Okulistyka czyli jak dbać o oczy

O nasz wzrok, podobnie jak o całe nasze ciało i zdrowie, powinniśmy dbać. Nie może się to jednak odbywać tylko od święta, czy wtedy kiedy nam coś dolega i musimy udać się do lekarza specjalisty. Nasze oczy powinny być dla nas ważne i powinniśmy się o nie troszczyć.

Okulary korekcyjne są ważne

okulary korekcyjneWtedy z pomocą przychodzi nam okulistyka, czyli dziedzina medycyny zajmująca się badaniem naszych oczu, jak również diagnozowaniem i leczeniem chorób. W Krakowie z pewnością spotkamy wielu specjalistów z tej dziedziny, który potwierdzą, że często prze własną niewiedzę czy głupotę niszczymy sobie wzrok. Z pewnością numerem jeden jeśli chodzi o niszczenie naszych oczu jest ekran telewizora i komputera. Jasny ekran daje nam poczucie oświetlenia, więc często nie zapalamy żadnej lampki kiedy z niego korzystamy, bo w końcu wszystko widzimy. Każdy okulista będzie przestrzegał przed nadmiernym siedzeniem przed ekranem, nie tylko komputerowym, ale też przed ekranem tabletu czy telefonu komórkowego. Badanie wzroku wykazuje, że osoby uzależnione od komputera mają gorszy wzrok i gorzej im idzie skupienie się na tekście pisanym, na przykład przy odczytywaniu liter a tablicy okulistycznej. Dobrze jest robić sobie co jakiś czas przerwy od monitora i przejść się na spacer, czy chociaż popatrzeć w dal i zamrugać kilka razy. Zostało już wspomniane odpowiednie oświetlenie. Podczas pracy czy nauki, jak również przy czytaniu książek powinniśmy mieć zapalone jasne punktowe światło. Najlepiej jest jednak łączyć duże, górne światło, z mniejszym, na przykład w lampką biurkową. Wtedy w całym pokoju jest dostatecznie jasno, a nasze stanowisko pracy jest dodatkowo doświetlone. Gabinet okulistyczny będzie polecał zapalanie świateł od razu jak zaczyna się robić szarawo za oknem. Nie warto niszczyć sobie wzroku, bo nie chciało się nam wstać i zapalić światła. Dobry optyk poradzi nam, że jeśli już mamy stwierdzoną wadę wzroku to nie warto omijać okularów szerokim łukiem. Mają być one dla nas pomocą, a w ich noszeniu nie ma nic złego. Obecnie oprawy okularowe są bardzo estetyczne i wygodne, więc nikomu nie będą one przeszkadzały. Mamy ich tak szeroki wybór, że chyba jedynie okulary przeciwsłoneczne można dostać w większej ilości kolorów i kształtów.

Jeśli jednak nie chcemy ich nosić to lepiej zaopatrzyć się w nowoczesne soczewki kontaktowe jednorazowe, które zapewniają najwyższy komfort noszenia. Ważne w okulistyce jest też to, by nie bagatelizować pierwszych objawów chorób i stanów zapalnych. Jeśli nasze oko łzawi, lub jest przesuszone, czujemy piasek pod powiekami, oczy się nam szybciej męczą to znak, że należy się udać do specjalisty.

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://optyka-koczorowski.pl

Leave a Comment