Program do gastronomi oraz inne produkty wspomagające pracę restauracji

Wiele osób marzy o tym, żeby otworzyć własną restaurację. Nie zawsze jednak ma się świadomość, co dokładnie powinno się w niej znaleźć. Podpowiadamy więc trochę w tym artykule.

Program do gastronomii – dobre usprawnienie

terminal obsługiwany przez program sprzedażowy posDzięki coraz większemu zaawansowaniu technologii, można dziś stosować wiele udogodnień. Przydają się na przykład różnego rodzaju oprogramowania. W gastronomii na przykład niezbędne będą te wspomagające pracę kelnerów. Doskonałym przykładem jest program sprzedażowy POS. Dzięki niemu łatwiej jest spamiętać kto, co zamawiał i wszystko to notować na bieżąco. Taki system pozwala wprowadzać dane o zamówieniach zaraz po ich złożeniu, a rozliczać je dopiero w momencie, kiedy goście skończą już jeść i pić. Można modyfikować bez problemu listę kupionych przez daną osobę produktów i dań. W łatwy sposób rozdziela się bowiem zamówienia na konkretne stoliki. Przez to kelner się nie pomyli, kiedy ma dużo klientów i musi szybko ich obsługiwać. Każda restauracja rozwiązuje to nieco inaczej, ale chodzi o to, że stolik ma przypisany jakiś numer albo nazwę. Dzięki temu kelner ma ułatwienie i nie musi pamiętać do kogo musi być dostarczone dane zamówienie. Może to sobie z łatwością sprawdzić w systemie. Poza tym oczywiście ważne jest, aby osobę na koniec rozliczyć z zamówienia. Kiedy więc już przestanie chcieć próbować nowych dań i napojów wystarczy przejść do podsumowania w systemie. Wówczas będzie można zapłacić gotówką lub kartą.

Koszulki z nadrukiem – zbiorowy strój

koszulka z własnym nadrukiemNajlepiej wygląda, kiedy pracownicy restauracji ubrani są jednakowo. Można kupić im koszulki z własnym nadrukiem firmy. Dzięki temu spełnionych będzie kilka różnych funkcji na raz. Przykładowo:

  • pracownicy będą się lepiej identyfikować z firmą
  • jednakowy strój wygląda bardziej profesjonalnie
  • koszulki mogą być zrobione w sposób kreatywny i się podobać
  • nadanie charakteru miejscu
  • lepsze zapamiętanie przez klientów

W dużym stopniu kupujemy oczami, jeśli więc obsługa będzie się dobrze prezentować w firmowym ubraniu, to ma szansę więcej sprzedać. Poza tym pracownicy ubrani w jednakowe stroje sami czują się bardziej częścią zespołu i restauracji. To zaś sprawia, że postępują bardziej efektywnie i troszczą się o dobro całego organizmu. Taka koszulka spełnia jeszcze tę funkcję, że klient wie, do kogo się zgłosić, jeśli ma jakiś problem albo chce coś jeszcze domówić. Kelnerów bowiem widać z daleka. Jeśli dodatkowo odzież będzie ciekawie zrobiona, to miejsce może zostać zapamiętane również ze względu na to. Ludzie lubią oryginalne miejsca i nietypowe rzeczy lepiej zapadają im w pamięć. Nie chodzi oczywiście o to, żeby robić bardzo ekstrawaganckie stroje personelowi, jeśli to ma być elegancka restauracja. Wręcz przeciwnie, koszulki powinny być dopasowane do stylu wystroju i kuchni.

Naczynka do yerba mate i inne elementy na stół

zestaw yerba mateWażną sprawą są też oczywiście rzeczy, którymi klient będzie jadł i pił. Takie akcesoria to konieczność w każdej restauracji. Warto jednak zadbać, aby różniły się od innych i również pasowały do wszystkiego wokół. Jeśli to restauracja z kuchnią indyjską, można wyszukać orientalną zastawę. Jeśli natomiast kuchnia polska, lepiej poszukać bardziej tradycyjnych talerzy i filiżanek. Poza tym w kuchni indyjskiej wskazane mogą być zestawy yerba mate, podczas gdy w polskiej raczej nie będą potrzebne. Naczynia po prostu trzeba dobrać odpowiednio do oferowanych posiłków i napojów. Akurat yerba mate wymaga, aby pić ją w specjalnym naczyniu przez rurkę, tak zwaną bombillę. Jeśli jednak nic takiego nie jest w restauracji podawane, nie znaczy to, że nie trzeba zadbać o inne akcesoria. Warto wyposażyć ją na przykład w gustowne imbryczki do herbaty. Najlepiej jest, kiedy poszczególne elementy zastawy także mają swój konkretny styl, a nie są jednakowe jak we wszystkich restauracjach w pobliżu.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

  • Dobre Systemy – strona firmy rozwijającej program do gastronomii
  • Ymt24.pl – sklep internetowy sprzedający zestawy yerba mate
  • Dlahandlu.pl – portal internetowy poświęcony zagadnieniom handlowym
  • Studio Agama – witryna internetowa studia tworzącego koszulki z własnym nadrukiem

Podsumowanie

Wymieniliśmy i opisaliśmy tutaj kilka różnych spraw, o które warto zadbać w restauracji. Oczywiście nie są to wszystkie rzeczy, jakie mogą być konieczne. Na te jednak na pewno trzeba zwrócić uwagę, jeśli chce się mieć ciekawy lokal.

Leave a Comment