyobraźni coraz większej liczby Polaków, jest także czynnik ekonomiczny – dzięki zastosowaniu nowoczesnych instalacji grzewczych, rachunki za ogrzewanie można zmniejszyć nawet kilkakrotnie! Nie bez znaczenia są też dotacje, które Unia Europejska przyznaje na montaż ekologicznych instalacji CO.

pompa obiegowaJAK DZIAŁAJĄ EKOLOGICZNE INSTALACJE CO?

Podstawą działania ekologicznych systemów grzewczych może być zarówno energia pozyskiwana wprost z naturalnych źródeł, jak i tzw. energia odzyskana. Na dachach wielu prywatnych posesji można dostrzec panele solarne. Stanowią one bardzo istotny element całej instalacji, a ich działanie opiera się na pozyskiwaniu energii słonecznej, jej magazynowaniu i przekształcaniu w energię cieplną. O ile panele solarne, zwane także kolektorami słonecznymi, w zupełności wystarczą do podgrzania pewnej ilości wody użytkowej, to ogrzanie całego domu samą energią słoneczną nie będzie już możliwe. Aby instalacja mogła pracować w sposób najbardziej wydajny, a grzejniki podokienne mogły generować odpowiednią ilość ciepła przez cały sezon grzewczy konieczna jest jej rozbudowa o kolejne elementy.

Niezwykle popularnym rozwiązaniem są gruntowe wymienniki ciepła, które pozyskują energię cieplną z wnętrza ziemi. Na jakiej zasadzie działa to urządzenie. Wbrew pozorom nie jest to nadzwyczaj skomplikowana technologia. Podstawą działania układu są pompy ciepła, które umieszczane są w specjalnie do tego celu odwiercanych studniach. Pompa działa na zasadzie przepływu ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru, w którym występuje wyższa temperatura. Jak to możliwe?

Odwrócenie naturalnego kierunku przepływu ciepła może być uzyskane poprzez zastosowanie

  • energii mechanicznej (pompy sprężarkowe)
  • energii cieplnej (pompy absorpcyjne).

Należy zaznaczyć, że bardzo duży wpływ na wydajność układu mają same otwory (studnie). Ich głębokość musi być ściśle dobrana do wydajności pompy, bardzo duże znaczenia mają także odstępy między poszczególnymi studniami.

 


 

 

house-150379_1280Więcej na:

 


 

 

rekuperacjaDoskonałym uzupełnieniem całej instalacji są systemy rekuperacyjne.

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła ze zużytego powietrza, które system wentylacyjny odprowadza na zewnątrz budynku. Dzięki zastosowaniu wymiennika krzyżowego możliwe jest odzyskanie ciepła z odprowadzanego powietrza i przekazanie go do świeżego powietrza, które zostaje wpompowane z przestrzeni zewnętrznej. Ma to niebagatelny wpływ nie tylko na stabilizację temperatury wewnątrz budynku, ale także na zmniejszenie zużycia energii i w konsekwencji na obniżenie rachunków za ogrzewanie. W najbardziej zaawansowanych instalacjach odzysk ciepła staje się możliwy dzięki zastosowaniu specjalnych paneli sufitowych. Jest to najwydajniejsze rozwiązanie, jednak jego cena jest dość wysoka. Rekuperatory stosuje się także w instalacjach wodno-kanalizacyjnych w celu odzysku ciepła ze zużytej wody.

Leave a Comment