Pielęgnacja ciała podczas rekonwalescencji – rehabilitacja ciała i samopoczucia

Proces rehabilitacji ma na celu przywrócenie pełni zdrowia człowiekowi, który ucierpiał na skutek wypadku lub długotrwałej choroby. Cały proces jest działaniem długofalowym, gdzie regularność ćwiczeń oraz ich poprawne wykonywanie ma największy wpływ na przyszły sukces rehabilitacji. Niestety, proces rehabilitacji jest często bardzo wymagający dla rehabilitowanego, którego stan fizyczny znacznie utrudnia wytrzymanie takiego wysiłku. Dlatego, nie mniej ważna od samej rehabilitacji jest odpowiednia pielęgnacja ciała w czasie rekonwalescencji.

 

massage-486702_640Pielęgnacja ciała

Pielęgnacja ciała jest szczególnie potrzebna, gdy mamy do czynienia z pacjentem leżącym. W takim wypadku, naszym priorytetem powinna być profilaktyka wszelkich zakażeń oraz odleżyn. Jak wiemy, odleżyny potrafią być naprawdę uciążliwe dla pacjenta, dlatego zalecane jest stosowanie odpowiednich kremów pielęgnacyjnych, które skutecznie mogą zmniejszyć skutki odleżyn.

 

Relacje z pacjentami

Bardzo częstym błędem jest skupienie się wyłącznie na prawidłowym wykonaniu zabiegów higienicznych. Tymczasem, człowiek chory ma z reguły bardzo duże problemy psychiczne. Wynikają one przede wszystkim z poczucia, że jest ciężarem dla innych. Ponadto, wszelkie zabiegi higieniczne mogą być dla niego upokarzające, ponieważ naruszona zostaje intymna strefa pacjenta. Z tego względu, bardzo ważna jest umiejętność nawiązania kontaktu z pacjentem oraz budowanie relacji. Jeśli uda nam się zbudować indywidualną więź z osobą chorą, będzie to duże ułatwienie, które pozwoli nam na wykonywanie wszystkich niezbędnych czynności higienicznych, przy jednoczesnym zachowaniu dobrego samopoczucia rehabilitowanego.

 

disability-224133_640Rehabilitacja

Przejdźmy teraz do samego procesu rehabilitacji. Jeżeli stan pacjenta na to pozwala, powinniśmy zacząć przyzwyczajać jego ciało do wysiłku. Poza samymi ćwiczeniami, warto wzbogacić cały proces o zabiegi, które mogą pozytywnie wpłynąć na stan chorego. Takimi działaniami zajmuje się fizjoterapia. Fizjoterapia obejmuje szereg różnorakich zabiegów, których głównym celem jest niwelowanie efektów choroby oraz poprawa kondycji chorego. Zakres fizjoterapii obejmuje kilka zróżnicowanych metod, są to między innymi: hydroterapia (metoda leczenia za pomocą wody), klimatoterapia (leczniczy wpływ warunków klimatycznych) oraz ergoterapia (metoda leczenia za pomocą lekkich prac oraz rekreacji).

 

Rehabilitacja laserem

Zdecydowanie innowacyjną metodą rehabilitacji jest laser. Wykorzystanie lasera może mieć bardzo korzystny wpływ na proces leczenia niektórych schorzeń. Ustawienie lasera na odpowiednie skupienie oraz natężenie zapobiega zniszczeniu komórek, przez co zabieg jest dla nas całkowicie bezpieczny. Oto kilka efektów stosowania zabiegów z wykorzystaniem lasera: wzmocnienie układu immunologicznego, zwiększona synteza białek, a ponadto laser posiada działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Poprzez wspomniane właściwości, laser znajduje swoje zastosowanie w leczeniu różnorakich stanów zapalnych, ciężko gojących się ran oraz chorób skórnych.

disabled-72211_640Niestety, istnieją przeciwwskazania odnośnie stosowania laseroterapii, należą do nich między innymi:

  • choroba nowotworowa,
  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • arytmia,
  • poważne zakażenia wirusowe.

 


 

foot-41962_640Źródła:

 


 

bethesda-naval-hospital-80363_640Podsumowanie

Jak widać, rehabilitacja to niezwykle istotny, ale także bardzo ciężki oraz żmudny proces. Nie mniej jednak, efekty które przynosi wynagradzają cały wysiłek oraz trud pracy. Zdrowie człowieka jest bezcenne, dlatego walczmy o nie tak długo jak tylko się da.

 

Leave a Comment