Postęp w branży elektrycznej

Branża elektryczna jest całkiem wysoko plasującą się branżą, jeśli chodzi o rozwój i pozycję na rynku. Swoją pozycję zawdzięcza w dużej mierze temu, że stale wdraża nowoczesne rozwiązania technologiczne, które usprawniają nie tylko pracę fachowców ale także i działanie instalacji i systemów elektrycznych.

Sterownicze i rozdzielcze urządzenia elektryczne

rozdzielnice niskiego napięciaRozwiązania z zakresu elektroniki współpracujące w systemach elektrycznych są bardzo szeroko stosowane zarówno w blokach, prywatnych mieszkaniach, przemyśle oraz automatyzacji procesów produkcyjnych. Urządzenia te pozwalają na kontrolę i sterowanie w dogodny sposób instalacją elektryczną czy całymi systemami elektrycznymi. Do tego rodzaju urządzeń można zaliczyć:

  • rozdzielnice,
  • stacje transformatorowe,
  • szafy rozdzielcze,
  • szafy sterownicze.

Konkretne rozwiązanie mają inne przeznaczenie i wykorzystywane są w innych dziedzinach, jednak ich wspólnym punktem jest fakt, że stanowią one coś w rodzaju centrum, które odpowiada za sterowanie poszczególnymi elementami. Szafy sterownicze, przykładowo wykorzystuje się w przemyśle do sterowania pracą linii produkcyjnej lub kotłowni. Szafy rozdzielcze przeznaczone są do zasilania energią elektryczną budynków przemysłowych i komunalnych. Podobne zastosowanie do szaf rozdzielniczych mają rozdzielnie. Są one koniecznym elementem instalacji elektrycznej. W ich skład wchodzą różne moduły, które mają za zadanie łączyć obwody oraz przesyłać energię elektryczną. Rozdzielnie wyposażone są w takie podzespoły jak:

  • urządzenia sterownicze
  • urządzenia pomiarowe
  • urządzenia zabezpieczające
  • urządzenia do regulacji

Urządzenia tego typu wykorzystywane są budynkach mieszkalnych, biurowych, użytku publicznego, w halach przemysłowych, czyli praktycznie można powiedzieć, że wszędzie tam, gdzie jest instalacja elektryczna.

Urządzenia do kompensacji mocy biernej i aparatura bezpieczeństwa

przekładnik prądowyPrzedsiębiorstwa, a zwłaszcza te mocno zautomatyzowane, ponoszą ogromne koszta związane z energią elektryczną. Pracodawcy w poszukiwaniu oszczędności zwykle starają się ograniczyć wydatki na te elementy, które w ich mniemaniu są zbędne. Na czym zwykle oszczędzają? Na pracownikach i ich bezpieczeństwie. Zdarza się, że właściciele nie wymieniają systemów zabezpieczeń w maszynerii, gdy te ulegają awarii, by w ten sposób zaoszczędzić. Do najczęściej pomijanych mechanizmów należą wyłączniki kompaktowe, aparatura sygnalizacyjna i sterująca. Tego rodzaju oszczędności mogą doprowadzić do poważnych wypadków i narazić życie pracowników. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jeśli to rachunki energetyczne są problemem, jest próba zaoszczędzenia na samej energii. Mało kto ma świadomość, że płacimy nie tylko za pobraną energię czynną, ale także i za nadwyżkę mocy biernej. Koszt tej energii to często 1/3 całego rachunku, dlatego warto zainwestować w systemy, które pozwolą na obniżenie rachunków. Głównymi elementem systemu kondensacyjnego są kondensatory elektryczne, dławiki filtrujące oraz regulatory mocy biernej. Systemy te pozwalają na kondensację indukcyjnej mocy biernej pobieranej przez urządzenia znajdujące się w przedsiębiorstwie, ale przez nie nie wykorzystywaną. Rozwiązanie to pozwala na obniżenie rachunku, nie tylko ze względu na nadwyżki związane z niewykorzystaniem energii biernej, ale także i opłaty za moc czynną o 3-7%.

Elektryk i zmiany w specyfice jego pracy

wyłącznik krańcowyElektryk zajmujący się kładzeniem instalacji i podłączaniem różnorodnych systemów na halach produkcyjnych musi posiadać nie tylko odpowiednie doświadczenie i wiedzę merytoryczną, ale także stale się dokształcać. Nowe rozwiązania pojawiające się w branży elektrycznej zmuszają go do zapoznania się z ich możliwościami, a także do przemianowania swoich metod pracy tak, aby móc w nie wdrążyć nowoczesne technologie. Dobry elektryk uczy się przez całe życie, przez cały czas podnosząc standard swoich usług.


Źródła:


Reasumując:

Postęp w branży elektrycznej wpływa na wszystkie inne branże. Nowe rozwiązania stosowane w elektryce pozwalają na usprawnienie pracy biur, hal przemysłowych a nawet na zwiększenie komfortu mieszkaniowego.

Leave a Comment