Organizacja wesela – jak zaplanować ten ważny dzień

Ślub jest uroczystym zawarciem małżeństwa dwojga osób. Dla wielu z nich jest to najważniejszy moment w życiu. Powinien być odpowiednio przemyślany, aby wszystko poszło zgodnie z planem. Wszyscy zaproszeni goście ślubni wyczekują jednak tylko jednego momentu – wesela.

 

weseleNasze wesele

To przyjęcie z okazji zaślubin zawsze budzi najwięcej emocji i wspomina się je jeszcze długo. W zależności od kręgu kulturowego, z jakiego wywodzą się małżonkowie, uroczystości tej towarzyszą różne zwyczaje. Powitanie pary młodej chlebem i solą to tradycja. Tak samo zresztą jak toast wzniesiony szampanem i stłuczenie za sobą kieliszków. Największą popularnością cieszy się jednak pierwszy taniec pary młodej i zabawa weselników przy muzyce, często granej na żywo, do białego rana. To zazwyczaj jedna z najpiękniejszych, ale i niestety najkosztowniejszych imprez w życiu człowieka.

 

tortOrganizacja wesela

Organizacja wesela jest niezmiernie ważnym punktem zaślubin. Niestety jej koszt spędza sen z powiek zarówno wielu rodzicom, jak i samym parom. Oprócz opłat związanych z wynajęciem sali weselnej, fotografa i kapeli muzycznej, pozostają jeszcze zaproszenia i wyszukane stroje dla przyszłych małżonków. Najgorętszym okresem w branży ślubnej są miesiące wiosenno-letnie. W tym czasie można zaobserwować nie tylko zwiększony ruch w salonach sukien ślubnych, ale także w hotelach i restauracjach. Terminy przyjęć weselnych rezerwuje się już nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Sale weselne to zdecydowanie najważniejsza sprawa, która zaważy na kształcie całego wydarzenia. Należy dobrze przemyśleć każdy szczegół, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Rodzaj lokalu uzależniony jest od upodobań pary młodej, a także od planowanego stylu imprezy.

Należy także wziąć pod uwagę podstawy, takie jak liczba gości, rozkład pomieszczeń, lokalizacja, a także baza noclegowa. Dobrze, jeżeli wybrana restauracja będzie znajdowała się w hotelu lub co najmniej w jego pobliżu. Skoro mowa o restauracji, warto dokładnie przemyśleć i ułożyć menu na ten wieczór. Dodatkowo powinno się spróbować wcześniej jedzenia, jakie zaserwowane będzie gościom. W weselnym menu znajdują się zazwyczaj potrawy tłuste i kaloryczne, szczególnie, jeśli pojawia się też alkohol. Kolejnym wydatkiem są ozdoby. Całość powinna spójnie się komponować, a wystrój nie może przytłaczać. Estetyczne wykończenia nadają romantyczny klimat wynajętej sali.

 

ślubFirmy organizacyjne

W tych ciężkich decyzjach, parze młodej mogą pomóc profesjonalne firmy zajmujące się organizacją imprez. W internecie znajdziemy katalogi tych odpowiedzialnych za catering, strojenie sal oraz utrwalanie ślubnych chwil. Zazwyczaj firma wyznacza konkretnego konsultanta weselnego, który odpowiada za organizację konkretnej imprezy. Doświadczenie pomaga mu znaleźć najlepiej dopasowaną do profilu konkretnej pary ofertę. Odpowiada on także za oprawę muzyczną, wybiera restauracje i hotele sprawdzone, co niweluje możliwość wpadki praktycznie do minimum. Wynajem profesjonalistów do organizacji wesela jest szczególnie przydatne dla osób roztargnionych, niecierpliwych lub wiecznie zajętych. Para ma wgląd we wszystkie elementy tej organizacji. Wyznaczona osoba przygotowuje różne warianty spośród których para wybiera idealny model imprezy dla siebie. Konsultant może także służyć radą przy doborze stroju zarówno panny, jak i pana młodego. Nie zawsze ma jednak taki obowiązek. Każdy natomiast koordynuje wesele, za które odpowiada i dba o jego niepowtarzalny charakter i oprawę uroczystości.

 

Ilość zaangażowania w organizację

Przyjęcie weselne, zanim przyniesie młodej parze wiele radości, na pewno przysporzy im wiele kłopotów. Organizacja takiej imprezy wymaga wielkiego zaangażowania. Poświęcony czas i wydane pieniądze niestety nie zawsze okazują się słusznie wykorzystane. Warto sięgnąć po poradę doświadczonych osób, by wesele okazało się wspaniałe i niezapomniane. Jeśli jednak chce się organizować wesele bez ich pomocy, dobrze jest zajrzeć chociaż na strony internetowe poświęcone tym zagadnieniom, by uniknąć niechcianej wpadki.

 


 

 

ślub2Elementy organizacyjne wesela:

  • Sala weselna
  • Catering
  • Zespół weselny
  • Fotograf/Kamerzysta

 

Leave a Comment