Oświetlenie dla domu energooszczędnego – jakie wybrać

Energooszczędne rozwiązania są coraz częściej stosowane przy projektowaniu domów. Choć koszty jakie pochłania wyposażenie oraz budowa domu energooszczędnego są wyższe niż w przypadku tradycyjnych domów, to przynoszą one wymierną korzyść w postaci znacznego obniżenia kosztów eksploatacji. Innymi słowy, opłaty za media są o wiele niższe.

 

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny nie powoduje dużych strat ciepła, a dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu poszczególnych pokoi, możemy korzystać z naturalnego oświetlenia dostarczanego w dzień w postaci promieni słonecznych. Dodatkowo, niekorzystny wpływ budynku na środowisko jest bardziej ograniczony, niż ma to miejsce w przypadku standardowych domów. Pewną zaletą, jest również to, że podczas sprzedaży domu energooszczędnego mamy prawo do zażądania wyższej ceny.

 

żarówka ledOświetlenie

Kluczowy element, od którego zależy to czy dom jest rzeczywiście energooszczędny to wybór odpowiedniego oświetlenia. Obecnie widzimy jak bardzo przestarzałe są żarówki tradycyjne, których stosowanie mija się z pojęciem energooszczędności. Tradycyjna żarówka wykorzystuje jedynie 5 % pobieranej energii do emitowania światła – pozostała część przetwarzana jest na produkcję ciepła. Również jej żywotność jest o wiele krótsza w porównaniu ze standardowym energooszczędnymi modelami. Dlatego budynki energooszczędne należy wyposażyć w nowoczesną formę oświetlania. Istnieje wiele takich form, jednak najczęściej mamy do wyboru żarówki halogenowe, diody LED lub świetlówki kompaktowe. Każde z tych rozwiązań jest bardziej energooszczędne ze względu na swoją dłuższą żywotność oraz lepszą jakość światła. Przed dokonaniem wyboru, warto jest zapoznać się czym dokładniej charakteryzują się trzy wyżej wymienione rozwiązania.

 

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe występują w wersji niskonapięciowej oraz wysokonapięciowej. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się tym, że świeci nawet o trzy razy dłużej jednak wymaga przeprowadzenia odpowiednich zmian w transformatorze. Przy wyborze halogenów, warto jest zwrócić uwagę na ich temperaturę barwową, gdyż to od niej zależy czy światło będzie ciepłe czy zimne. Ostatecznie, kolor światła posiada istotny wpływ na atmosferę w pomieszczeniu. Żarówki halogenowe dające zimne światło, warto jest zastosować jako oświetlenie łazienkowe lub w miejscach, gdzie zazwyczaj zajmujemy się wykonywaniem pracy – ten typ oświetlenia poprawia naszą koncentrację i mobilizuje do pracy. Jednocześnie dobrze komponuje się z lśniącymi, gładkimi powierzchniami.

 

Żarówki LED

Diody LED są liderem jeśli chodzi o niskie zużywanie prądu – nawet przy energii ograniczonej do 80 % w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, potrafią one świecić kilkanaście razy dłużej. Diody LED charakteryzują się małym rozmiarem, dlatego możemy je umieszczać w wielu miejscach, również tam gdzie zainstalowanie zwykłej żarówki sprawiałoby nam kłopot.

 

świetlówkaŚwietlówki kompaktowe

Jeżeli chcemy zaprojektować oświetlenie w miejscu, które musi być oświetlone przez większość dnia, wtedy dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie świetlówek kompaktowych. Zużywają one o kilka razy mniej energii od tradycyjnych żarówek, a przy tym potrafią świecić kilkanaście razy dłużej. Jednak nie warto umieszczać ich w miejscu, gdzie często dochodzi do włączania i wyłączania. Jest to rodzaj oświetlenia szczególnie czuły na takie zmiany.

 


 

 

Źródła informacji:

 


 

 

Budowa domu pasywnego, w którym zmniejszona jest ilość utraty ciepła, nie może obejść się bez instalacji inteligentnych systemów sterowania świtałem. Jest to także rozwiązanie, które przyczynia się do zmniejszenia ilości energii, jaką zużywamy w domu. Taki układ składa się ze specjalnych czujników ruchu oraz urządzeń pozwalających na zmianę natężenia światło. Dzięki temu, niepotrzebne źródła światła zostają wyłączone, w chwili gdy w danym pomieszczeniu nie przebywa żadna osoba. To także komfortowe rozwiązanie ze względu na możliwość operowania poziomem poziomem jasności światła. Możemy ustawić sobie odpowiedni tryb lub zaprogramować stopniowe zwiększanie natężenia światła wraz z zapadającym zmierzchem. Dzięki temu, oświetlenie nie będzie marnowało i tak niepotrzebnej energii.

 

 

Leave a Comment