Pomoc dla uchodźców – czyli co mogą zrobić prawnicy i tłumacze?

Ostatnio tematem numer jeden 2w mediach stała się sprawa uchodźców. Dyskutuje się na ten temat pod wieloma aspektami, czy należało by ich przyjąć do kraju, jaki rodzaj pomocy należało by im udzielić, ile to będzie kosztować podatników… Nie ma co ukrywać, że wielka fala emigracyjna stanowi problem, który nie tak łatwo rozwiązać by zadowolić wszystkich. Pamiętajmy jednak, e przede wszystkim jest to tragedia ludzi, tragedia ludzi którzy uciekają przed realiami wojny, co za tym można zrobić by im pomóc odnaleźć się w nowej sytuacji?

Imigrant a bariera językowa – czyli tłumacz przysięgły i tłumaczenia przysięgłe

TłumaczNawet jeśli sami planujemy swój wyjazd, czy to wakacyjny czy tez w celach zarobkowych, to zawsze z takim wyjazdem wiąże się problem bariery językowej, nawet jeśli jakiś język w pewnym stopniu znamy, to zwykle i tak okazuje się że na miejscu brzmi on zupełnie inaczej, co stanowi utrudnienie w komunikacji. Skoro osoby przygotowane na wyjazd maja problem z porozumiewaniem się to co dopiero tacy uchodźcy, którzy z własnego kraju uciekają na ślepo i nie wiedza nawet do końca gdzie trafią, dla nich przynajmniej na początku bariera jaka jest język jest praktycznie nie do przeskoczenia, dlatego przede wszystkim w tym względzie potrzebna jest im pomoc. Samo załatwienie formalności związanych z przyjazdem i zalegalizowaniem pobytu w danym kraju bez pomocy tłumacza i to tłumacza przysięgłego, który jakby nie było jako jedyny ma uprawnienie do tłumaczenie odpowiedniej dokumentacji może okazać się nie możliwe, więc jeśli chcemy pomóc tym ludziom, a zarazem sprawić by formalności z tym związane przebiegały szybko i sprawnie, co zniweluje ryzyko powstawania jakichkolwiek zamieszek to właśnie ten rodzaj pomocy powinniśmy zapewnić tym ludziom na samym początku. Oczywiście problem z tłumaczeniem odpowiedniej dokumentacji to tylko jeden z problemów jakie wiążą się z wjazdem imigrantów do kraju, drugim który właściwie pozostaje w ścisłym związku z nim jest konieczność zaznajomienie się z prawem danego kraju, co także stanowi nie lada problem, dlatego pomoc prawna dla takich osób powinna być możliwie szybko zapewniona, a najlepiej gdyby w tym samym momencie odbywały się działania tłumaczy i radców prawnych.

Prawo a uchodźca z Syrii – radca prawny, prawnik

PrawnikUchodźcy to grupa ludzi, która ucieka przed traumatycznymi przeżyciami i szuka schronienie. Kraj, który owego azylu udziela o takich osób oczekuje, że praktycznie natychmiast dostosuje się one do realiów i przepisów panujących w danym społeczeństwie, nie można jednak zapominać, że takie osoby w gruncie rzeczy na ten temat praktycznie nic nie wiedzą. Dlatego oczekujemy, ze osoba przyjeżdżająca do kraju z Syrii będzie respektować nasze prawa, należało by na początek takiej grupie zapewnić odpowiednie wsparcie, które z danymi wytycznymi pomoże im się zapoznać. Jeśli zobowiązujemy dana grupie do podjęcia takich działań jak na przykład:

  • konieczność uczęszczania na kurs językowy
  • rejestracja w urzędzie pracy
  • podjęcie pracy

Imigrant – stosunek do prawa

ImigranciTo poza wskazaniem, że takie są obowiązki z których dana grupa musi się wywiązać, jeśli chce w kraju pozostać należało by także przedstawić to wszystko a także i inne elementy ze strony prawnej. Należało by uświadomić takim osobo jakie w tym kraju maja prawa i co za tym idzie jakie maja także obowiązki, jednak w tym celu powinna być właśnie zapewniona odpowiednia pomoc prawna, a nie tylko przekazanie kilku pism, z których najczęściej takie osoby wiele nie rozumieją. Jeśli chcemy by fala imigracyjna nie miała negatywnego wpływy na nasze społeczeństwo to pomóżmy tym ludziom odnaleźć się w nim, zamiast rozważać co może pójść nie tak.


 

Źródła:


 

Na zakończenie:

Zapewnienie wparcia ze strony takich specjalistów jak radca prawny i tłumacz jest tak naprawdę pierwsza rzeczą jaką kraj udzielający azylu powinien zrobić. Pomaga to nie tylko uchodźcą w odnalezieniu się w nowych realiach, ale także i ułatwia załatwienie wszystkich procedur, co w gruncie rzeczy jest korzystne także i dla danego kraju, bo pomaga to uniknąć problemu z nielegalnymi obozowiskami i tym podobnymi rzeczami.

Leave a Comment