Popularne układy wentylacyjne w domach

Wiele osób poszukuje obecnie sposobu na oszczędności jeśli chodzi o zużycie poszczególnych mediów w budynku. Dotyczy to w szczególności różnych form energii takich jak ciepło czy prąd. Obecnie dostępnych jest wiele metod, które pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na tego typu media. W celu rozpatrzenia ewentualnych możliwości należy przeanalizować sposób wykonania instalacji bytowych.

Możliwość wykonania wentylacji z odzyskiem ciepła

wentylacja decentralna domuTo właśnie od nich w dużej mierze zależy to ile można zaoszczędzić. Dobrym przykładem jest chociażby układ wymiany powietrza. W tradycyjnych rozwiązaniach jest on realizowany na podstawie grawitacji. Tam, gdzie jest potrzebna do uzyskania większa wydajność stosuje się wentylatory mechaniczne. W najnowszych rozwiązaniach zastosowane mogą zostać również układy z odzyskiem ciepła. W tradycyjnej formie wymagają one jednak odpowiedniego rozplanowania inwestycji przed rozpoczęciem budowy. Na rynku dostępne są jednak rozwiązania pośrednie, które pozwalają zrealizować odzysk ciepła poprzez modernizację tradycyjnego układu wymiany powietrza. Jest to wentylacja decentralna domu bazująca na mniejszych jednostkach montowanych bezpośrednio w ścianie zewnętrznej pomieszczeń. W trakcie wymiany powietrza zatrzymują one ciepło i przekazują do świeżego powietrza, które dostaje się do wnętrza.

Zaletą tego typu układu jest przede wszystkim jego prosty i szybki montaż w miejscu docelowym. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się usługą instalacji takich rozwiązań. Dzięki temu koszty wdrożenia stoją na przyzwoitym poziomie. Atrakcyjne są również terminy realizacji co niewątpliwie może zachęcić inwestora do takiej technologii. Najnowocześniejsze układy posiadają również możliwości zdalnego sterowania parametrami pracy oraz możliwość ich monitorowania w czasie rzeczywistym.